Ana Sayfa Ortodonti Diş Teli Tedavisi Aşamaları

Diş Teli Tedavisi Aşamaları

Diş teli tedavisi aşamaları her hasta için aynı sayılır. Kişiler, tedavide tam anlamı ile bir başarı elde etmek istiyorsa mutlaka tedavinin her aşamasının eksiksiz bir şekilde takip etmelidir.

Diş Teli Tedavisi Aşamaları

Vücudumuzun en önemli organlarından biri ağızdır. Bakımlı ağız kişileri hem daha estetik gösterirken, hem de vücut sağlığı için önemli detaylar arasında yer alır. Bu nedenle dişlerde oluşan duruş ve diziliş bozuklukları ortodonti tedavileri ile rahatlıkla giderilebilir. Diş teli tedavisi ile ağız içinde yaşanan yamuk dişler, çarpık dişler, ayrık dişler ve çene bozuklukları birkaç yıl içinde tamamen ortadan kalkar. Bu süreç pek çok kişi için uzun gibi görünebilir ama sabır edildiğinde istenilen sonuca ulaşılacaktır. Diş teli tedavisi aşamaları da sanıldığı kadar zor ve yorucu değildir.

Ortodonti Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Ortodonti tedavileri, günümüzde her yaştan inana uygulanabilen bir tedavidir. Yapılan işlemler sayesinde diş dizilimlerinde büyük ölçüde düzelmeler sağlanacaktır. Elbette bu tedavi için işinde uzman bir hekimden destek almanız gerekir. Diş teli tedavisi beş aşamadan oluşmaktadır.  Herkes için bu aşamalar aynı olmalıdır. Yapılacak tedavide en eksik işlem ne de fazladan işlem yapılması uygun olmayacaktır.

Yapılan işlemlerin adımları herkes için aynı olsa da tedavi süreci farklı olabiliyor. Örneğin daha az diş çarpıklığı olan kişilerin tedavileri daha erken bitebilir. Yine herkes  için farklı diş teli kullanılır. Bir örnek vermek gerekirse, hafif diş bozukluğu yaşayan kişiler için şeffaf plaklar yeterli olacaktır. Çok fazla diş çarpıklığı yaşayan kişiler için ise metal ya da porselen diş telleri kullanılmalıdır.

Ortodonti Diş Teli Muayene Aşaması

Kişilerin dişlerinde rahatsız edici diş çarpıklıkları varsa ilk olarak hemen doktor kontrollerine gitmeleri tavsiye edilir. Diş sıkışıklığı, dişlerde ayrıklık ve çarpıklık gibi durumlarda ortodonti uzmanına başvurmanız gerekir. Burada yapılacak muayene ile kişilere uygulanacak tedavi türü belirlenir. Kişiler için en uygun diş teli seçimleri yapılır. Yine kişiler kendi istekleri doğrultusunda da diş teli seçiminde bulunabilir.  Diş teli tedavisinin ilk adımı olan muayene ile kişiler yapılacak olan işlemler hakkında tam ve detaylı bilgi sahibi olabilir. Dolayısı ile daha donanımlı ve bilinçli bir şekilde tedavi devam eder.

Diş Teli Tedavisi Hazırlık Aşaması

Dişlerde yapılan muayenenin ardından diş telleri için hazırlık aşaması gelir. Burada doktor tüm dişlere bakar, çürük ve tartar gibi sorunlar varsa bunlar belirlenir ve tedavi edilir. Diş teli tedavisinde en önemli kısım diyebiliriz. Çünkü ağız hijyeni sağlanmadan diş teli tedavileri yeteri başarıya kavuşamayacaktır. Ağız içinde oluşan çürükler dolgu tedavisi veya kanal tedavisi ile tamamen yok edilir. Eğer ağız içinde çekilmesi gereken fazla dişler ya da çok çürük dişler varsa bunlar çekilir.

Ortodonti Tedavisi Planlama Aşaması

Hazırlık aşamasından sonra planlama aşamasına geçilir. Bu aşamada doktorlar hastayı diş telleri ile alakalı bilgilendirir. Gerekli diş telleri hakkında bilgiler verdikten sonra ise diş telleri seçenekleri sunar. Metal diş telleri en uygun fiyatta olanlarıdır. Görünmez ya da şeffaf diş telleri estetik görünümünü önemseyen kişiler için sunulur. Hastalar kararını verirken tüm bunları da göz önünde bulundurmalıdır.

Diş Teli Takılma Aşaması

Kişiler hangi diş telini kullanacaklarına karar verdikten sonra artık diş teli takma aşamasına geçilir. Ağız içine ekartör takılır, daha sonra ağız içi iyice kurutulur. Diş teli takılma işleminde ise iki farklı teknik kullanılmaktadır. Bunlardan ilki geleneksel diş teli takma yöntemidir. Bu yöntem ile ilk etapta braketler dişlere özel yapıştırıcılar ile sabitlenir. Braketlerin arasından ark telleri geçirilir son olarak lastikler geçirilir. Diş teli tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise indirekt bolnding yöntemidir. Bu yöntem birinci yönteme göre daha pratik ve daha rahattır. Önceden hastanın ağız ölçüsü alınır, hastanın ağız ölçülerine göre tel kalıplar hazırlanır. Daha sonra kalıplar hastanın ağzına sabitlenir.

Ortodonti Tedavisi Pekiştirme Rutin Kontrol Aşaması

Pekiştirme tedavisi, diş teli tedavisinin son ayağını oluşturur. Burada diş telleri takıldıktan sonra hastalar belli rutinlerle doktor gözetimine gider. Yapılan işlemler sayesinde ise düzelen dişler, tekrar eski yerine dönmez. Eğer pekiştirme tedavisi yapılmaz ise dişler bir süre sonra yine eski yerine dönecektir. Dolayısı ile diş teli tedavisinde istenilen sonuç alınamayacaktır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...