Ana Sayfa İmplant Dental İmplant Nedir?

Dental İmplant Nedir?

İmplant çoklu ya da tekli diş kayıplarında yapılabilecek en iyi tedavilerden biri de dental dental implant tedavisidir. Eğer implant tedavisi olmayı istiyorsanız bu konuda derinlemesine bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu bilgileri: Dental implant nedir? İmplant nedir? Gibi soruların yanıtını yazımızdan bulabilirsiniz.

Dental İmplant Nedir?

Dental İmplant

Dental implant nedir? Sorusunun yanıtı dişsiz bölgeye vidalı titanyum kök eklenmesidir. Dental implant, implant denilen demir vidaların diş kökü yerine çene kemiğine çakılarak kullanılmasıdır. İmplant tedavisinde son derece güçlü temel oluşturur. İmplant tedavisi ayrıca çok uzun yıllar kullanılabilen ömürlük tedavilerden biridir. Çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidaları çok sağlam ve canlı doku ile kısa sürede uyum sağlayabilen aparatlardır.

Dental İmplantların Avantajları

Dental implant diğer diş tedavi yöntemlerine göre daha fazla avantaja sahiptir. Dental implant avantajı ise;

  • Sağlıklı bir diş tedavisi yanı sıra aynı zamanda estetik kaygıları da gideren bir diş tedavisidir.
  • İmplant dişler gerek görsel olarak gerekse kullanırken kendi dişlerinizden ayıramayacak kadar kusursuz bir tedavidir.
  • Ayrıca kemikle kaynaştıktan sonra bir daha çıkması mümkün değildir.

Dental İmplant Tedavisi Nedir?

Dental implant tedavisi, diş kaybı yaşadığımız bölgelere yeniden vidalama yöntemi ile eklenen titanyum malzemeden yapılan implant diş tedavisidir. Diş kayıpları yalnızca ağız ve diş sağlığını doğru sağlayamadığınız durumlarda değil birçok istemediğimiz çevresel faktörlere göre birçok kayıplar yaşanmaktadır. Kaza, travmalar, diş çürümesi periodontal hastalıklar, yaralanmalar gibi birçok sebep insanın diş kaybına uğramasına sebep olmaktadır.

Bunun yanı sıra diş tedavisi maalesef ülkemizde çok fazla ciddiye alınan tedavilerden değildir.Oysa diş eksikliği dişlerin sağlıklı olmaması birçok hastalığın başlangıcını ve oluşmasını sağlar. Ayrıca basit bir diş rahatsızlığı gibi hafife alınan gerçekten küçük sorunlar daha sonra hem maddi hem manevi açıdan insana oldukça yüksek maliyetli tedaviler çıkartabilir.

Dental İmplant Tedavisi Sonrası Yeni Dişlere Alışma Süreci

Dental implant tedavisi tek diş eksikliğinde veya tamamen dişin olmadığı durumlarda dahi alternatif oluşturabilen bir tedavidir. Çene kemiğinin sağlam olması implant tedavisinde aranan tek koşuldur. Hiç dişi olmayan hastaların 4 veya altı implant vidası üzerine yapılan hareketli protezler hem görüntü açısından hem de kullanım açısından gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kadar rahattır.

Normal doğal dişlerde olduğu gibi çene kemiğine yerleştirilen diş kökleri çene kemiğinde tutunduğu sürece hasta hiçbir sorun yaşamaz. Dolayısıyla buradan bakıldığında çok uzun vadeli bir tedavidir. Hareketli protez biçiminde yapılan implant protezler konuşurken, yemek yerken, hiçbir zorluk yaşatmaz.

Acı hissetmez, son derece keyifle kullanmanızı sağlar. Hatta doğal dişe sahip kişilerden çok daha güçlü bir ısırma kuvveti elde edilir. Bunun yanı sıra estetik bir gülüş sağlayacağı için kişinin kendisini iyi hissetmesini ve özgüven sağlamasında önemlidir.

Ağız Sağlığı Açısından Dental İmplant Önemi

Sindirimin ağızdan başladığı düşünülürse dişli sağlam ve sağlıklı olması aynı zamanda sindirim sistemimizin de iyi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda ağız ve diş sağlığı diğer birçok hastalığın oluşmasını da önleyen önemli faktörlerden biridir.

Dental implant tedavisinden sonra hastanın tek yapması gereken ağız içi bakım ve hijyenini düzenli olarak yapmasıdır. Bu yalnızca implant tedavisinde değil normal koşullarda doğal dişlere sahip kişilerin de rutin olarak yaşamlarının bir parçası haline getirmeleri gereken bir durumdur.

Dental İmplant Tedavisinde Başarı Oranı Ne Kadardır?

Dental implant tedavisinin başarı oranı çenenin güçlülüğü ve kemik dokusunun sağlamlığı ile doğru orantılıdır. Çene içine yerleştirilen implantlar orada gerçek anlamıyla tutunmak zorundadır. Tutunma gerçekleştikten sonra %98 gibi bir başarı oranına sahip tedavilerden biridir.

Dental implant Kimlere Uygulanmaz?

Dental implant kimlere uygulanmaz? Sorusunun cevabına bakacak olursak… Dental implant diş eksikliğinin olduğu durumlarda kesinlikle düşünülmesi gereken en garanti tedavilerden biridir. Dental implantlar da temel koşul kemik dokusudur. Kemik dokusunun sağlam olması implant tedavisi için çok önemlidir.

Bunun dışında hasta implant tedavisinden sonra ağız içi bakımına dikkat ettiği sürece implant tedavisi uzun yıllar hiç sorun çıkarmadan kullanılabilen tedavilerden biridir. Dolayısı ile dental implant doktorun uygun gördüğü herkese rahatlıkla uygulanabilir.

Dental İmplant Sonrası Ağız İçi Bakımı

Gerek dental implant sonrasında gerekse diş tedavilerinde ağız içi hijyen ve bakımı çok önemlidir. Ara yüz fırçası kullanmak ve diş ipi kullanmak ağız içi bakımında çok önemlidir. Her gün gargara yapmak ve en az günde 2 kez dişleri fırçalamak ağız bakımı için yeterlidir. Bunun dışında 6 ayda bir diş hekimine kontrol için gitmek çok önemlidir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikAlman İmplant Markaları
Sonraki İçerikOsstem İmplant Fiyatı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...