Ana Sayfa Ortodonti Diş Teli Fiyatları Güncel Fiyat Listesi

Diş Teli Fiyatları Güncel Fiyat Listesi

Diş yapısındaki bozukluklar hem görünüm açısından hem de diş sağlığı açısından olumsuz durumlar arasında yer alır. Bu nedenle ortodonti tedavisi gerektirir. Ortodonti tedavisinde ise diş teli uygulaması yapılır, eğer diş teli tedavisi görmek istiyorsanız diş teli fiyatları hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Diş Teli Nedir?

Diş teli, diş çarpıklıklarında ve diş bozukluklarında kullanılan bir tür tedavi yöntemidir.  Farklı türlerde diş telleri mevcuttur. Burada diş teli uygulaması yaparken, dişlerin yapısı ve bozukluğu dikkate alınır. Öte yandan, diş tellerinde dikkate alınan bir diğer nokta ise diş tellerinin görünümüdür. Yani estetik bir görünüm isteyen kimseler şeffaf diş telleri tercih edebilirken, fiyat açısından uygun olmasını isteyen kimseler ise metal destekli diş tellerini tercih edebilir. Seçilecek, diş tellerinin türlerine göre diş teli fiyatları da doğru orantıda değişir.

Türk Diş hekimleri Birliği tarafından belirlenen Diş Teli Fiyatları 2020 Güncel Listesi

DİŞ TELİ FİYATLARI 20202020 KDV HARİÇKDV DAHİL(%8)
Angle Sınıf 1 Ortodontik Tedavisi15691695
Angle Sınıf 2 Ortodontik Tedavisi18752025
Angle Sınıf 3 Ortodontik Tedavisi25132715
Sabit Kapanış Yükseltici Tatbiki106115
Açık Kapanış Ortodontik tedavisi25132715
Pekiştirme Tedavisi560605
Pekiştirme Aygıtı (Hawley vs)546590
Sabit Pekiştirme Aygıtı (lingual retainer)560605
Tek Çene için Aparey Yapımı (vida hariç)560605
Çift Çene için Aparey Yapımı (frankey-akt vs)10131095
Lingual Ark305330
Braket Tatbiki (tek diş)143155
Düşen Braket Tatbiki (tek çene)134145
Düz Ark Teli Tatbiki (tek çene niti teli)222240
Ağız İçi Distalizasyon Apareyi (Pendex vb)1.1711.265
Hızlı Maxiller Genişletme Apareyi791855

 

Diş Teli Fiyat Hesaplama

Diş teli fiyat hesaplama yaparken, birkaç konuyu göz önünde bulundurmanız gerekir. Burada kişilerin dişeri ve diş problemleri farklı olduğu için standart bir fiyat yerine kişilere göre fiyat belirleme yapılmaktadır. Yani ilk etapta diş muayenesi yapılır, burada kullanılması gereken malzemeler ve diş tellerine karar verilir. Akabinde bu yönde bir fiyat belirlenir. Özel kliniklerde diş teli fiyatları devlet hastanelerinde diş teli fiyatlarına göre daha fazla olabilir. Yine estetik bakımdan görünmeyen diş telleri yapılırsa fiyatlar, metal diş tellerine göre daha fazla olabiliyor.

Diş teli fiyatları herkes için ayrı olsa da Türk diş hekimleri birliği, her sene taban fiyat belirlemesi yapar. Bu fiyatlar özel hastaneler ve devlet hastaneleri olarak iki şekilde belirlenir.

Diş Teli Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş telli tedavilerinde ilk olarak, doktor tarafından muayene gerçekleştirilir. Daha sora dişlerde çürük ve diğer başka bir problem varsa bunların tedavileri yapılır. Tel uygulamasından önce gerekli diş telleri hazırlanır. Daha sonra diş telleri diş yüzeyine takılır, hekimin gerekli gördüğü durumlarda ise lastik malzemeler de diş tellerine ek olarak yapılabilir. Tedaviden hemen sonra dişlerde acı, ağrı veya sıkışıyormuş gibi rahatsız edici durumlar yaşanabilir. Fakat bu durum çok kısa süre sonra son bulacaktır. Diş tellerinin takıldığı ilk hafta sert yiyeceklerden uzak durmanız tavsiye edilir. Daha çok çorba gibi hafif ve yumuşak gıdaların tüketilmesi hekimler tarafından tavsiye edilir.

Diş Teli Türlerine Göre Fiyatları

Diş teli türlerine göre fiyat belirlemesi yapılır. Burada  estetik açısından sorun teşkil etmeyen diş telleri fiyatları diğer diş telleri fiyatlarına göre daha yüksektir. Diş teli türleri ise;

  • Metal diş telleri; diş teli türleri arasından en uygun fiyatlı diş teli türüdür. Bu nedenle en sık kullanılan diş telleri arasında yer alır. Özellikle çocuklarda en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Üstelik tedavinin daha hızlı olmasını da sağlamaktadır.
  • Porselen diş telleri; bu tür diş telleri çok rahatsız edici bir görünüme sahip değildir. Metal diş tellerine göre daha yüksek maliyette olsa da aralarında çok büyük bir fark yoktur.
  • Lingual braketler; diş gelişimi tamamlanmış yetişkin ya da orta yaştaki insanlar için uygun bir ortodonti tedavisidir. Dişlerin iç yüzeyine uygulandığı için tedavisi vakit alabiliyor. Bu nedenle fiyatları daha yüksektir.  Hatta en diş telleri arasında en yüksek maliyetli diş teli türleri arasında yer alır.
  • Şeffaf plaklar;  şeffaf plaklar, diş bozuklukları fazla olmayan kişiler için uygulanan bir yöntemdir. Diğer diş telleri gibi sabit değil, takılıp çıkarılabilir. Kişilerin dişlerinde nerede ise hiç görünmez. Diğer diş tellerine göre biraz daha yüksek maliyetlidir.

Diş Telleri Arasındaki Fiyat Farklılıkları Neye Göre Belirlenir?

Diş tellerinin hepsi, çarpık dişlerin belli bir hizaya girmesine yardımcı olur. Dolayısı ile diş aralarındaki boşluklar ve çürümeler gibi sorunların önüne geçilmiş olur. Diş telleri arasında sadece görsel açıdan farklılıklar mevcuttur. Demek yanlış olmaz, bu bağlamda diş teli fiyatlarını belirleyen nokta tedavide kullanılacak diş telidir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...