Ana Sayfa İmplant Alt Çeneye Kaç İmplant Takılır?

Alt Çeneye Kaç İmplant Takılır?

Alt çeneye kaç implant takılır? Aynı anda alt çeneye ne kadar implant takılır, konuları hakkında bilgi verdik.

Alt Çeneye Kaç İmplant Takılır?

Alt Çeneye Kaç İmplant Takılır?

Halk ağzında çivili diş, zirkonyumdan yapılan diş ya da porselen diş olarak değerlendirilen implant tedavisi aslında dişlerin kök yapılarının titanyum denilen bileşen madde ile güçlendirilmesi işlemidir. Üzerine yapılacak dişlerin sağlam ve sağlıklı bir şekilde yerleştirilmesi için alt ya da üst çene kemiklerinin kökleri sağlamlaştırılmalıdır. Şayet çene kemiği ve uyumlu diş etlerinin olması halinde kullanım ömrünün uzun olması nedeni ile çok fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

Diş hekimliğinin profesyonelliği ile birleştirilerek ağızda yaşanılan diş kaybı ile ilgili sorunların halledilmesi için çene ve diş etleri arasına titanyum elementinde yapılan malzemeler ile bir protez uygulaması yapılır. Bu uygulamaya implant adı verilir. İmplant hem üst hem de alt çene kemiği üzerine yapılabilmektedir.

Alt çene ve üst çeneye aynı anda uygulanabilecek olan implant ile ilgili olarak belirlenmiş sayılar vardır. Köprü oluşumunu sağlayabilmek adına ağız içinde yapılabilecek olan implant sayısı hiç dişi olmayan ya da birkaç diş eksiği olanlara göre değişmektedir. Sabit duracak bir protez yapabilmek için alt çeneye yapılacak olan implant sayısı 5 ile 7 arasındadır. Genellikle direnç ve taşıma kapasiteleri doğrultusunda hastalara 6 tane implant uygulaması yapılabilmektedir.

İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır?

Son yıllarda çene kemiklerinde erime yaşayan hastalar dâhil cerrahi alanda uygulanabilen ileri teknikler sayesinde hiç dişi olmayanlara bile implant tedavisi yapılabilmektedir. Alt çenede kaybedilen tek bir diş olsa bile implant tedavisi uygulanır. Ağzınız içinde oluşan diş sorunlarına karşı aynı anda 15 taneye kadar tedavi ve implant protezi yapılmaktadır. Aynı anda üst çene ve alt çeneye birlikte cerrahi işlem hijyenik ortamlarda sağlanır.

Hasarlı dişler çekildikten sonra hemen implant uygulanamaz. Çekilen diş boşluklarında kemiklerin yeniden gelişebilmesi için 2 ya da 3 ay gibi bir süreye ihtiyaç vardır. İmplant uygulamaları yapılırken lokal anestezi kullanılır ve hasta çok ağrı sızı hissetmez. Tedavi sonrasında hekim tarafından verilen ağrı kesici ürünler sayesinde sancılı bir sıkıntı dönemi de yaşanmaz.

Alt Çene İmplant Özellikleri Nelerdir?

Çene cerrahisi en önemli operasyonlarından biri olan protez implantlar alt çeneye genellikle 6 tane uygulanmaktadır. Tüm çene uygulaması yapıldığında ise 26 ile 28 adet arasında dişten protez oluşturulabilmektedir. Yapılacak olan implantların sayısı çene kemiğinin durumuna göre şekillenmektedir. Sağlıklı implantlar yapılması için sağlıklı diş eti dokularına sahip olmak gerekmektedir.

İmplant yapıldıktan sonra da diş temizliğine çok dikkat edilmelidir. Alt çene implantı ameliyatları iki şekilde yapılabilmektedir. Birinci yöntem kemiği küçük hareketlerle ince yerden kalın kısma doğru delerek yuva hazırlanarak içine implant yerleştirilme şeklidir.

Bu sistemde diş eti kesilmesi de gerekebilir. Yöntemin işleyişi doğrultusunda çene kemiğinin tam olarak görülme isteğine göre de uygulama yapılmaktadır. İkinci yöntem ise kapalı cerrahi işlem denilen implant yerleştirilecek kadar açılan delikten implantın yerleştirilerekdikişe gerek kalmadan uygulama şeklidir.

İmplant ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

18 yaş üzerinde olan ve çene kemiği dokusal yapısı implant kök güçlendirme işlemine uygun olan herkese implant yapılır. Doğru hekimler tarafından yapılacak olan düzgün uygulamalar sonucunda yapılacak olan implant ömür boyu kullanılabilinir. Tedavi sonrasında yapılacak olan diş sağlığı ve bakımları düzenli yapıldığında ömür boyu kullanılabilir. İmplant tedavileri lokal anestezi yöntemi ile yapılır.

Aynı anda hem alt çene hem de üst çeneye toplamda 15 adet kadar implant uygulaması yapılabilmektedir. İşlemler başladıktan sonra 3 ile 6 aylık bir süreç içerisinde aşamalı olarak implant tedavisi yapılır. Titanyum maddesinden yapılan vücut ile uyumlu ve sağlığa hiçbir zararı olmayan gerçek malzemelerden yapılmış implant kullanılması önemlidir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikPeriodontoloji Nedir?
Sonraki İçerikÖn Diş İmplant Yapımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Sigara ve Ağız Sağlığı

Sigara içen her birey ağız kokusu ile yaşamak zorundadır. Sigaranın ağzımıza ve dişlerimize verdiği zarar makalemizin devamında.Sigara ve ağız sağlığı oldukça önemli bir konudur....