Ana Sayfa İmplant Aynı Anda Kaç İmplant Yapılabilir?

Aynı Anda Kaç İmplant Yapılabilir?

Aynı anda kaç implant yapılabilir? Tek sefede kaç implant yapılır? Sorularının yanıtlarına ve daha fazlasını makalemizde okuyabilirsiniz.

Aynı Anda Kaç İmplant Yapılabilir?Tek Seferde Kaç İmplant Takılır

Ağız yapısı uygun olan ve dişlerinde sorun yaşayan 18 yaş üzeri tüm diş hastalarına implant tedavisi uygulanabilmektedir. Ekstra rahatsızlığı olanların takip edildiği doktor tarafından onay aldıktan sonra diş hekimine müracaat ederek implant yaptırmasında hiçbir sıkıntı yoktur.

İmplant bir operasyon ile klinik ortamında ve hastaya lokal anestezi verilerek yapılır. İşlemler sırasında dişleri ile ilgili rahatsızlık çeken hasta hiçbir şekilde ağrı ve acı hissetmez. İmplant tedavisi yapıldıktan sonra diş hekiminin ön gördüğü tavsiye ve yaptırımlar mutlaka uygulanmalıdır.

Özellikle tedavi bitiminden sonra bu tavsiyelere uyulması herhangi bir şekilde ağız içerisinde ağrı ve ekstra problemler yaşamasına engel olmak içindir. İmplant tedavileri yapılırken hasta günlük yaşantısına devam edebilmektedir.

Sadece operasyon yapıldıktan bir veya iki gün sonrasına kadar bazı ağrı oluşumları gerçekleşebilir. Bunlar da diş hekiminin önermiş olduğu ilaç tedavisi ile giderilebilecektir. Aynı anda tek seferde 12 yada 15 adet implant takılabilir. Herhangi bir sorun teşkil etmez.

 Tek Seferde İmplant Diş Nasıl Yapılır?

İmplant diş uygulaması pratikte kolay ama teknik olarak deneyim gerektiren bir tedavi şeklidir. İmplant tedavileri başlanırken belirli bir tedavi periyodu oluşturulur. İmplant tedavileri üç ile altı ay arasında sürebilmektedir. Hastanın implant seçimini yaparken diş kemiğinin kuvvetlendirilmesine ve implant türünde tercih ettiği bileşiğinin dişe uygulanmasında çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

İmplant tedavisinde en iyi sonuçları alabilmek için tedavi boyunca hasta ve hekim arasında uyumlu hareket edilmesi gerekmektedir. Özellikle dikkat edilmesi gereken implant tedavisini yapacak olan diş hekiminin tecrübesi ve bu konudaki ustalığıdır. Diğer diş tedavi yöntemlerinden farklı olarak yapılan implant tedavilerinde uygulanacak olan operasyonlar ve yapılacak işlemler zaman almaktadır.

Uygulamalar yapılırken hijyen kurallarına çok dikkat edilmeli kullanılacak olan ekipmanlarla ilgili kalite ve bileşen değerleri başarı konusunda son derece etkili olmaktadır. Hastanın ağzında bulunan çene kemiğinin kalitesi ve bununla beraber çene kemiği yapısı tedaviye başlamadan önce çok iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Çünkü iyi bir çene kemiği kalitesi ile çok başarılı sonuçlar alınırken yanlış yapılacak bir tedavi sonucunda sağlam olan dişlerinde kaybı ile sonuçlanabilecektir.

Aynı Anda Takılan İmplant Diş Tedavi Süreçleri Nelerdir?

Bilinen herhangi bir sağlık ile ilgili sıkıntısı olmayan ve çene kemiği implant yapımına müsait olan hastalarda yapılacak olan uygulama sonrasında uzun süre kullanım garantisi verilmektedir. Bazı ürünlerle ürünlerde tedavi sonrasında yapılacak olan her türlü kontroller ve bakımlar neticesinde ömürlük olarak da kullanılabilmektedir.

Ağız hijyeni ile günlük kişisel bakımlarını düzenli olarak yapan hastalarda titanyum kaplı implant dişler herhangi bir şekilde ağız kokusu ya da buna benzer durumlara sebebiyet vermez. Tedavi başladığı süreçten itibaren parti parti seanslar şeklinde alt veya üst çene de implant yapılacak olan diş müdahalelerinde herhangi bir sayı sınırlaması yoktur.

Aynı anda 15 tane diş için bile implant tedavisine başladığını bilinir. İmplant tedavileri sabit bir protez yapmak için kullanılacağından hekimlerin vereceği karar doğrultusunda üst çene de 7 ila 10 adet arasında altçene de ise 5 ila 7 adet arasında diş implantı uygulaması yapılabilinir.

İmplant Tedavilerinin Zararları Nelerdir?

İşinin ehli hekimler tarafından yapılan implant tedavileri sonucunda şimdiye kadar herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşılmamıştır. Burada önemli olan implant tedavisinin yapıldığı esnada diş eti içerisinde bulunan sinirlere zarar vermemektir.

Estetik olarak da görünüm bakımından çok şık bir ifade elde edilmesine yarayan implant dişler de kullanılan titanyum maddesi insan vücudu ile uyumlu en önemleri bileşenlerden bir tanesidir. Lokal anestezi altında bir implantın yaklaşık 10/15 dakika kadar takma süresi olduğunu düşünürsek zaman açısından da çok fazla ızdırap vermemektedir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Sigara ve Ağız Sağlığı

Sigara içen her birey ağız kokusu ile yaşamak zorundadır. Sigaranın ağzımıza ve dişlerimize verdiği zarar makalemizin devamında.Sigara ve ağız sağlığı oldukça önemli bir konudur....