Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Diş Eti Kanaması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Diş Eti Kanaması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Diş eti kanaması ağız içinde en çok görülen diş sorunlarından biridir. Peki diş eti kanaması nasıl geçer? Cevabını ve yapmanız gerekenler, sizler için kaleme aldık. İşte detaylar…

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

diş eti kanaması nasıl geçer

Diş eti kanaması pek çok kişide görülen diş sorunlarından sadece bir tanesidir. Diş kanaması farklı nedenlerden dolayı görülebilir. Bu sağlık probleminin esas sebebi, diş diplerinde oluşan plaklardır. Eğer plakların önüne kısa sürede geçilmez ise zamanla diş etlerinde ve diş diplerinde iltihaplanmaya neden olur.

Diş eti kanamalarının ve plakların uzun süre tedavisi yapılmaz ise diş eti çekilmelerine ve hatta diş köklerinde çürümelere neden olabilir. Eğer diş fırçalarken diş eti kanaması gibi sorunları yaşıyorsanız, diş eti kanaması nasıl geçer? Sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Diş fırçalarken ya da spontan diş etinde kanamalar, ağrı ya da dişlerde sızı gibi durumlar mevcut ise bu konu ile alakalı hemen doktorunuza başvurup, tedavi görmeniz gerekir. Aksi halde ciddi anlamda diş sağlığı sorunları ile karşı karşıya kalabilir, hatta diş çürükleri görülebilir.

Diş Eti Kanamaları Neden Olur?

Diş eti kanamaları bazen çok sık görülebilir, bazen ise çok fazla görülebilir. Dolayısı ile diş eti kanamaları neden olur? Sorusu sıkça sorulabilir.

Diş eti kanama nedenleri ;

 • Diş köklerinde meydana gelen iltihaplanmanın çok yaşanması,
 • Diş köklerinde diş plağı ve tartar gibi durumların oluşması,
 • C vitamini eksikliği ve kalsiyum eksikliği yaşanması,
 • Diş fırçalarken, sert fırçalamak,
 • Diş bakımını fazla kimyasal içeren ürünlerle yapmak,
 • Diş macunu ve diş fırçası seçimini yanlış yapmak,

Diş Eti Kanaması Neyin Belirtisi?

Diş eti kanamaları neyin belirtisi? Gibi sorular  diş etinde kanama yaşayan kişilerin en çok sorduğu sorulardan biridir.

 • Diş eti kanaması, diş eti çekilmelerinin bir belirtisidir.
 • Diş köklerinde meydana gelen iltihaplanma gibi durumların belirtisidir.
 • Yetersiz ve vitaminsiz beslenmenin bir belirtisi olabilir.
 • Bunun dışında enfeksiyon belirtisi olarak ta karşımıza çıkar.
 • Bu belirtiler, bir çoklu diş kayıplarına ve ağız sağlığının bozulmasına neden olacağı için hemen gerekli tedavilerin görülmesi gerekir.

Diş Eti Kanamasına Ne İyi Gelir?

Diş eti kanamaları yaşayan kişilerde diş hassasiyeti, dişlerde sızı, ağrı gibi durumlar yaşayabilir. Yine diş eti çekilmeleri de bu sorunun bir getirisidir. Ve ilerleyen dönemlerde diş eti çekilmeleri ve diş kayıpları gibi durumları da beraberinde getirir. Bu nedenle pek çok kişi diş eti kanaması için ne iyi gelir? Sorusunu sormaktadır. Diş eti kanamalarının önüne geçmek için ilk olarak kullandığınız diş fırçasına ve diş macununa dikkat etmeniz gerekir.

Çok fazla kimyasal içeren macunlardan ve sert diş fırçalarından uzak durmanız gerekir. Bunun dışında diş ve ağız hijyenine de önem vermenizde fayda vardır, özellikle günde iki kez olmak üzere diş fırçalamayı ihmal etmemeniz gerekir. Dişlere fazla baskı uygulayan ve sert olan yiyeceklerden uzak durmanızda fayda vardır. Sigara, alkol ve gazlı içecek tüketimine de dikkat etmeniz gerekir. Eğer diş tartarı ve plağı oluşmuş ise doktorunuza bu problemlerden bahsedip, hemen önlem almanızda fayda vardır.

Diş Eti Kanamasına Evde Çözüm Önerileri

Eğer diş eti kanamaları çok ilerlememiş ise bunun için evde yapacağınız birkaç bakım ile diş eti sorunlarının ve diş eti kanamalarının önüne geçebilirsiniz. Bu bağlamda diş eti kanamasına ne iyi gelir? Evde çözüm önerilerini sizler için bir araya getirdik…

Diş eti kanamaları için evde yapılabilecek en iyi yöntem kekik suyudur. Kekik suyu içerisinde bulundurduğu anti bakteriyel özellikleri sayesinde diş diplerinde oluşan iltihaplanma ve enfeksiyon sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise;

 • Bir litre suyun içine bir yemek kaşığı, dağ kekiğini karıştırıp kaynatın.
 • Kaynatmış olduğunuz bu su ile günde 3 kez dişlerinizi fırçalamanız gerekir.
 • Yine kekik suyu ile ağzınızı gargara etmenizde fayda vardır.
 • Yaklaşık 15 günlük düzenli kullanımında diş eti kanamalarının önüne geçtiğinizi göreceksiniz.
Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...