Ana Sayfa Ortodonti Diş Teli Kullanacakların Bilmesi Gerekenler

Diş Teli Kullanacakların Bilmesi Gerekenler

Diş teli kullanacakların bilmesi gerekenler ve diş teli taktıracak olan hataların soracağı tüm soruları yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Diş Teli Kullanacakların Bilmesi Gerekenler

Diş teli ortodonti tedavilerinde kullanılan bir uygulamadır. Dişlerde yapısal bozuklukların giderilmesinde kullanılan diş telleri farklı türlerde hastaların karşısına çıkar. Burada amaç dişlerin hem estetik açıdan daha düzgün görünmesini sağlamak hem de diş aralarında oluşabilecek çürüklerin önüne geçmektir. Diş telleri sadece diş bozukluklarında değil, çene yapısı bozukluklarında da uygulanmaktadır.

Diş telleri için ön muayeneden geçmeniz gerekir. Burada doktorun gördüğü diş problemleri veya ileride oluşabilecek çene- diş sorunlarının önüne geçilmektedir. Elbette ortodonti tedavisi görmek isteyen kişilerin diş teli kullanacakların bilmesi gerekenler ve ön bilgiler önemlidir. Bu sayede süreç hakkında daha bilgili olabilirsiniz.

Diş Teline Neden İhtiyaç Duyulur?

Diş teli herkese uygulanan bir tedavi türü değildir. Burada önemli olan hastalarda çarpışık dişlerin görülmesi, ayrık dişler ve çene yapısında bozukluk görülmesidir. Bu sorunlar için diş teli uygulamaları yapılır. Bundan birkaç yıl öncesine kadar belli bir yaştan sonra uygulanmayan diş teli tedavisi, artık günümüzde diş çarpıklığı görülen her yaştan insana rahatlıkla uygulanabilir.

Diş Teli Tedavisi Nedir?  (Ortodonti)

Ortodonti tedavisi yani diş teli tedavisi dişlerin daha düzgün ve istenilen ölçülerde olmasını sağlayan bir tedavidir. Elbette ortodonti tedavisi sadece bununla da sınırlı değildir, aynı zamanda diş çekimi ve çene operasyonlarından oluşur.

Diş Teli Ağızda Acıya Neden Olur Mu?

Diş teli uygulaması yaptırmak isteyen pek çok hasta acı hissedeceğinden korktuğu için tedavi olmak istemez. Fakat ortodonti tedavilerinde ve diş teli takılması sırasında acı hissi yaşanmaz. Diş teli takılma süresi yaklaşık yarım saat sürer ve operasyon sürecinde acı hissi yaşanmaz. Fakat diş teli takıldıktan sonra birkaç gün ağızda ağrı ve acı hissi olabilir, bu gayet normal bir durumdur ve geçicidir. Eğer ağrılar fazla olursa doktorun verdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş teli nasıl takılır? Sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. İşte adım adım diş teli tedavisi;

  • İlk olarak doktor gerekli ağız içi muayenelerini yapar. Eğer çürük varsa çürük dişler çekilir, dolgu ya da kanal tedavisine ihtiyaç varsa burada gerekli tedaviler yapılır.
  • Dişler yapısı gereği tam sağlıklı konuma getirilir ve sonraki aşamalara geçirlir.
  • Daha sonra diş hekimi ağız içi ölçüleri için ağza bir cisim yerleştirir.
  • Ağız ölçüleri alınırken, dişlerin yüzeyi törpülenir. Yani yüzey temizlnir.
  • Diş teli için gerekli yapıştırıcılar dişlere uygulanır.
  • Bütün dişlere tek tek tel uygulaması mavi ışın yardımı ile yapıştırılır.
  • Daha sonra diş teli uygulamasının kalan kısmı yapılır.
  • En son olarak diş teli üzerine lastik uygulaması yapılır. Bu işlem dişlerinizi biraz kastıracaktır.
  • Tüm bu işlemler sadece 30 dakika ve 45 dakika aralığında yapılır.

Diş Teli Tedavisinde Dişler Çekilir Mi?

Diş teli tedavilerinde herkese aynı işlemler uygulanmaz. Yani herkeste diş çekim işlemi yapılmaz, çene kemiği dar olan kişilerde ve artık diş diye tabir edilen fazla dişlerde, diş çekim işlemi yapılır. Öte yandan eğer dişlerin birinde ya da bir kaçında çürük varsa yine diş çekim tedavisi uygulanır.

Kaç Yaşına Kadar Diş Teli Tedavisi Yapılabilir?

Ortodonti tedavisi her yaş gurubuna uygulanabilir. Yetişkinler de isterlerse diş teli tedavisi görebilir ancak 7 ila 14 yaş diş teli tedavisi için en ideal yaşlardandır. Bu bağlamda tedavi için geç kalmamak önemli bir konu olacaktır.

Kaç Çeşit Diş Teli Mevcuttur?

Diş teli çeşitleri dişlerin yapısına ve görselliğine göre farklılık gösterebilir. En çok kullanılan diş teli türü ise metal diş telleridir. Estetik açıdan daha güzel görünmesi için şeffaf diş teli, porselen diş teli, şeffaf plaklar veya ağzın iç kısmından uygulanan damak içi diş telleri kullanılabilir. Bu seçimi yaparken dişlerin yapısı göz önüne alınırken, estetik görünümde ön planda tutulabilir. Örneğin küçük yaş gurubu için metal diş telleri kullanılabilir, yetişkinler ise daha estetik bir görünüm için şeffaf diş tellerinden faydalanabilirler. Elbette doktorun önerisi de göz arda edilmemelidir.

Diş Teli Fiyatları Nedir?

Diş teli yaptırmak isteyen kişilerin bilmesi gereken konulardan biri de diş teli fiyatları ve ödeme seçenekleridir. Metal diş teli fiyatları en uygun olanlarıdır. Şeffaf diş teli fiyatları ise metal diş tellerine göre biraz daha fazladır. En yüksek diş teli fiyatlarını ise şeffaf plaklar oluşturur.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavileri ağız ve diş yapısındaki bozukluklara göre değişir. Fakat genelde 18 ay ile 30 aylık bir süreç söz konusudur. Bu süreç dikkatli ve titizlikle takip edilirse, istenilen sonuca daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Diş Telleri Dişlerde Çürüme Yapar Mı?

Pek çok kişinin korktuğu durumlardan biri de diş telleri dişlerde çürüme yapar mı? Sorusudur. Bunun cevabı ise kesinlikle hayır olacaktır. Diş yüzeyine uygulanan diş tellerinde kullanılan maddeler kesinlikle dişlere zarar vermez ve çürüme yapmaz. Düzenli fırçalama yapmak ve diş bakımını ihmal etmemek şarttır.

Şeffaf Diş Telleri Metal Diş Telleri Kadar Etkili Midir?

Şeffaf diş teli yaptırmak isteyen kişiler, şeffaf diş tellerinin çok etkili olmayacağını düşünebilir. Fakat şeffaf diş telleri de en az metal diş telleri kadar etkili bir tedavi sunar. Sadece tedavi sürecini diğerine göre biraz daha uzatabilir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...