Ana Sayfa İmplant Diş İmplantı Tedavi Aşamaları

Diş İmplantı Tedavi Aşamaları

Diş implantı tedavi aşamaları nelerdir? Kaç diş implantı tedavi aşaması vardır? Uygulanan diş implantı tedavi aşamaları kimlere yapılmaz?

Diş İmplantı Tedavi Aşamaları

Diş İmplantı Tedavi Aşamaları

İmplant tedavisinde uygulanan iki yöntem vardır. Her iki yöntemde de uygulama öncesi ağız kontrolleri sağlanır daha sonra tedavi başlatılır. Tedavide uygulanabilecek ilk yöntemlerden birincisi, diş çekiminin hemen ardından vidaların yerleştirilmesidir. Bu yöntemde hastalar vakit kaybı yaşamaz. Bir diğer yöntem ise mevcutta çekilen dişe sonradan vidalama yapılmasıdır.

İmplant diş tedavisi aşamaları bir kaç basamaktan oluşur. Elbette Bu tedavi tekniğinde diğerlerine göre daha hassas ve daha sabırlı olunması gerekir. Zira implant diş yaptırdıktan sonra tekrar sökme ya da değiştirme gibi bir şans yoktur. Bu sebeple tedavi başlamadan önce bilgisayarlı görüntüler alınır ve dişin nasıl görüneceği hakkında hastaya detaylı bilgiler verilir. Daha sonraki aşamalarda ise tedavi başlatılır.

Diş İmplantı Tedavisi Kaç Aşamadan Oluşur?

İmplant tedavisi 5 aşamadan oluşur. Her aşamada hasta yakın takibe alınır ve tedavinin olumlu sonuçlanması için çaba sarf edilir. Aksi halde yanlış yapılacak bir işlem ya da atlanacak bir tedavi aşaması geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuracaktır.

Diş İmplantı Tedavisinin Birinci Aşaması

Tedavinin ilk basamağı muayenedir. Burada yapılan muayene sonuçlarına göre hastanın implant tedavisi için uygun olup olmadığı tespit edilir. Tedavi tek dişe yapılabileceği gibi tüm dişlere de uygulanabilir. Fakat kişinin sağlık durumu ya da farklı özel bir durumu varsa ilk olarak onun tespiti yapılmalıdır.

Diş İmplantı Tedavisinin İkinci Aşaması

İmplant tedavisinin ikinci aşaması çene kemiği kontrolleridir. Burada paronamikröntgen çekilir, çene kemiğindeki tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar incelenir. Eğer bu aşamada çene kemiği eksik ise greft uygulaması yapılır, bu sayede çene kemiği implant diş için hazır hale getirilir.

Diş İmplantı Tedavisinin Üçüncü  Aşaması

Bu aşamaya gelindiğinde ise artık implant uygulaması yapılır. İlk olarak implant yapılacak alana bir kesi açılır. Açılan kesiden içeriye doğru, yani kemiğe delik açılır. Yapılan bu işlem ağrısız ve acısızdır.  Çünkü işlem öncesi lokal anestezi uygulanır. İşlemin süresi ise 15 ile 40 dakika arasında değişir.

Diş İmplantı Tedavisinin Dördüncü Aşaması

Kemiğe uygulanan yapay köklerin kemik ile bütünleşmesi için yaklaşık bir ay beklenir. Kontroller sonrasında her şey istenildiği gibi gidiyorsa, tedavide dördüncü aşamaya geçilir. Dördüncü aşama ise protez dişlerin hazırlanması aşamasıdır. Burada porselen ya da zirkonyum tercih edilir. Her iki seçenekte dişlere ve diş etlerine uyumludur, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemez. Dişler için ölçüler alınır, renkler belirlenir ve diğer dişlerle uyumu sağlanır. Akabinde dişlerin hazırlanması için laboratuvara gönderilir. Ön hazırlıklar için dişler hastanın ağzında denenir ve son şekli verilir.

Diş İmplantı Tedavisinin Beşinci Aşaması

İmplant tedavinin beşinci ve son aşaması, kaplamadır. Yapay kök üzerine  kron adı verilen kaplamalar takılır. Bu kaplamalar için porselen ya da zirkonyum kullanılır. Titanyum köklerin üzerine yapıştırma veya vidalama tekniği ile kaplamalar yapılır. Son işlem ise doktorun bilgilendirme işlemidir. Burada hastalara ne yapıp ne yapmamaları gerektiğinin bilgisi verilir. Rutin kontrollere çağırılır.

Diş İmplantı Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

  • İmplant tedavisi yatıramayacak kişilerin başında sigara kullanıcıları gelir. Çünkü sigara ağız hijyenini bozan en büyük etmendir. İmplant tedavisinde ise ağız hijyeni her şeyden önce gelir. Kişiler sigarayı bıraktığı zaman tedavi olabilirler. Yine sigara dumanı implant uygulanan bölgede enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon ise tedavinin tamamen başarısızlıkla sonuçlanması demektir. Sigara kullanmanın bir diğer olumsuz yanı ise titanyum malzemenin kemiğe tam oturmasını engellemesidir. Dolayısıyla kemiğe kaynamayan yapay kök üzerine herhangi bir işlem uygulanamaz.
  • Şeker hastaları implant diş tedavisi olamaz. Özellikle insülin kullanan hastalarda Bu tedavi yöntemi oldukça risklidir. Çünkü şeker hastaları kolayca enfeksiyon kapabilir. Yine şeker hastalarında doku iyileşme süreci oldukça yavaş ilerler. Tüm bu sebeplerden dolayı, çoğunlukla şeker hastaları bu tedaviden faydalanamaz. Ama şeker kontrol altında tutunabilirse, gerekli doktor gözetimi ile şeker hastaları da implant tedavisinden faydalanabilir.
  • Kalp hastaları da implant tedavisi için uygun kişiler değildir.
  • Tansiyon hastaları, için implant tedavisi uygun değildir. Burada vücut istemsiz olarak, tedavi sırasında aşırı kan basıncı verebilir. Yine tedavi sırasında kalp krizi ve felç gibi durumlar yaşanabilir. Bu nedenle implant tedavisi için uygun değillerdir.
  • Kan pıhtılaşması sorunu yaşayan kişiler ve hamile kimseler için implant tedavileri uygulanmaz.
Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...