Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Diş Eti Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Diş Eti Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Ağız ve iş sağlığını etkileyen durumlardan biri de diş eti kanamalarıdır. Pek çok kişide görülen diş eti kanaması nedenleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Gibi tüm sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Diş Eti Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Bir takım kişilerde ara ara bir takım kişilerde ise oldukça sık görülen diş eti kanamaları dişlerde yaşanan hastalıkların habercisi olabiliyor. Özellikle diş kökünü derinden etkileyen bu durumun tedavisi yapılmadığında, diş çürümeleri ve diş kayıpları ilerleyen dönemlerde kaçınılmaz olabiliyor.

Genelde diş fırçalarken karşılaşılan diş eti kanamaları, çocuktan yetişkin kişilere kadar oldukça fazla kişide görülebiliyor.  Bu bağlamda kişiler çoğunlukla diş eti kanamalarını fazla dikkate almayabiliyor. Oysa diş eti bakımları da en az dişler kadar önem verilmesi gereken konuların başında gelir.  Diş eti kanaması nedenleri nelerdir? Denildiğinde ise pek çok neden yazımızda bulabilirsiniz. İşte konuya ait tüm detaylar…

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanamalarının esas sebebi, dişlerin kök kısımlarında plakların birikmesidir. Yani intihaplı dişlerde diş eti kanamaları çok yaşanır. Deriodontitis olarak adlandırılan bu durum, plak ve tartar gibi nedenlerin artması ile meydana gelir. Bir an önce tedavi edilmez ise zamanla diş eti çekilmelerine ve diş kayıplarına neden olur. Bir takım kişiler ise yanlış diş fırçası ile dişlerine ve diş etlerine çok baskı uygulayarak, dişlerini fırçalayabiliyor bu durumda da diş etine yapılan baskılar nedeni ile diş etlerinde kanamalar meydana gelir. Fakat bu dişlerde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Diş eti kanaması neden olur? Gibi soruların başlıca sebepleri ise;

 • Periodontitis adı verilen diş eti rahatsızlığı,
 • Kan kanseri olan kişilerde de diş eti kanamaları sıkça görülebilir.
 • Vücutta bazı vitaminlerin eksikliği diş eti kanamalarına sebebiyet verir.
 • Trombositler yani kanda pıhtılaşma problemi
 • Takma dişlerin diş etine zarar vermesi,
 • Bayanlarda hamilelik döneminde diş eti kanamaları sıkça görülebilir.

Tüm bunlar dışında diş eti kanamaları hakkında daha geniş bilgilere bakacak olursak;

Diş Eti İltihapları

Diş eti kanamasının pek çok kişide görülmesinin esas nedeni diş etinde ve diş köklerinde meydana gelen iltihaplanmalardır. Diş yüzeyine yapışan plaklar, zamanla çoğalır ve diş etinde iltihaplanmalara neden olur. Eğer diş çizginizde plak birikmeleri varsa bununla ilgili, mutlaka gerekli tedavileri yaptırmanız gerekir. Plaklar beraberinde bakterileri ve mikro organizmaları getirir bu da dişlerde çürümelere neden olur. Eğer diş etlerinizde şişlikler varsa, ağız içinde ağrılar ve diş etlerinde hassasiyet varsa ve diş etleriniz sık sık kanıyorsa iltihaplanmalar var demektir. Ve hemen önlem almak için doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Periodontitis

Eğer diş eti iltihaplanmalarınız çok artmış ise burada periodontitis sorunu meydana gelecektir. Yani ilerleyen iltihaplanmalar, diş eti çekilmelerine neden olacaktır ve dişlerde sallanmalar yaşanarak hızlıca dişler dökülecektir. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden hemen tedavilerinizi yaptırmanız gerekir.

Diş Eti Kanamalarında Vitamin Eksikliği

Dişlerin C ve K vitaminlerine ihtiyaçları vardır. Eğer kişilerde C ve K vitamini eksikliği mevcutsa diş eti kanamaları ve diş eti çekilmeleri meydana gelebilir. Eğer doktorunuzdan c ve k vitamin kapsülleri talep ederseniz diş ti kanamalarının büyük ölçüde ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak bol vitamin ve mineralli besinlerden tüketmeniz tavsiye edilir.

Diş Eti Kanaması İçin Ne Yapılmalı?

Diş eti kanaması için ne yapılmalı? Sorusunun yanıtını sizler için detaylı bir şekilde cevaplıyoruz. Siz de yapılması gerekenleri dikkate alarak, daha sağlıklı diş ve diş etlerine kavuşabilirsiniz.

 • Diş eti kanaması yaşayan kişiler hemen uzman bir hekim tarafından tedavi edilmelidir.
 • Bununla birlikte c ve k vitaminlerini bol tüketmelerinde fayda vardır.
 • Eğer diş eti kanamaları sert fırçadan ve diş macunundan kaynaklanıyorsa mutlaka diş fırçanızı ve diş macununuzu değiştirmeniz gerekir.
 • Bazı kimseler diş beyazlatmak için tuz, sirke ve karbonat gibi ürünleri dişinde kullanır. Bu ürünler dişleri beyazlatsa bile diş etlerinde tahrişlere ve kanamalara neden olur. Eğer dişlerinize limon, sirke ve karbonat gibi malzemeler kullanıyorsanız hemen bırakmanız gerekir.
 • Hamilelik döneminde görülen diş eti kanamaları genelde geçicidir, çok endişe etmeden düzenli bir şekilde diş fırçalamaya devam etmek gerekir.
 • Eğer diş çizgisinde tartar veya plaklar mevcut ise bunların diş yüzeyinden arındırılması gerekir. Elbette plak ve tartar temizliği için bir hekimden destek almanızda fayda vardır.
 • Diş eti kanaması kanser nedeni ile meydana geliyorsa, bunun bilgisini mutlaka doktorunuza vermeniz gerekir.

Tüm bu bilgilere dikkat edildiği sürece diş eti kanamaları bir süre sonra duracaktır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...