Ana Sayfa Ortodonti Diş Teli Tedavisinde Yaş Unsuru

Diş Teli Tedavisinde Yaş Unsuru

Sizler için bu yazımızda diş teli tedavisinde yaş unsuru nedir? Ve diş teli hakkında merak ettiğiniz tüm konulara ulaşabilir, daha sağlıklı bilgiler dahilinde ortodonti tedavinizi yaptırabilirsiniz.

Diş Teli Tedavisinde Yaş Unsuru

Ortodonti tedavisinde yapılan diş telleri, dişlerin hoş görünümü açısından ve diş sağlığı açısından son derece önemlidir. Özellikle ayrık dişlere ve yapısında çarpıklık olan dişlere farklı diş telleri uygulaması yapılmaktadır. Burada ilk olarak kişilere muayene yapılır, akabinde diş aralarında çürükler varsa ilk olarak o çürüklerin tedavisi yapılır. Son olarak kişilerin ihtiyaçlarına en iyi şekilde uyum sağlayacak diş teli uygulaması yapılır. Ortodonti tedavisi hem çocuklar hem de yetişkinler için uygulanan bir tür diş tedavisidir.

Burada diş teli tedavisinde yaş unsuru önemli bir detaydır. Çünkü genç bireylerde ortodonti tedavileri daha hızlı sonuç verir. Fakat ilerleyen yaşlarda da rahatlıkla uygulanabilir. Eğer ileri yaş gurubundakilere bu tedavi uygulanacaksa, ilk olarak doku kaybının olup olmadığına bakılır. Herhangi bir şekilde doku kaybı yok ise diş teli tedavisi yapılır.

Diş Teli Kaç Yaşına Kadar Uygulanabilir?

Diş teli tedavileri için yaşın bir önemi yoktur. Tedaviye gereksinim duyulan her yaş insana rahatlıkla uygulanabilir. Daha çok yetişkin bireylerin ilk sorduğu sorulardan biri diş teli kaç yaşına kadar uygulanabilir? Sorusudur. Çünkü yetişkin bireylerin ağız ve çene yapıları tam manası ile tamamlandığı için diş teli tedavisinin zor olacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda her yaştan insana ortodonti tedavisi uygulanabilir demek yanlış olmaz. Fakat en sağlıklı ortodonti tedavisi için 9 ila 14 yaş daha avantajlı olacaktır.

Çünkü bu yaş gurubundaki kişilerde süt dişler dökülmüş ve yerine ana dişler gelmiş olur. Yine çene yapısı daha taze olduğu için diş teli tedavisi daha kısa sürede ve nerede ise hiç problemsiz bir şekilde yapılabilir. Eğer kişilerin yaşları daha yüksek ise ve dişlerinde çarpıklık gibi durumlar söz konusu ise yine diş teli uygulaması yapılabilir. Genelde estetik amaçla yapılacak olan bu tedaviler her yaştan insana kolaylıkla uygulanır.

Ortodonti Tedavisi Kaç Yaşında Başlamalı?

Ortodonti tedavisi kaç yaşında başlamalı? Konu ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biridir. Eğer tedaviye 7 yaşında başlanırsa en iyi sonucu verecektir. Fakat 7 yaş kişilerde eğer süt dişler hala dökülmemiş ise 8 -9 yaşı beklemeleri önerilir. Bu sayede daha rahat ve daha uzun ömürlü bir ortodonti tedavisi gerçekleşmiş olacaktır.

18 Yaş Üstü Diş Teli Tedavisini Devlet Karşılıyor Mu?

Diş teli tedavileri için pek çok uzman hekim ve özel klinikler hastalarına hizmet vermektedir. Fakat diş teli tedavisini devlet hastanelerinde yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği sorulardan biri 18 yaş üstü diş teli devlet karşılıyor mu? Sorusudur. Hayır  18 yaşından büyük olan kişilerin diş teli tedavilerini SGK karşılamamaktadır. Eğer hastalar 18 yaşından küçük ise tedavi için düzenli kontrollere gitmek ve sizden istenen tüm işlemleri eksiksiz yapmanız gerekir. Devlet ortodonti tedavileri için hastaların bir takım şartları yerine getirmelerini ister işte bu şartlar ise;

  • Hataların 18 yaşından küçük olması gerekir.
  • 18 yaşından büyük olan kişilerin tedavilerini devlet karşılamaz.
  • Yapılacak olan diş teli tedavi masrafları devlet tarafından karşılanır ama tedavide kullanılacak olan malzeme ücretini kişiler karşılamak durumundadır.

Diş Teli Ne Kadar Süre Kalır?

Kişiler ortodonti tedavisi görmek istediğinde ilk dikkate almaları gereken konuların başında diş teli ne kadar süre kalır? Sorusudur. Burada kişilerin diş ve ağız yapıları diş teli tedavi süresini büyük oranda etkiler. Yani tedavi süresi kişiden kişiye değişir. Fakat ortalama bir süre vermek gerekirse, 8 ay ila 30 aya kadar tedavi süresi uzayabilir. Bir kişi yaklaşık 18  ay ila 24 ay ortalama diş teli takmak durumundadır. Ancak bu süreye uyum sağlayan kişilerin dişlerinde istenilen görünüm yakalanmış olacaktır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...