Ana Sayfa İmplant Amerika’da İmplant Neden Yasaklandı?

Amerika’da İmplant Neden Yasaklandı?

İmplant yaptırmak isteyen pek çok kişi, amerika’da implant neden yasaklandı? Sorusunu merak eder. Eğer Amerika’da implant yasaklanmış ise bu tedavi yöntemi yanlış ya da zararlı gibi düşünceler doğru olmayacaktır. Amerika’da implant diş tedavisinin yasaklanama nedenini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Amerika’da İmplant Neden Yasaklandı?

amerikada implant neden yasaklandı

Amerika’da implant neden yasak? Amerikada implant yasaklanmasının sebebesi yanlış yol ve kalitesiz ürün kullanımı. İlk olarak diş sağlığı için atılan en büyük adımlardan biri de implant tedavisidir. Elbette burada kullanılan malzemeler büyük önem taşır. Kişiler tedavi öncesi hangi marka implant ürünlerinden kullanacağına ekstra özen göstermelidir.Zira bazı markalarda saf titanyum yerine, kemiklerde eriyen malzemeler kullanabilir. Bunun takibini ise devletin ilgili kurumları yapmalıdır. Bu bağlamda yapılmayan takipler sonucunda pek çok sorunlu malzeme insan sağlığını derinden etkileyebilir ve amereki’da implantın yasaklanması gibi durumlar bizlerinde başına gelebilir.

Bazı ülkelerde implant tedavileri yasaklanmıştır. Bu implant diş tedavisinin kötü ya da zararlı olduğu anlamına gelmez. Sadece titizlikle yapılması gereken bir işlem olduğu anlamına gelir. Dolayısı ile bazı ülkeler vatandaşlarının sağlığını az da olsa riske atmak istemez, bu nedenle de ülkelerde implant tedavileri yasaklanabilir. Fakat ülkemizde gerek özel klinikler gerekse devlet hastaneleri en ince ayrıntısına kadar, denetlenir. Yani implant tedavisinde sahte ürün kullanılmaz.

Amerika’da implant neden yasaklandı? Sorusu akıllara her zaman implant dişlerin zararlı olabileceği cevabını getirir. Fakat böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü implant diş tedavisinde kullanılan kök ve üst kaplama malzemeleri birinci sınıf olarak seçilir. İnsan sağlığına hiçbir şekilde zarar vermez. Ülkemizde ise implant tedavisi oldukça gelişmiştir. Bu nedenle pek çok Avrupa ülkesindeki hastalar ülkemize diş tedavisi için gelmektedir. Tabi ki bu durumlar aynı şekilde bizim ülkemizde de meydana gelebilir. İyi bir araştırma yapmadan kesinlikle tedaviye başlanılmamalıdır. Amerikada implantın yasaklanma sebebi genel olarak bu şekildedir.

Amerika İmplant Zararları Nelerdir?

İmplant diş tedavisi için farklı malzemeler kullanılır. İlk olarak kök için titanyum kullanılmaktadır. Titanyum ise insan vücuduna uyum sağlayan bir madendir. Kemiğe takıldıktan sonra yaklaşık bir ay içinde kemiklerle bütünleşir. Hal böyle olunca insan sağlığına zarar verir gibi düşünceler yersiz olacaktır. İmplant diş tedavisinde kullanılan üst protezler ise zirkonyum veya porselen kaplama olarak tercih edilir. Zirkonyum ve porselen de insan sağlığına hiçbir şekilde zarar vermez.

İmplant zararları nelerdir? Gibi soruların cevabı ise tamamen malzeme ile alakalıdır. Eğer doğru malzeme kullanılmaz ise insan sağlığına geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Örneğin saf titanyum yerine daha ucuz maliyetli ürünler kullanılırsa çene kemiklerinde çürümelere ve erimelere neden olur. Yine malzemede ucuza veya sahte ürüne gidilirse kansere bile neden olur. Bunun için hem doktorların hem de hastaların özenli davranması, sahte ürünlerden kesinlikle uzak durması gerekir.

Herkese İmplant Tedavisi Yapılmaz

Eğer Amerika’da implant tedavisinin yasaklanmasından dolayı endişe duyuyor ve implant diş tedavisi hakkında kararsız kalıyorsanız bunun nedenini iyi araştırmanız gerekir. Her ne kadar Amerika’da bu tedavi yasaklanmış olsa da tedavinin zararı yok denecek kadar azdır. Ama bazı kimselere bu tedavi uygulanmaz, böylece yasaklanmanın bir diğer nedeni de dolaylı olarak ortaya çıkmış oluyor. İmplant tedavisinden yararlanamayan kimseler ise kronik hastalığı olan, sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı yapan kişilerden oluşur. Bu kişiler için yaraların iyileşmesi zaman alır, bu nedenle de uygulama bu kimseler için uygun olmayacaktır.

İmplant Diş Tedavisinde Uzman Hekimin Önemi

İmplant diş tedavisi kalıcı bir tedavi yöntemi olduğu için büyük bir özen ile yapılması gerekir. Dolayısı ile uzman hekim seçimi de son derece önemlidir. Yanlış yapılacak bir

uygulama sinüs kanallarının delinmesine neden olabilir. Yine alt çenede çatlarlar ve kırılmalar meydana gelebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı deneyimli ve işinde uzman bir hekim tercih etmeniz doğru olacaktır.

İmplant Diş Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

İmplant diş sonrası bakımlarının kesinlikle aksatılmaması gerekir. Bilhassa tedavi aşamasında ağız hijyenine ekstra özen gösterilmedir. Aksi halde en ufak mikroptan bile diş kökleri enfeksiyon kapabilir. Bu durum da diş tedavisinin olumsuzluklarla sonuçlanmasına neden olur. Yine tedavi süresinde sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların hiçbir şekilde kullanılmaması gerekir.

İmplant diş sonrası bakım için ağız her yemek sonrasında temizlenmelidir. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi ile diş aralarının bakımları da yapılmalıdır. Ancak bu sayede dişler hijyenik kalır ve diş tedavisi olumlu sonuçlanır. Doktorun verdiği ilaçlar ve ağzı bakım ürünleri de düzenli olarak kullanılmalıdır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

3 YORUMLAR

  1. Aynen, inanın ilk defa duyuyorum. Peki Amerika da yasak sa muhtemelen FDA yasaklamıştır. FDA yasaklamışsa genelde Avrupa Birliği FDA yı takip eder ve onlarda yasaklar. Göreceğiz….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız ve diş bakımı herkesin hassasiyet göstermesi gereken konuların en başında geliyor. Diş bakımı ve ağı bakımının önemini nedir?Ağız ile diş bakımına özen göstermeyen...