Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız ve diş bakımı herkesin hassasiyet göstermesi gereken konuların en başında geliyor. Diş bakımı ve ağı bakımının önemini nedir?

Ağız ve diş bakımı nasıl olmalıdır

Ağız ile diş bakımına özen göstermeyen bir kişi ileri ki dönemlerde önemli bir takım sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Özellikle son dönemlerde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte diş ile ağız sağlığı açısından hayatımızı önemli ölçüde kolaylaştıracak gelişmeler kaydedildi. Bu gelişmelerin başında da ağzın ve dişlerin bakımını sağlayan ürünler yer alıyor. Bizde bu kapsamda sizlere ağız bakımlarının nasıl olması gerektiği hakkında bir takım öneriler derledik.

İdeal Diş ve Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hem çocukların hem de yetişkinlerin mutlaka dikkat etmesi gereken diş ve ağız bakımı kurallarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Diş temizleyicileriyle ya da diş fırçası ile dilinizi temizleyiniz.
 • Minimum her 6 ay aralarla dişler muayene edilmelidir.
 • Dişlerinizde çürüklerin, plakların oluşmasına neden olacak şekerli gıdaları tüketmekten kaçınınız.
 • Diş etlerini ve dişlerin sağlığını koruyabilmek için; mutlaka florür maddesinin olduğu diş macunuyla birlikte yumuşak kıla sahip dişler için tasarlanan fırçayla minimum günde 2 defa dişlerinizi 45 derece açıyla fırçalamalısınız.
 • Diş fırçalama işleminizi aşağıya ve yukarıya doğru hareketlerle gerçekleştirmelisiniz.
 • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağız etkili ağız bakımı ve temizliği gerçekleştirmek adına da, ağza özel imal edilen bakım sularını kullanmalısınız.
 • Dişlerin leke olmasını sağlayan çok miktardaki kahve, çay, sigara vb. etkenleri tüketmekten olabildiğince uzak durmalısınız.
 • Diş taşları ile plakların oluşumlarını engellemek adına kesinlikle fırçalama sonrasında dişlerinizin aralarına; dişler için tasarlanan iplerden kullanınız.
 • Çocukların diş sağlığı için içtikleri sudaki florür oranı özellikle çok önemlidir… Eğer musluk suyunuzda florür eksikse diş doktorunun önerdiği şekilde florür eklemelisiniz.
 • Dişlerin her birinin hem arka hem de ön yüzeyleriyle birlikte çiğneme yüzeylerinin de aynı zamanda yeteri kadar fırçalanmasını sağlayınız.

Çocukların Ağız Ve Diş Bakımları Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda Ağız ve Diş sağlığı nasıl olmalıdır

Yetişkinlikte düzgün ve sağlıklı dişler olması için mutlaka çocukluk dönemine dikkat edilmesi gerekiyor. Dişler ilk çıktığından itibaren bakımlarına da son derece önem verilmesi gerekiyor. Bebeklikte ilk çıkan ve 2 ile 3 yaşına kadar da gelişimi sağlanan süt dişleri, daha sonraki yıllarda dökülüp yerini esas dişlere bırakıyor.

Maalesef halk tarafından süt dişleri nasılsa dökülecek diye çocukların ağız bakımlarına fazla özen gösterilmiyor. Yalnız çocuklarınızın süt dişlerine bakım yapmayıp, özen göstermediğiniz takdirde ileride çıkacak daimi dişlerin de sağlığını olumsuz etkiler.

Çocuklarınıza ebeveyn olarak; doğru ağız ile diş bakımları eğitimleri vererek onların da önemsemesini sağlayabilirsiniz. Yetişkinlikte sağlıklı dişlere sahip olabilmek için öncelikle çocukluktaki bakımların önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çocukların ebeveynleri özellikle rol model aldıklarını düşünürsek; çocuklarıyla birlikte ebeveynlerin ayna karşısına geçerek diş ve ağız bakımları ile ilgili işlevlerini mutlaka yapmalarını öneriyoruz.

Yetişkinlerin Ağız Ve Diş Bakımları Nasıl Olmalıdır?

yetişkinlerde diş bakımı nasıl olmalıdır

Yetişkinlerde vücut yapımıyla ilgili faaliyetler hızlı şekilde 25’li yaşlarda son bulmaya başlıyor. Bu yüzden de dişler zayıflayıp kayıplar kişide olabiliyor. Yetişkinlerin dişlerin sağlıklı olabilmesi için süt ve süt ürünlerinin önemi çok büyüktür… Süt ürünleri haricinde fosfor, D vitamini ve kalsiyum vb. bileşenlerin olduğu besinlerde dişler için çok faydalı olduğu söylenebilir.

Yetişkinlerde diş çürümelerinin dışında birde diş etlerindeki rahatsızlıklarda çok fazla görülüyor. Diş etlerinin çekilmelerini ve iltihapları önleyebilmek adına kesinlikle plakların çok iyi temizlenmesi gerekiyor. Diş taşları oluşumlarını sona erdirmek için de doktora mutlaka gidilmesi gerekiyor. Yukarıda saydığımız bilgiler doğrultusunda günlük ağız ve diş bakımı işlemlerini yaparak sağlıklı gülüşlerle birlikte kaliteli yaşama da ayrıca sahip olabilirsiniz.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

6 YORUMLAR

 1. Ağız bakımı en önemli kişisel temizliklerden bir tanesidir. Sadece bir gün dişimi fırçalamasan ağzımda paslı demir tutuyormuşum gibime geliyor.

 2. Ağız ve diş bakımı bana kalırsa tamamen kişiye özel olarak planlanmalıdır. Kişiye özel ilerleme kaydedilen tedavilerde başarı oranları artış göstermekte fakat her kişi için aynı tedavi uygulayan kişiler veya kurumlar başarı oranını düşürmektedir.

 3. aslında sadece 2-3 günde bi fırçalardım şey yapardım ama burada okuyunca biraz daha bilinçlendim günlük olarak diş fırçalamaya başlayacağım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız ve diş bakımı herkesin hassasiyet göstermesi gereken konuların en başında geliyor. Diş bakımı ve ağı bakımının önemini nedir?Ağız ile diş bakımına özen göstermeyen...