Ana Sayfa İmplant Başarılı Bir İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Başarılı Bir İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda başarılı bir implant tedavisi nasıl olur hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer implant tedavisinin başarılı olmasındaki en büyük etmenleri merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Başarılı Bir İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Başarılı-Bir-İmplant-Tedavisi-Nasıl-Yapılır

Diş sağlığı için pek çok tedavi yöntemleri hastaların hizmetine sunulur. Diş eksikliği yaşayan herkes, implant tedavisi görebilir. Burada önemli olan konu, implant tedavisinde bazı noktalara dikkat etmek olmalıdır. Aksi halde diş ve çene kemiğinde bir takım geri dönüşü olmayan problemler ortaya çıkabilir.

Başarılı bir implant tedavisi nasıl yapılır, doğru hekim ve klinik, kaliteli implant markası seçmek, implant üstü protezlerin kaliteli ve sağlam olması, son olarak protez dişlerin yapıldığı laboratuar seçimi yapmaktır. Elbette konu sadece bunlarla da sınırlı değildir.  Başarılı implant tedavisi için hem implant öncesinde, implant tedavi sırasında ve sonrasında bir takım konulara özen göstermek olmalıdır.

Kullanılan İmplant Markası

  • İmplant markası başarılı bir tedavinin ilk basamağıdır. Aslında implant markası tedavinin yapı taşlarından biridir. Bu nedenle basit, kaçak yollarla yapılmış ve katkılı maddeler içeren implant marklarından kesinlikle uzak durulması gerekir. Ülkemizde genel olarak kalitesini ispat etmiş implant markaları kullanılmaktadır. Zaten devlet bu yönde bir takım önlemler almıştır. Ama ülkeye kaçak yollardan getirilen implant markalarının varlığı da göz ardı edilmemeli ve bu yönde kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır.
  • Fiyat bakımından en ucuz implantlara yönelmek yerine ilk olarak kalite araştırmasına yönelmeniz tavsiye edilir. Burada doktorunuzdan tavsiye alabileceğiniz gibi daha önce implant tedavisi gören kişilerden de görüş alabilirsiniz. Kesinlikle belli belgeleri ve sertifikaları bulunması gerekir. Bu yönde tedavinizin ilk basamağı için başarılı bir önlem almış olursunuz.

Diş Hekimi Seçimi

  • Başarılı bir implant tedavisinin ikinci basamağı iyi ve uzman bir doktora başvurmak olacaktır. Doktor eğer alanında deneyimli biri değil ise bir takım sorunları da beraberinde getirir. Örneğin çene kemiğine fazla oyuk açabilir. Bu da sinüs delinmelerine veya oyuk açarken az açabilir. Yine diş kliniğine de bu bağlamda dikkat edilmelidir. Çünkü implant tedavisi cerrahi bir işlemdir. Eğer klinikte yeteli ekipmanlar yaksa ve gerekli hijyen yeteri kadar sağlanamıyorsa implant köklerinde enfeksiyon sorunları meydana gelir. Yani diş implant tedavisi baştan sona başarısızlıkla sonuçlanır.
  • İmplant üst yapısı da bir diğer önemli konulardandır. İmplant üstü protezlerde kesinlikle kaliteli markalara yönelmek gerekir. Burada kullanılacak implant üstleri diğer dişlere ve diş etlerine zarar vermemelidir. Bazı markalar ve maddeler ağız içinde yara, diş etlerinde kanama ve alerjik gibi sorunları ortaya çıkarabilir. Bu nedenle konuya hassas bir şekilde yaklaşılmalıdır.
  • İmplant tedavisinde dikkate almanız gereken bir diğer konu laboratuar seçimidir. Burada yapılacak diş üstleri mutlaka ağız yapınıza uygun olarak tasarlanmalı, kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Ancak bu şekilde sağlıklı başarılı bir tedavi alabilirsiniz.
Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar
  • İlk olarak dişlerde olan problemler tespit edilmelidir. Bunun için de ilk maddede belirttiğimiz gibi doktor seçimine dikkat edilmelidir.
  • İmplant diş tedavisinde başarısızlığın nedenlerinden biri sigara kullanımı yapmaktır. Eğer birey sigara kullanıyorsa, burada implant tedavisi çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır. Bu nedenle tedaviye başlamadan 15 gün önce kesinlikle sigara bırakılmalı ve dişler iyileşene kadar kesinlikle tekrar kullanılmamalıdır.
  • İmplant tedavisinden sonra yanakta ve diş köklerinde şişlikler ve morluklar meydana gelir. Bunun nedeni yapılan cerrahi işlemlerdir. Bu gibi durumlar implant tedavisinin başarısız olduğu anlamına gelmez. Morlukların ve şişliklerin geçmesi için buz uygulaması yapılmalıdır.
  • Doktorun verdiği talimatlara ve verdiği ilaçlara dikkat edilmeli ve zamanında kullanım yapılmalıdır.
  • İmplant diş tedavisinden yıllar sonra bile diş bakımları asla aksatılmamalıdır.

Tüm bu konulara dikkat ettiğiniz sürece implant dişlerinizi uzun yıllar boyunca hatta bir ömür boyu kullanabilirsiniz.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikOsstem İmplant
Sonraki İçerikDiş Estetiği Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...