Ana Sayfa Ortodonti Diş Teli Taktırmanın Avantajları Nelerdir?

Diş Teli Taktırmanın Avantajları Nelerdir?

Diş teli taktırmanın avantajları nelerdir? Sorusu düzgün dişlere ve estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen herkes tarafından sorulan soruların başında gelir.

Diş Teli Taktırmanın Avantajları Nelerdir?

Diş teli ortodonti tedavilerinde en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Dişlerde ve çenede mevcut yamukluk ve çarpıklıkları düzeltmek için kullanılır. Diş teli tedavileri hem estetik açıdan hemde diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle öz güven eksikliği yaşayan kişiler için uygulanacak olan bu tedavi yöntemi ile kişilerin kendine olan güveni artar ve daha rahat bir şekilde hoş gülüşler kazanabilirler. Eğer dişlerinizin yapısından ve dizilişinden şikayetçi iseniz mutlaka diş teli taktırmanın avantajları nelerdir? Sorusunun cevabını bilmenizde fayda vardır. Tüm detaylar yazımızda…

Diş Teli Tedavisinin Faydaları

 • Diş teli sadece çarpık dişler için değil, çenede meydana gelen bozukluklar için de yapılır. Busayede zorlu çene operasyonları geçirmenizi gerek kalmaz.
 • Diş teli tedavisi çiğneme fonksiyonlarının düzelmesine yardımcı olur. Eğer alt çene ve üst çene birbiri ile uyumlu değilse çiğnemede zorluklar yaşanabilir. Bu durumda da yapılabilecek en iyi işlem diş teli tedavisi olacaktır.
 • Eğer üst çene daha ön kısımda ise ve alt çene geride ise ağızda kapanma sorunları ortaya çıkar. Bu bağlama da yapılabilecek en iyi tedavi diş teli olacaktır. Dişleri ve çene yapısını belli bir hizaya getiren diş telleri sayesinde ağız tam ve net olarak kapanır.
 • Çarpık ve yamuk yapılı dişler çene kaslarının deforme olmasına ve çok fazla yıpranmasına neden olur. Fakat diş teli tedavisi sayesinde çene kasları büyük oranda rahatlar ve çene kaslarının korunması sağlanır.
 • Diş teli tedavisi çenede eklem kısımlarının erimesinin önüne geçer. Çünkü düzensiz yapıda olan çene kemikleri belli bir süre sonra eklem yerlerinden erimeye başlar. Yapılan tedavi ile tüm bu sorunların önüne geçilmiş olur.

Diş Teli Tedavisinin Avantajları

 • Bazı kişilerde üst çene alt çeneden daha ön kısımdadır. Bu da konuşma bozukluklarına neden olur. Örneğin, s,ş gibi sesleri çıkarmada zorluklar yaşanabilir. Diş tedavisi ile bu sorunun önüne geçilir.
 • Diş aralarında meydana gelen diş çürümelerini önler. Bazı diş yapıları nedeni ile dişerin arasına fırça girmez ve diş aralarında biriken yemek artıkları, bu bölgelerde diş çürümelerine neden olur. Ama diş teli tedavisi sayesinde bu sorunun önüne geçilir. Dişler daha hizalı bir şekilde dizilir.
 • Çarpışık dişlerin aralarına diş fırçaları erişemeyeceği için bu alanlarda diş plağı ve diş taşı meydana gelir. Bu da diş enfeksiyonlarına ve diş çürümelerine neden olur. İş teli tedavisi ise tüm bu sorunlara çare bulur.
 • Diş teli tedavisi ile kişiler daha güzel gülüşlere kavuşur. Çene yapısına göre ayrık, çarpık ve fazla öne çıkan dişler kişilerin gülüşüne yansır. Bu durum pek çok kişide öz güveni eksikliği yaşatır. Fakat yapılacak olan diş teli tedavisi ile kişiler öz güvenlerini tekrar kazanarak daha güzel gülüşlere ulaşabilirler.
 • Diş teli tedavisi sonrasında kişilerin dişler daha beyaz bir yapıya ulaşır. Karmaşık ve yamuk dişler diğer dişlerin gölgesinde kaldığı için gri ve sarı bir görünüm yakalar. Diş teli tedavisi sonrası belli bir sıraya giren dişler, daha beyaz bir yapıda görünür.
 • Birbiri üzerine çıkan dişler, diş etinde iltihaplanmaya neden olur. Bu da diş kaybına kadar yol açar. Ama diş teli tedavisi sonrası diş etleri de tıpkı dişler gibi daha sağlıklı bir yapıya kavuşur.

Tüm bu nedenler göz önüne alındığında diş yapısında ve çene yapısında bozukluk yaşayan herkesin diş teli tedavisi görmesi önerilir. Üstelik diş teli tedavileri için belli bir yaş sınırlaması da yoktur.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...