Ana Sayfa Ortodonti Diş Telleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Diş Telleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Eğer diş teli tedavisi ile dişlerinizin daha düzgün görünmesini istiyorsanız, diş telleri hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında yazımızdan en detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Diş Telleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bazı kulaktan dolma bilgiler nedeni ile pek çok kişi diş teli tedavisi olmaktan kaçınabilir. Bu durum ise uzun vadede dişlerde hem görünüm bozukluklarına hem de diş sağlığı bozukluklarına neden olur. Tüm bu sebepler doğrultusunda sizler için diş telleri hakkında doğru bilinen yanlışlar, hakkında bilgiler vereceğiz. Özellikle yetişkin bireylerin diş teli tedavisinde yanlış bilinen tüm doğruları öğrenmesinde fayda vardır. İşte diş telleri hakkında doğru bilinen yanlışlar

Diş Telleri Ağrı Yapar

Diş telleri hakkında en çok yanılgıya neden olan yanlışlardan biri diş tellerinin ağrı ve acı yaptığıdır. Ne diş teli tedavi sürecinde ne de daha sonrasında hiçbir ağrı ya da acı hissi yaşanmaz.  Fakat yetişkinlerde dişlerin esnekliği çocuklara göre daha az olduğu için teller takıldıktan birkaç gün hafif ağrı ya da gerilme hissi olabilir. Bu geçici bir durumdur ve birkaç gün sonra hiç ağrı kalmaz. Çocuklarda ise bu durum nerede ise hiç olmaz demek doğru olacaktır.

Diş Telleri Sadece Çocuklara Uygulanır

Diş telleri sadece çocuklara uygulanır bilgisi tamamen yanlıştır. Günümüz teknolojisi sağlık alanında da büyük yükseliş göstermiştir. Bu nedenle hem çocuklara hem de yetişkinlere diş teli tedavisi rahatlıkla uygulanabiliyor. Bu yanlış bilginin artık tamamen ortanda kalkması gerekir.  Şuanda yetişkinlere yapılan diş teli tedavileri nerede ise çocuklara oranla aynıdır. Eğer dişlerinizin yapısal bozuklukları varsa bu yanlış bilgiyi göz ardı edip, diş teli tedavisi olmanız önerilir.

Diş Teli Tedavisi Uzun Yıllar Sürer

Diş telleri konusunda yanlış bilinen bilgilerden biri de diş telleri tedavilerinin çok uzun yıllar sürmesi konusudur. Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır, diş teli tedavileri kişiden kişiye değişen bir süreçten oluşur. Özellikle çok uzun yıllar sürdüğünü söylemek tamamen yanlış bir bilgidir. Ortalama olarak 18 ay ile 30 ay arasında bu süreç tamamlanır. Eğer bu süre içinde estetik görünümünüzden ödün vermek istemiyorsanız o halde şeffaf diş tellerini kullanabilirsiniz. Bu sayede diş teli tedavi sürecinizde hiçbir estetik sorun yaşanmaz.

Diş Teli Tedavileri Çok Pahalıdır

Diş teli fiyatları sanıldığı kadar yüksek değildir.  Özellikle metal diş telleri diğerlerine göre daha uygun maliyetlidir. Bu nedenle diş teli tedavisi olmak isteyen herkes kendi bütçesine göre tedavide diş teli seçeneklerini değerlendirebilir.

Diş Teli Dudak Şeklini Değiştirir

Halk arasında yanlış bilinen diş teli konularında biri de diş teli dudak şeklini değiştirir, konusudur. Burada şunu kesinlikle bilmemiz gerekiyor, diş telleri asla dudak ve ağız yapısını bozmaz. Hatta çene yapısındaki bozuklukları düzelterek, kişilerin daha rahat yemek tüketmelerine ve daha estetik görünmelerine yardımcı olur.

Diş Teli Çıkardıktan Sonra Dişlerin Rengi Koyulaşır

Diş telleri hakkında en çok yayılan yanlış bilgilerden biri de diş tellerinin diş rengini değiştirip, sarılaştırdığıdır. Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Diş telleri dişlerde meydana gelen şekil bozukluklarını giderir, dişlerin arasında oluşabilecek tartar ve fırçanın ulaşamadığı noktalarda oluşacak sarı görünümlerin önüne geçer. Elbette düzenli diş bakımlarının ve diş fırçalamalarının yapılması şarttır.

Diş Teli Her İş Hekimi Tarafından Yapılabilir

Diş teli her iş hekimi tarafından yapılabilir, konusu da yanlış bir bilgidir. Diş teli uygulamalarını sadece ortodonti uzmanları yapabilir. Bu nedenle diş teli uygulamaları için uzman bir doktor seçmeniz tavsiye edilir.

Diş Telleri Çarpıklıkları Diş Çekmeden Düzeltmez

Bilinen bir yanlış ta diş tellerinin, dişleri çekmeden düzeltmeyeceği konusudur. Her diş teli uygulaması yaptıracak kişinin dişlerinden birini çektirmesine gerek yoktur. Ancak ağızda çürük diş, fazla diş varsa burada tel takılmadan önce dişlerin çekilmesi uygun görülür. Diğer türlü dişlerin çekilmesine gerek yoktur.

Ortodonti Tedavisi Bir Süre Sonra Dişlerin Yapısını Tekrar Bozuyor

Ortodonti, yani diş teli yapıldıktan sonra dişlerin şekli yeniden bozuluyor. Bu konu da yanlış bilinen bir konudur. Diş teli tedavisi kalıcı bir yöntemdir, bu nedenle herkes gönül rahatlığı ile diş teli  tedavisi yaptırabilir.

Her Dişe Şeffaf Plak Uygulanabilir Diş Teline Gerek Yok

Tamamen yanlış bir bilgidir, şeffaf plak sadece az görülen diş bozukluklarına uygulanır. Şiddetli diş bozukluklarında ve diş çarpıklıklarında uygulanmaz.

İmplant Tedavisi Yaptıranlar Diş Teli Tedavisi Yaptıramaz

Kesinlikle yanlış bir bilgidir. Diş teli tedavisi nasıl ki her yaş gurubundan insana yapılabiliyorsa implant sonrası ana dişlere de uygulanabilir.

Diş Teli Tedavilerinde Porselen Diş Telleri Kırılır Ve Tedavi Yarıda Kalır

Görsel açıdan daha estetik görünmek isteyen kişiler metal diş telleri yerine porselen diş telleri tercih edebilir.  Ancak, diş teli tedavilerinde porselen diş telleri kırılır ve tedavi yarıda kalır gibi yanlış bir bilgi kişileri bu durum karşısında yanılgıya düşürebilir. Diş teli çeşitlerinden hiç biri tedaviyi yarıda bırakmaz. Porselen diş telleri oldukça sağlamdır ve hemen kırılan bir yapıda değildir. Bu nedenle uygulanmasında bir sakınca yoktur.

20 Yaşından Sonra Diş Teli Tedavisi Yapılmaz

Diş teli tedavisi için belli bir yaş sınırlaması yoktur. Kişiler kaç yaşında olursa olsun diş teli tedavilerini yaptırabilirler.

Diş Teli Dişlerin Yüzeyini Bozar

Yanlış bir bilgidir. Diş teli tedavilerinin amacı dişlerin düzeltmek ve dişleri tedavi etmektir. Bu nedenle dişlerin yapısını bozacak bir uygulama hekimler tarafından asla yapılmaz.

Tüm bu yanlış bilgiler kişilerin diş teli tedavisi olmaktan uzaklaştırabilir. Bu nedenle diş teli tedavilerinde yanlış bilinen konulardan kesinlikle uzak durulması gerekir.  Diş teli tedavileri kişiden kişiye ve ağzı yapısından, diş yapısına göre değişen bir konudur. Bu nedenle en doğru bilgiyi hekiminizden almanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...