Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Diş Eti Kemik Erimesi Ne İyi Gelir?

Diş Eti Kemik Erimesi Ne İyi Gelir?

Diş eti kemik erimesi nedenleri ve diş eti kemik erimesi ağrı yaparmı konuları ile hakkında detaylı bilgi makalemizin devamında..

Diş eti kemik erimesi

Kemik erimesi son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklar arasındadır. Kemik erimesinin iki türlü şekli vardır. Diş etinde meydana gelen erimeler ve normal kemik sisteminde meydana gelen erimeler olarak ifade edilebilir.

Diş etinde meydana gelen erimeler, kişilerin sağlık durumlarını olumsuz anlamda etkilemektedir. Çünkü zamanla dişlerin çene kemiği kısmını beslemekte olan organlar erimektedir. Bu durum ise dişlerin eksilmesine sebep olabilmektedir.

Ciddi diş eti erimesi durumlarında çene kemiği desteğini kaybeder ve yemek yemekte zorlanılır. Çiğneme yetisi kaybolacağından dolayı metabolizma sistemini de olumsuz etkiler. Çiğneme esnasında dişlerin çene bölgesine basıncı artar ve eksik dişin olduğu yerde kemik erimesi meydana gelir. Bu nedenle ciddi bir rahatsızlık olarak kendini göstermektedir.

Diş Eti Kemiği Erimesinin Nedenleri?

Dişlerin kaybolması durumunda çene kemikleri boş kalmaktadır. Bu durumun sonucu ise diş eti erimesi olarak ifade edilebilir. Boş olan bölümlere implant tedavisi uygulanabilmektedir. Böylelikle çene kemiğinin erimesi durdurulacaktır.

Diş eti erimesi hastalığı başlıca nedenleri şu şekilde açıklanabilir: kist ve tümör gibi bazı sebepler ile çene kemiği erimektedir. Bunun yanı sıra uyurken diş gıcırdatmaları ve dişleri sıkma gibi bazı sebepler de erimeye ortam hazırlamaktadır. Bu durumda diş hekiminin uygulayacağı kişiye özel tedavi işlemleri uygulanmalıdır.

Diş hekiminin tanısı sonucunda diş etinin hangi sebepten eridiği belirlenir. Böylelikle uygun tedavi kişiye göre uygulanır. İmplantın yanı sıra box tekniği de son zamanlarda sık uygulanan yöntemler arasındadır.

Diş Eti Kemiği Erimesi Ağrı Yapar mı?

Dişte meydana gelen erimeler, çene bölgesinde kemiklerin yıpranmasına neden olur. Diş eti kemiği belirtileri olan kişilerin ağrı çekebilmektedir. Çünkü erimeler sonucunda protez kullanımları kişiler için oldukça zordur. Bunun yanı sıra yüzün görünümünde değişiklik, yaşlı bir görünüm, çene eklemlerinde bir takım problemlere de ortam hazırlar. Çene bölgesinde bu sebeplerden dolayı ağrı, hassasiyet gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir.

Çene bölgesindeki ağrının giderilmesi için diş hekimlerinin uygulayacağı tedavi yöntemine muhakkak uyulmalıdır. Bunun yanı sıra verilen ilaçlar zamanında kullanılmalı ve süt ürünlerine ağırlık verilmelidir. Bu rahatsızlık ciddiye alınmalıdır. Çünkü ileride daha ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

Diş Eti Kemiği Erimesinin Psikolojiye Etkileri Nelerdir?

Son zamanlarda çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak diş eti kemiğinde erimeler meydana gelebilmektedir. Çene kemiğinde oluşan aşırı derecede erimeler, kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü erime sonucu yüzde hasta ve yaşlı bir görünüm ya da yüz simetrisinde bozukluklar oluşmaktadır.

Bunun yanı sıra kulak bölümünde meydana gelen hassaslık ve ağrı da kişilerin yakındığı şikayetler arasındadır. Hastaların yaşam kaliteleri, diş eti erimesinin meydana gelmesinden dolayı bir hayli düşmektedir. Öyle ki yemek yemede zorluk, çiğnerken ağrı hissetme gibi bazı problemler, diş eti erimeleri sonucu ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda kesinlikle hekimin söylediklerine dikkat edilmeli ve süt ürünleri tüketilmelidir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

3 YORUMLAR

  1. Allah hiç kimseye göstermesin kemik erimesi çok zor olan bi hastalık heleki çenede başlayan.Hocam teşekkür ederim. çok yararlı bi yazı olmuş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Sigara ve Ağız Sağlığı

Sigara içen her birey ağız kokusu ile yaşamak zorundadır. Sigaranın ağzımıza ve dişlerimize verdiği zarar makalemizin devamında.Sigara ve ağız sağlığı oldukça önemli bir konudur....