Ana Sayfa Ortodonti Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisi ne kadar sürer? Gibi sorular, pek çok hasta tarafından en çok merak edilen konuların başında gelir. Kişiden kişiye değişen diş teli tedavisi süresi ve diğer detayları için yazımızı takip edebilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortodonti tedavilerinde, kullanılan tedavilerden biri de diş teli tedavisidir. Diş teli tedavileri dişlerin diziliminde yaşanan bozukluklarda, çene kaymalarında ve dişlerde yaşanan ayrıklıklarda kullanılır. Daha çok erken yaşlarda tedavilere kolay cevap veren diş teli tedavisi ilerleyen yaşlar için de uygundur. Gelişen teknolojiler sayesinde hem yetişkinler hem de çocuklar için uygulanabilir.

Diş teli tedavisi ne kadar sürer? Sorusu ise pek çok kişi tarafından en sık sorulan soruların başında gelir. Diş teli tedavi süreci herkes için aynı olmaz. Dişlerdeki yapısal bozukluklara göre, kişilerin yaşlarına göre ve kullanılan diş teli çeşitliliğine göre farklılık gösterir. Bu nedenle diş teli tedavisi ne kadar sürer? Gibi soruların yanıtı için mutlaka doktorunuza detaylı muayene olmanız ardından da tedavi süreci hakkında daha detaylı bilgi almanız önerilir.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dişler Ne Zaman Düzelmeye Başlar?

Diş teli takıldıktan sonra dişler ne zaman düzelmeye başlar? Sorusu daha çok yetişkinler tarafından merak edilmektedir. Çünkü bazı diş telli tedavileri, yıllarca sürebiliyor. Bu durumda da kişilerde estetik bir kaygı meydana gelebilir. Diş teli takıldıktan 6 ay kadar sonra dişlerde kısmi düzelmeler başlayabilir. Elbette dişlerde yaşanan düzelmeler, kişiden kişiye değişmektedir. Yetişkinlerde daha geç diş düzelmeleri yaşanırken, çocuk yaştakilerde ya da daha genç yaştaki kişilerde diş teli tedavileri daha kısa sürede tedavi olur.

Eğer süt dişilerinin tedavisinde diş telleri kullanılacaksa genelde çıkarılıp, takılabilen aparatlar kullanılır. Kullanılan aparatların süresi ise genelde altı aydır. Altı ay sonra dişler kısmen ya da tamamen düzelebilir. Fakat bazı durumlarda, bu süre daha fazla uzar. Çocukların süt dişlerinin dizilişinde bozukluklar varsa önce süt dişlerinin düşmesi beklenir. Gelen dişlerde de tıpkı süt dişlerinde olduğu gibi şekil bozuklukları varsa, yeni gelen dişlere yani ana dişlere de kalıcı diş telleri takılarak tedavi edilir.

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavi Süresi

Yetişkin bireylerde yaşanan ortodonti sorunları için diş teli kullanımı yapılabiliyor. Yetişkinler için esas merak edilen konu ise yetişkinlerde diş teli tedavi süresi. Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. Örneğin çene ve diş yapısında çok büyük bozukluklar olan kişiler ile hafif diş dizilimi yaşayan kişilerde diş teli tedavisi aynı sürmez.  Diş teli tedavi süresini etkileyen tek faktör kişilerin yaşları değildir. Diş teli tedavisinde kullanılacak tellerin çeşitleri ve yapıları da tedavi süresini etkiler. Örneğin porselen diş tellerinin tedavi süresi, geleneksel diş tellerine göre daha uzun olabiliyor. Yine şeffaf diş telleri de tedavide gecikmelere neden olur. Bunun nedeni ise şeffaf diş tellerinde kullanılan plastiklerin kısa sürede esneme yapmasıdır. Ama şeffaf diş telleri ile metal diş telleri arasında süre farkından başka bir fark yoktur.

Pekiştirme Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş telleri çıkarıldıktan sonra pekiştirme tedavileri yapılır. Pekiştirme tedavisi süresi ise kişinin yaşına göre, diş teli tedavisinin türüne göre, dişlerde oluşan dizilim bozukluklarına göre değişir. Pekiştirme tedavisi diş telleri gibi dışarıdan bakıldığında görünmez.doktor uygun gördüğünde şeffaf plak kullanımı da yapılabilir. Diş teli tedavisine göre pekiştirme tedavileri daha kısa sürede tamamlanır. Tedavi süresi ile ilgili eksiksiz bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...