Diş Estetiği Nedir?

Görünüşüne özen gösteren pek çok kişi için diş estetiği nedir? Sorusunu sorulabiliyor. Eğer gülüşünüzü güzel bulmuyor ve kendinizde öz güven eksikliği hissediyorsanız bu yazımızı takip edebilirsiniz. Yazımızda diş estetiği hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bulabilirsiniz.

Diş Estetiği Nedir?

Diş Estetiği

Güzel bir gülüşe sahip olmak eskisi kadar zor değildir. Daha çok çalışan kimselerin yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi güzel bir gülüşe sahip olamamaktır. Burada diş rengi ve dişlerin yapısı  direk olarak yüze ve gülüşlere yansır. Bu nedenle geleneksel diş muayeneleri yerine kozmetik diş muayeneleri yaptırabilirsiniz. Dişlerin hoş görünmemesinin tek nedeni, diş kayıpları ya da çürük dişler değildir. Bazı kimsele dişlerindeki sorunları sadece aynaya bakarak anlamayabilir, bu nedenle kozmetik diş hekimliğinden destek alınması yerinde olacaktır.

Gülüşünüzdeki ve konuşmalarınızdaki güzelliği bir adım daha ön plana çıkarıp, öz güveninizi kazanmak istiyorsanız ilk olarak konu ile alakalı bir diş hekimine başvurmanız tavsiye edilir. Kozmetik diş hekimine diş estetiği nedir? Gibi sorular sorabilir ve bu yönde tedavinize başlayabilirsiniz.  Bir diğer adı ile gülüş estetiği, diş renginin düzeltilmesi, aralıklı dişlerin düzeltilmesi, ön dişlerin arkaya çekilmesi veya arkada kalan dişlerin öne çekilmesi gibi belli işlemler yapılmasıdır.

Diş Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Yapılan araştırmalara göre  kişilerin büyük bir kısmı gülüşlerinden ve diş yapılarından şikayetçi olmaktadır. Bu bağlamda dişlere ve ağza yapılacak olan estetik ile kişiler daha güzel ve daha estetik bir yapıya kavuşabiliyor. Özellikle diş renkleri ve çarpık dişlerde yapılan estetikler, adeta kişilere yeniden doğmuş hissi uyandırmaktadır. Eğer siz de diş estetiği nedir? Nasıl yapılır? Diye merak ediyorsanız işte detaylar…

  • Diş rengi; diş ve gülüş estetiğinde karşımıza çıkan en büyük sorun diş rengidir. Sarı, gri, sarı – kırmızı, gri – sarı gibi diş rengine sahip olan kişiler daha az gülmekte hatta gülerken ağızlarını kapatmaktadır. Bu nedenle diş estetiğinde ilk dikkate alınan konu diş rengidir. Diş renginin düzeltilmesi ve daha beyaz olmasını sağlamak amacı ile porselen kaplama, zirkonyum kaplama kompozit bağlama gibi tedaviler uygulanır. Kişilerin diş yapılarına en uygun tedavi yöntemi seçilerek işleme başlanır.
  • Diş hizalama; bazı kimselerde diş yapısında bozukluklar görülür. Bu gülüşe direk olarak etki eder, yine yanaklarda ve dudak bölgesinde çökme – şiş gibi görünümlere neden olabilir. Eğer hizasız, aralıklı ve çarpık bir diş yapısına sahipseniz burada diş teli uygulaması yapılır. Diş teli tedavileri de farklıdır. Tedavide kullanılacak yöntemler ise dişlerin çarpık yapılarına göre belirlenir.
  • Diş kayıpları; estetiği bozan en büyük etmen diş kayıplarıdır. Özellikle ön dişlerde yalanan kayıplar nedeni ile kişilerde büyük bir öz güven boşluğu oluşur. Burada köprü tedavisi ya da implant tedavileri uygulanır. Bu tedaviler ana diş görünümü sağlar ve daha doğal bir güzelliğe kavuşmanızı sağlar. Uygulanan işlemler sonucunda dişlerin yüzeyine beyaz ve sağlıklı görünecek kaplamalar yapılır.
  • Diş eti; gülüşü bozan sadece dişler değil, diş etleri de olabiliyor. Şişmiş diş etleri ya da çekilmiş diş etleri estetiği bozan bir konudur. Bu nedenle diş eti tedavileri ile daha şık ve hoş görünüme sahip olabilirsiniz.
  • Kısa dişer; kısa yapıda olan dişler kişilerin konuşmasını ve gülmesini büyük oranda etkileyebilir. Bu nedenle kısa dişler üzerinde de bir estetik söz konusudur. Burada yapılan işlem dişleri protez dişler ile uzatmaktır.
  • Uzun dişler; tıpkı kısa dişler gibi uzun dişler de konuşmaya hatta çiğnemeye büyük engeldir. Bu nedenle, uzun dişlerde kısaltmalar ya da törpüleme gibi estetik işlemler yapılır. Bu sayede istenilen hoş ve estetik gülüşler yakalanmış olur.

Diş Estetiği Yaptıranlar

Eskiden ünlü kişiler diş estetiğini sıkça yaptırırken, şimdi dişlerinin görünümünden rahatsız olan herkes rahatlıkla diş estetiği yaptırabiliyor. Diş estetiği yaptıranlar ise sonuçtan memnun kaldıkları belirtmişlerdir. Bu tür kalıcı estetiklerde ilk olarak 3d sistemli fotoğraflar bilgisayar ortamında hazırlanır ve kişilere gösterilir.

En çok yakışan ve yüz estetiğine uyum sağlayan diş yapısı tespit edilerek hemen estetik operasyonlara başlanır.  Diş estetiği için kişilerin tüm yüz profili göz önüne alınır, örneğin ten rengine göre diş rengi belirlenir. Ancak bu sayede hem daha güzel hem de daha doğal görünümler yakalanmış olur.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...