Ana Sayfa İmplant Bütün Dişleri İmplant Yaptırmak

Bütün Dişleri İmplant Yaptırmak

Bütün Dişleri İmplant Yaptırmak mümkün mü? Tüm dişler için kaç implant kökü gerekir? Bütün dişlere implant fiyatı nedir? Ve merak ettiğiniz tüm konular hakkında yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bütün Dişleri İmplant Yaptırmak

Bütün Dişleri İmplant Yaptırmak

Kişilerde ilerleyen yaşlarda diş kayıpları daha fazla görülür. Fakat bazı diş eti çekilmeleri ve kaza gibi durumlarda da kişiler tüm dişlerini kaybedebilir. Birkaç dişin kaybı yaşanırsa köprü gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Fakat tüm dişlerin kaybından sonra protez diş kullanılmaktadır.

Protez dişler kişilerin ağzına büyük bir rahatsızlık verir, bu nedenle hastaların en çok tercih ettiği diş tedavi yöntemlerinden biri implant diş tedavileridir. Damak protezine göre çok daha kullanışlıdır.

Çünkü total protez olarak adlandırılan damak protezleri takılıp çıkarılır. Ama İmplant dişler çene kemiğine sabitlendiği için takıp, çıkarma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Dolayısı ile tüm dişlerini kaybeden kişiler için en uygun tedavi yöntemi İmplant diştir.

Bütün dişlerini kaybeden kişiler için ilk etapta geniş çaplı bir muayene gerekir. Ağız yapısı ve kemik yapısı uygun olan kişilere iki ya da sekiz İmplant diş tedavisi yapılabilir. Bütün dişlere implant yaptırmak, her ne kadar ürkütücü gibi görünse de aslında tedavi süreci sanıldığı kadar zor değildir. Üstelik ana diş konforunda olduğu için uzun yıllar kullanılabilir.

Hiç Dişi Olmayan Kişilere Kaç İmplant Yapılır?

Ağzında hiç dişi olmayan kişiler ilk etapta bir muayene aşamasından geçirilir. Burada çene yapısına ve ağız yapısına uygun implant sayısı belirlenir. Fakat hastalar için daha çok sekiz ila altı implant tedavisi yapılmaktadır. Bu rakamlar her çene için geçerlidir, implant yapıldıktan sonra diğer dişler için köprü yapılmaktadır. Çene ve ağız yapısı geniş olan hastalara İmplant sayısı artırılır.

Hastalar için yapılan İmplant tedavisinde ön dişler için yaklaşık beş adet İmplant kökü uygulanır. En arkadaki dişlere de iki adet yapay kök uygulaması yapılır. Akabinde oluşturulan köklere köprü yapılır. Bu sayede tüm dişler yeniden dizayn edilmiş olur. Uzun ömürlü ve kullanışlı olduğu için hastalara sorunsuz bir kullanım imkanı sunar. Hiç dişi olmayan kişiler için tedavi süresinde geçici diş uygulaması yapılır.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılmaz?

  • İmplant tedavisi her hastaya uygulanmaz, tedavinin uygulanabilmesi için hastanın genel sağlık durumunun iyi olması gerekir.
  • Eğer kişiler tüm dişlerini kaybettikten sonra çok fazla beklemişler ise burada kemik yapısının bozulması olası bir durumdur. Bu nedenle ilk olarak kemik yapılarının düzeltilmesi gerekir. Ancak bu şekilde tedaviye başlanabilir.
  • Kemik erimesi ve kemik çekilmesi gibi problemleri olan hastalar için de implant tedavisi uygulanmaz. Kronik rahatsızlığı olan kimseler doktor raporundan sonra implant tedavisi görebilir, aksi halde tedaviye başlanmaz.
  • Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklara sahip olan kişiler için de tedavi nerede ise olanaksızdır.
  • Tüm dişlere implant yaptırmak isteyen kişiler, 3 boyutlu bilgisayar görsellerinden faydalanırlar. Bu sayede dişler yapılmadan önce nasıl görüleceği hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirler. Daha sonra dişlerin çıkarılması imkansız olduğu için geri dönme gibi bir durum meydana gelmeyecektir.

Tüm Dişlere İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır?

Tüm dişlere implant uygulaması için hastalar ilk olarak muayeneden geçirilir. Tedavi için uygun görülen hastalara, kesin olarak diş sayısı verilir. Burada alt çene için 2 tüm dişlere implant kökü, üst çene için 4 implant gerekir. Bu rakamlar kesinlikle olması gereken rakamlardır. Elbette sayılar çene yapılarına göre değişebilir. İmplant sayısı ne kadar az olursa çiğneme fonksiyonları da o kadar verimsiz olacaktır. Ağzında hiç dişi olmayan kişiler için en doğru yöntem ise, bir dişe implant yaptırıp diğerini boş bırakmak olacaktır. En arkadaki 20’lik dişlere implant gerekmez. Maliyeti düşürmek isteyen kişiler implant sayısını da düşürebilirler.

Tüm Dişlere İmplant Yaptırmak İçin Fiyat Ne Kadar?

Bütün dişlere implant yaptırmak fiyat olarak maliyetli olabilir. Bunun için hekimin tecrübesi ve kullandığı malzeme fiyatı etkiler. Eğer yapılacak olan dişlerin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız mutlaka sertifikalı malzemeler kullanılmalıdır. Yine vidalı kök için saf titanyum kullanıldığından emin olmanız gerekir. İmplant 3 parçadan oluşur bu bağlamda hastalara çıkarılacak ücret; 3 parça implant malzemesi, doktor ücreti ve muayene ücretinden oluşur. Tedavi yapılacak olan klinik tüm fiyatı toplu olarak verecektir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız ve diş bakımı herkesin hassasiyet göstermesi gereken konuların en başında geliyor. Diş bakımı ve ağı bakımının önemini nedir?Ağız ile diş bakımına özen göstermeyen...