Ana Sayfa Ortodonti Diş Telinin Fonksiyonları Nelerdir?

Diş Telinin Fonksiyonları Nelerdir?

Diş çarpıklığı ve diş ayrıklığı tedavisinde kullanılacak diş telleri hakkında en çok merak edilen konulardan biri de diş telinin fonksiyonları nelerdir? Sizin için bu sorunun yanıtını yazımızda derledik…

Diş Telinin Fonksiyonları Nelerdir?

Ortodonti tedavisinde kullanılan malzemelerin başında diş telleri gelir. Fakat herkes için farklı şekilde diş teli tedavisi yapılması gerekir. Çünkü kişilerin ağız ve diş yapıları birbirinden farklıdır. Bu nedenle diş teli tedavisi yaptırmak istediğinizde, mutlaka ilk olarak muayene yapılması ve bu yönde doğru kararların verilmesi gerekir. Ortodonti tedavisinde kullanılan diş telleri metal olmakla beraber, şeffaf yani estetik açıdan rahatsız etmeyen diş telleri mevcuttur. Elbette tüm bu seçenekleri göz önüne alacağınızda dikkat edilmesi gereken bir takım hususları da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. İlk olarak diş telinin fonksiyonları nelerdir? Sorusunun cevabını bilmeniz ve bu yönde hekim ile beraber, kullanılacak olan diş teli türüne karar vermeniz gerekir. İşte diş teli türlerine göre fonksiyonları…

Şeffaf Diş Telinin Fonksiyonları

Şeffaf diş telleri kişilerin dişlerinde çok belli olmaz. Estetik açıdan rahatsız edici değildir. Özellikle çalışan kişiler ve görünümüne önem veren kişiler için çokça tercih edilir. Elbette metal diş telleri kadar hızlı tedavi etmez, fakat metal diş telleri ile aynı şekilde tedavi eder. Bunun dışında şeffaf diş telleri esneme yapabilir, tüm bu sebeplerden dolayı, kullanılacak olan şeffaf diş teli markasına özen göstermeniz gerekir.

Beyaz Diş Telinin Fonksiyonları

Beyaz diş teli de tıpkı diğer diş telleri gibi diş yamukluklarını düzeltmek için kullanılır. Porselen şekilde üretildiği gibi plastik olarak ta üretimi yapılmaktadır. Metal diş telleri veya şeffaf diş telleri ile aynı işlevi görür. Fakat kişilere daha iyi bir estetik görünüm sağlar. Hatta çok yakından bile dişlerde tel olduğu anlaşılmayabilir.

Şeffaf Plaklar Ve Fonksiyonları

Şeffaf plaklar, diş yapısında çok problem olmayan kişiler için uygundur. Takılıp çıkarılabilir özellikte olması kullanım kolaylığı sağlar. Bununla beraber, diğer diş telleri gibi dişlerin belli bir hizada olmasına yardımcı olur. Fakat çok yukarıda veya çok aşağıda olan dişler için kullanımı uygun görülmez.  Çok yukarda ya da çok aşağıda kalan dişler için metal diş telleri uygun görülür.

Damaklı Diş Tellerinin Kullanımı Ve Fonksiyonları

Damaklı diş telleri, yetişkinler ya da yaşlılar için kullanılan bir ortodonti tedavi yöntemidir. İçeriden dişlere uygulanır ve dışarıdan asla görülmez. Diğer diş telleri gibi  diş yapısındaki bozuklukları tedavi eder, fiyat bakımından en yüksek diş teli fiyatlarına sahiptir. Fakat fonksiyonu aynıdır.

Diş Teli Fiyatları

Diş teli fiyatları fonksiyonlarına göre değil, estetik görünümüne göre belirlenir. Bu nedenle metal diş telleri fiyat bakımından en uygun olanlarıdır. Diğer şeffaf ya da porselen diş telleri fiyatları daha yüksektir. Burada seçim yaparken her diş telinin aynı fonksiyonda olduğu göz önüne alınmalı, sadece görünüm açısından farklı olduğu bilinmelidir.

Diş Teli Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş teli seçerken kesinlikle, dişlerin bozukluklarına ve yapılarına dikkat edilmelidir. Çünkü diş yapısına göre diş teli türü tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Örneğin ağız ve diş yapısı çok bozuk olan bir kimse için şeffaf plaklar uygun olmayacaktır. Yine diş ayrıklığı yaşayan kişiler için şeffaf plak kullanımı yeterli olacaktır. Bu nedenle diş teli seçimi yapmadan önce mutlaka doktor kontrollerinizin yapılması akabinde de diş teli seçiminin yapılması uygun bir tercih olacaktır. Yine diş teli seçerken fiyatları da göz önüne almanız tavsiye edilir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...