Ana Sayfa Ortodonti Diş Teli Türleri

Diş Teli Türleri

Ortodonti tedavisinde kullanılabilecek bir kaç çeşit diş teli türleri mevcuttur. Siz de kendinize en uygun diş teli seçimi yaparak, tedavinizin başarıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Diş Teli Türleri

Diş Teli Türleri

Ortodonti tedavisinde kullanılan diş telleri, her yaşa uygun bir şekilde tasarlanırken farklı türleri de mevcuttur. Eskiden sadece metal görünümünde olan diş telleri, kişilerde estetik güzelliğin kaybolmasını sağlamıştır. Bu nedenle günümüzde diş teli türleri yaygınlaşmıştır. Bilhassa dişlerin iç kısımlarından uygulanan diş teli tedavide, âdeta çığır açmıştır.

Bozuk diş yapısı ya da bozuk çene yapılarında uygulanan diş telleri, hastalığın türüne göre de değişir. Örneğin ağız ve diş yapısında fazla çarpıklık yaşayan kimseler için metal diş telleri kullanımı tavsiye edilirken, hafif di çarpıklıklarında şeffaf plak kullanmak yeterli olacaktır.

Diş Teli Tedavi Türleri Nelerdir

Diş teli tedavisi hastanın tercihi ve doktorun yönlendirmesi ile şuanda kullanılan dört tip ortodonti yani diş teli tedavi yöntemi vardır. Bunlar:

  • Metal Diş Teli
  • Şeffaf Porselen Braketler
  • Limgual Diş Teli
  • Telsiz Ortodonti Şeffaf Plak

En eski ortodonti tedavilerinden biri metal diş telleridir. Dayanıklı olmasının yanında hızlı bir şekilde iyileşme süreci sunar. Çocukların tedavilerinde daha fazla kullanılır. Fakat görsellik ve estetik acıdan çok hoş bir görünüme sahip değildir. Bu nedenle yetişkinler metal diş teli tedavisi yaptırmak yerine diğer alternatiflere yönelebilirler.  Braketler arasından geçen malzemeler renkli ya da renksiz olabilir.

Şeffaf (porselen) Braketler

Son zamanlarda bir hayli rağbet gören porselen diş telleri, yetişkinler için daha uygundur. Şeffaf yani porselen diş telleri, metal diş telleri kadar ağız içinde belli olmaz. Dış görünüşüne önem veren kişilerin ilk tercihidir. Düzgün ve düzenli bir şekilde bakımlarının yapılması gerekir. Aksi halde kırılmalar meydana gelecektir. Estetik kaygı güden kişiler için ideal bir yöntem olacaktır.

Limgual Diş Telleri

Diş eğriliği tedavisinde kullanılan bir diş teli tedavi türüdür. Dişlerin ön kısmına değil iç kısmına uygulanır. Dışarıdan hiç belli olmaz, çocuklar için değil yetişkinler için uygun bir tedavi yöntemidir. Fiyatı ise diğer diş telleri fiyatlarına göre daha yüksektir.

Telsiz Ortodonti ( Şeffaf Plaklar)

Şeffaf plaklar, hastanın ağzında hiç görülmez. Tedavi süreci rutin haftalar şeklinde yapılır. Ağız içindeki dişlerde çok fazla eğrilik, yamukluk ya da çarpıklık yoksa hastalara şeffaf plaklar tavsiye edilir. Çıkarılıp takılabilme özelliğine sahiptir. Yemekte ve uyurken çıkarılabilir. Kolay ağız içi temizliği imkanı sunar.

Diş Teli Çeşitleri

Hastalar için doktor tarafından belirlenir. Yani ağız yapısına ve tedaviye uygun diş teli doktor tarafından hastaya tavsiye edilir. En çok kullanılan diş teli ise metallerdir. Hızlı sonuç veriri, şeffaf diş telleri ise tedavinin bir kaç hafta uzamasına neden olur. Ama metal diş telleri ile aynı görevi görür.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...