Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Dişçi Korkusu Nasıl Geçer?

Dişçi Korkusu Nasıl Geçer?

Dişçi korkusu nasıl geçer? Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her 4 kişiden birinde dişçi korkusu olduğu anlaşılmıştır.

Dişçi Korkusu Nasıl Geçer

Sağlıklı bir ağız ve diş yapısı için mutlaka herkesin yılda 2 kez diş doktoruna rutin kontrollere gitmesi gerekir. Fakat çoğu kişide diş doktoru korkusu vardır. Bu korku daha çok dişçi koltuğunun ve diğer malzemelerin görünümünden kaynaklı olabilir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her 4 kişiden birinde dişçi korkusu olduğu anlaşılmıştır.

Bu durumda da pek çok kişi diş tedavilerini ertelemekte ve diş kayıpları ile karşı karşıya kalmaktadır. Diş doktoru korkusu telafisi olmayan, diş sağlığı sorunlarını ortaya koyar. Kişilerin diş doktoru korkusunu yenmesi için ilk olarak, hekimleri ile beraber bu konuyu detaylı olarak görüşmeleri gerekiyor.

Dentofobi Nedir? Dişçi Korkusu Nasıl Geçer?

Dentofobi, daha önce diş doktoruna gidip burada bir takım korkulara maruz kalmış kişilerin yaşadığı, dişçi korkusudur. Hekimin hastalara karşı soğuk ve ilgisiz davranışları dentofobiyi ortaya çıkaran en büyük etmendir. Daha çok küçük yaştaki kişilerde görülür. Bu nedenle çocukları diş doktorundan korkutmamak ve bu yönde çocuklara oyunlarla diş doktorunu anlatmak gerekir. Elbette diş doktorlarının da hastalara karşı ilgili ve sevecen tavırlar sergilemesi gerekir.

Panik Atak Dişçi Korkusu Nasıl Geçer

Ülkemizde hatta tüm dünya üzerinde panik atak hastalarının sayısı fazladır. Özellikle panik atak dişçi korkusu yaşayanların sayısı göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Eğer kişilerde dişçi korkusu fazla ise bu korkuyu aşmak için yapılabilecekler;

  • Eğer çok fazla korku ve panik halindeyseniz, lokal anestezi uygulamasının acı vermeyeceğini düşünebilirsiniz. Bu hastaları biraz olsun rahatlatacaktır.
  • Dişçi korkusunu aşmak için doktor seçimine de özen göstermeniz gerekir. Daha çok güler yüzlü ve sizinle daha samimi ilişkiler kurabilen doktor seçtiğiniz zaman korkularınız da kaybolacaktır.
  • Diş hekimine gittiğinizde korkularınızdan bahsederseniz, diş doktorunuz korkularınızı yenmeniz için size yardımcı olacaktır. Gerekli bilgilendirmeyi verip, tüm korkularınızı ortadan kaldıracaktır.
  • Eğer hala korkularınız geçmedi ise doktorunuzdan diş tedavisinde uygulanacak detayları sırası ile isteyebilirsiniz. Daha önceden bilgi sahibi olmak sizi rahatlatır.
  • Tedavide işleme ara vermek isteyebilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Eğer böyle bir talebiniz olursa mutlaka doktorunuza bilgisini vermeniz tavsiye edilir.
  • Diş hekiminden randevu almadan önce saatlere özen göstermenizde fayda vardır. Günün hangi saatinde kendinizi rahat hissedecekseniz o saatlerde randevu almanız sizin acınızdan daha avantajlı olacaktır.
  • Diş tedavisine başlamadan önce kliniği gezebilir, burada vakit geçirebilirsiniz. Bu durum sizi rahatlatacaktır.
  • Eğer dişlerinizde birden fazla problem varsa, tedavileri tek seferde değil bir kaç seferde yaptırmanız, korkularınızı yenmek için avantajlı olacaktır.

Elbette tüm bunların yanında, teknolojinin gelişmesi diş hekimleri tarafından da takip edilmektedir. Yani hastalar için konfor ve güven hekimlerin kullandığı cihazlara yansımıştır.

Çocuğumun Dişçi Korkusunu Nasıl Yenerim?

Ailelerde en çok merak edilen konuların başında çocuğun dişçi korkusunu nasıl yenerim? Sorusu gelir. Eğer çocuğunuz dişçiye gitmek istemiyorsa, çocuğa eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Diş doktoruna önce kendiniz muayene olduktan sonra sizi taklit etmesini isteyebilirsiniz. Böylece çocuk güvenli bir ortamda olduğunu hissedecektir. Elbette sadece anne ve babalar değil, diş hekimleri de çocuğu rahatlamalıdır. Eğer çocuğun korkusu hala geçmemiş ise diş hakkında eğlenceli ve eğitici çizgi film izletilebilir. Bu sayede çocuklarda oluşan diş doktoru korkuları ortadan kalkacaktır.

Sedasyon Nedir?

Dişçi korkusu yaşayan kişiler için sedasyon nedir? Gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Sedayon hastaya verilen ilaçlar sayesinde hastanın hiç bir şekilde acı hissetmemesi durumudur. Daha  çok implant tedavilerinde tercih edilir. Hastaya genel anestezi uygulanır ve cerrahi işleme geçilir. Bu durumda da hasta acı ve ağrı hissi yaşamaz.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikDiş Teli Türleri
Sonraki İçerikBego İmplant Fiyatları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...