Gece Plağı Nedir?

Eğer her sabah uyandığınızda çenenizde bir baskı hissediyorsanız, dişleriniz kırılıyorsa ve dişlerinizde ağrı hissediyorsanız Gece plağı nedir? Adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Gece Plağı Nedir?

Gece Plağı Nedir

Gece plağı, halk arasında diş sıkma plağı olarakta bilinir. Bazı kişilerde gece uyurken dişlerini sıkmak, diş gıcırdaması ve dişlere baskı uygulama gibi durumlar gözlemlenebilir.
Bu durumların önüne geçebilmek için gece plağı kullanılır. Kişilerin çene yapılarının bozulmasına, dişlerin kırılmasına, dişlerde çürümelere ve çene kaslarının haddinden fazla yorulmasına neden olur. Gece plağı ne demek? Diye sorulduğunda ise tüm bu olumsuz durumların önüne geçebilmek adına, kişilerin gece uyurken dişlerini gıcırdatma, çene kenetleme gibi durumların önüne geçebilmek için üretilen özel plaklardır. Bu plaklar herkesin kendi diş yapısına göre özel hazırlanır. Gece uyurken diş plakları dişlere istemsizce uygulanan baskının önüne geçer. Uygulanan bu tedavi sayesinde dişler korunmuş olur.

Gece Plağı Kulanımının Önemi

Diş sağlığı herkes için önemli konuların başında gelmelidir. Aksi halde dişlerde meydana gelebilecek en ufak olumsuzluklar bile ilerleyen dönemlerde çoklu diş kayıplarına neden olabilir. Kişiler gece uyurken istemsizce dişlerini birbirine kenetleyebilir. Bu durum daha çok günlük yaşamda karşılaşılan zorlukların ve stresin bir yansımasıdır. Eğer geceleri dişlerinizi birbirine kenetleyip, sürtünme uyguluyorsanız sabah uyandığınızda ağzınızda ağrı, dişlerde ağrı, kasların yorulması ve çenenin güçsüz düşmesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Daha vahim bir diğer durum ise dişlerde oluşan baskı ve sürtünme nedeni ile diş kırılmaları ve dişlerde çürükler meydana gelebilir. Bilhassa çocuklarda çene yapısının bozulmasına da neden olabilir. Tüm bu sebepler göz önüne alındığında hastalar için en ideal korunma yöntemi gece plağıdır. Gece plağı kişilerin kendi diş boylarına ve diş aralıklarına göre özel olarak hazırlanır. Bu sayede gece dişler birbirine kenetlenmez ve sorunlar tamamen ortadan kaldırılmış olur.

Gece Plağı Ne Zaman Kullanılır?

Diş sağlığı için yapılması gereken bir takım önlemler mevcuttur. Gece plağı da bu önlemlerin başında gelir. Gece plağı ne zaman kullanılır? Sorusuna cevap verecek olursak, gece plağı kişilerin geceleri dişerine baskı uygulamaya başladığı anda kullanılmaya başlanmalıdır. Kişiler gece plağı kullanmaya geç kalmamalıdır. Çünkü her geçen gün diş sağlığı bu durum karşısında olumsuz etkilenecektir. Özellikle küçük yaştaki kişilerde eğer diş gıcırdatma sorunu varsa hemen gece plağı kullanmaları gerekir. Çünkü küçük yaştaki kişilerin dişleri ve çene yapısı oldukça esnek olduğu için dişlerinde çarpıklık, yamukluk ve kırılma gibi sorunlar gözlemlenebilir. Gece plağı kullanıldığında ise dişler adeta bir kalkan altına alınmış olur ve bu sayede korunurlar. Elbette gece plağı tedavisi sadece çocuk yaştaki kişiler için değil, yetişkinler için de son derece önemlidir. Özellikle hamilelik döneminde sık rastlanılan gece diş kenetleme sorunu, gece plağı sayesinde tamamen ortadan kalkacaktır.

Gece Protezi Ne Demek?

Gece ağız ve diş kenetleme sorunu yaşayan kişilerin merak ettiği konulardan biri de gece protezi ne demek? Sorusudur. Gece protezi gece plağı anlamına gelir. Kişilerin ağız ve diş ölçülerine göre özel olarak hazırlanır. Bu sayede gece çene ve diş yapısı koruma altına alınmış olur.

 Devlet Hastanesinde Gece Plağı Fiyatları

Genelde stresli dönemden geçen kişiler geceleri bu stresini dişlerine yansıtabiliyorlar. Diş gıcırdatma ve çene sıkma gibi durumlarda ise pek çok kişinin sorduğu ilk soru devlet hastanesinde gece plağı ücretlimi sorusudur. Devlet hastanesinde gece plağı ücretsiz olarak yapılır. Elbette bunun için sgk veya diğer sosyal güvencenizin olması gereklidir. Devlet hastanesine giderek, konu ile alakalı doktorunuzu bilgilendirdiğinizde diş ölçülerinize uygun gece plağını sizler için hazırlayacaktır.

Gece Plağı İle Yemek Yenir Mi?

Gece plağı ile yemek yenir mi? Gece plağı yemek için uygun değildir. Sadece dişleri birbirine kenetleme sorunundan kurtarmak için gece kullanılması tavsiye edilir. Bunun dışında yeme, içme ve günlük yaşamda kullanmak için hiç uygun olmayacaktır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

2 YORUMLAR

    • Merhaba gece plakları bildiğiniz üzere kişiye özel yapılmaktadır. Gece plağı yapılmadan önce hamurumsu yapısı olan bir madde ile dişlerinizin şekli kopyalanır. Bu kopyalama işlemi sonrasında kopyalanan diş kalıbınıza şeffak plak ham maddesi preslenerek dişlerinizin şeklini alması sağlanır. Bu işlemlerde oldukça zahmetli ve bir okadarda pahalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...