Ana Sayfa Ortodonti Devlet Hastanesi Diş Teli Fiyatları

Devlet Hastanesi Diş Teli Fiyatları

Devlet hastanesi diş teli fiyatları hakkında yazımızdan bilgi alarak, devlet hastanelerinde de diş telli tedavisi yaptırabilirsiniz. Elbette gerekli şartları yerine getirmeniz gerekir, detaylar ise yazımızın devamında…

Devlet Hastanesi Diş Teli Fiyatları

Bilindiği üzere diş telleri, dişlerin yapısal ve diziliş bozukluklarını gidermek için kullanılır. Diş teli tedavileri özel kliniklerde ve devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Özel kliniklerde yapılacak olan diş teli fiyatları, için ilk olarak detaylı bir diş muayenesi yapılması gerekir. Yapılacak olan işleme göre fiyat belirlenir. Devlet hastanelerinde diş  teli fiyatları daha uygundur. Fakat devlet hastanelerinde yapılacak olan diş tedavileri için kişilerden belli bir takım şartlar aranır. Kişiler şartları tam olarak sağladıklarında en uygun fiyatlara ortodonti tedavilerini yaptırabilirler. Devlet hastanesi diş teli fiyatları hakkında bilgi almadan önce gerekli şartlara bakmamız gerekiyor.

Devlet Hastanesi Diş Teli Tedavisi İçin Gerekli Şartlar

  • Eğer diş veya çene yapısında yaşanan bozukluklar kişilerin yaşamlarını olumsuz etkileyecekse burada devlet hastanelerince diş teli uygulaması yapılır.
  • Doğuştan gelen ağız ve diş yapısındaki bozukluklar.
  • Çene iskeletinde yaşanan çıkıntılar ya da diğer farklı bozukluklar.
  • Diş bozuklukları yeme, içme ve konuşma gibi faktörleri olumsuz yönde etkiliyorsa devlet hastaneleri tarafından diş teli tedavisi yapılabilir.

Diş Teli Tedavisini SGK Karşılıyor Mu?

SGK diş teli tedavini karşılar. Ancak gerekli şartları taşımanız gerekir, bu alanda devlet hastanelerinde görevli ortodonti uzmanları hastalara hizmet vermektedir. SGK diş teli fiyatlarını karşılaması için hastaların 18 yaşından küçük olması gereklidir. 18 yaşından büyük kişiler için devlet diş teli tedavilerini karşılamaz. Bu nedenle yaş faktörü göz önünde tutularak, tedavi için devlet hastanelerine gidilmesi gerekir. SGK diş teli fiyatları için ekstra ücret talep etmez. Ama ekstra maliyetli malzemeler için burada masraflar hakkında kişiler bilgilendirilir. Daha sonra geriye kalan ücret talep edilir.

Diş Teli Takan Devlet Hastaneleri

Devlet hastanelerinde diş çekimi, diş kaplama ve dolgu gibi tedavi imkanları mevcuttur. Tüm bunlara ek olarak implant tedavisi ve diş teli tedavileri de belli şartlar altında yapılabiliyor. Fakat her devlet hastanesi diş teli uygulaması yapmamaktadır. Diş teli takan devlet hastaneleri ise;

  • Tüm devlet hastanelerinin ortodonti bölümleri,
  • Devlet hastanelerindeki diş poliklinikleri,
  • Ağız ve diş sağlığı merkezleri,
  • Araştırma ve eğitim hastanelerinin diş bölümleri,

Bu devlet hastanelerinden ve bölümlerden diş teli tedavisi uygulaması yaptırabilirsiniz.

Devlet Hastanelerindeki Diş Teli Fiyatları

Özel diş kliniklerinden farklı olarak, devlet hastanelerinde daha uygun fiyatlara diş teli uygulaması ve tedavisi görebilirsiniz. Devlet hastanelerindeki diş teli fiyatları elbette kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Özel kliniklerde diş teli fiyatları 2000 TL ile 7.000 TL arasında değişmektedir. Devlet hastanesinden fiyat almak için ilk etapta diş muayenesi olmanız gerekir. Akabinde kullanılacak malzemeye göre bir fiyat belirlenir. Bu fiyatın %50’sini devlet karşılar geri kalan % 50’ni hasta kendisi karşılar.

Devlet hastaneleri de tıpkı diğer özel klinikler gibi hastalara hizmet sağlamaktadır. Bu nedenle yapılan işlemler hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde aynıdır. Fakat özel hastanelerin ücretleri daha yüksektir. 18 yaşını geçmiş bireyler için ise devlet hastaneleri diş teli ücretlerini karşılamaz. Bu nedenle dişlerinde bozukluk olan kimselerin vakit kaybetmeden diş teli tedavisi görmeleri tavsiye edilir. Eğer diş teli tedavisinden önce diş dolgusu ya da diş çekimi gibi tedaviler uygulanacak ise bu tedaviler için ekstra bir ücret alınmaz. Ancak kişilerin sgk kapsamında olması gerekir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...