Ana Sayfa Ortodonti Lingual Ortodonti Görünmez Diş Teli Nedir?

Lingual Ortodonti Görünmez Diş Teli Nedir?

Lingual ortodonti, görünmez diş teli nedir? Kimler yaptırabilir? Görünmez diş teli fiyatları nelerdir? Sorularının yanıtını sizler için bu yazımızın içerisinde derledik. Eğer gülüşünüzün güzelliğini önemsiyorsanız bu yazımızı okuyarak görünmez diş teli hakkında tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Lingual Ortodonti Görünmez Diş Teli Nedir?

Metal diş telleri, kişilerde büyük bir görsel rahatsızlığa neden olur. Metal diş telleri hoş görünmediğinden dolayı pek çok kişi diş teli tedavisi olmaktan kaçınmaktadır. Özellikle iş yerinde hoş ve güzel olması gereken kişiler için metal diş telleri son derece sakıncalıdır. Bu gibi estetik kaygılar nendi ile görünmez diş telleri geliştirilmiştir. Dişleri  tıpkı metal diş telleri gibi tedavi eder. Tedavinin sürecini de asla uzatmaz. Yani görev bakımından diğer diş tellerinden hiçbir farkı yoktur. Ancak dışarıdan bakıldığında asla görünmez.

Şeffaf diş telleri de son derece estetik olmasına rağmen yakından bakılınca dişlerde tel olduğu belli olmaktadır. Ama görünmez diş telleri ne uzaktan bakılınca ne de yakından bakılınca hiç belli olmaz. Çünkü bu diş telleri dişlerin ön yüzeyinden değil arka yüzeyinden dişlere uygulanır. Yani dişlerin iç kısmından uygulandığı için hiçbir şekilde rahatsızlık vermez.

Lingual Ortodonti Nedir?

Lingual ortodonti; diş bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılan bir tür diş teli çeşididir. Diğer diş telleri ile aynı görevi görür ancak hiçbir şekilde dişerde takılı olduğu anlaşılmaz, çünkü dişlerin ön kısmında değil arka kısmında yer alır. Pek çok kişi ise lingual diş tellerinin ağız içinde yaralara ve çeşitli rahatsızlıklara neden olacağını düşünmektedir. İlk iki hafta kadar, kişiler için zorlayıcı bir süreç olabilir. Fakat iki haftadan sonra sanki ağız içinde hiç diş teli yokmuş gibi bir his uyandıracaktır. Diğer diş tellerine göre oldukça avantajlı olması nedeni ile günümüzde çoğu kişi lingual diş teli kullanmaktadır.

Görünmeyen Diş Teli Kimler İçin Uygun Bir Tedavidir?

Dişlerin arka kısmına yapılan bu diş teli tedavisi herkese rahatlıkla yapılabilir. Bu tedavi yönteminde braketler, dişlerin arka yüzeyine özel bir yapıştırıcı ile sabitlenir. Özellikle mankenler, oyuncular, toplum içinde görev alan kişiler ve dış görselliğine önem veren kişiler tarafından daha çok tercih dile bir yöntemdir.

Lingual tedavi kimlere uygulanır? Diye sorulduğunda verilecek cevap ise;

 • Çene yapısında dengesizlik olan kişilere uygulanabilir.
 • Dişlerinde öne doğru çıkıntı yaşayan kişiler için lingual tedavi uygundur.
 • Metal diş teli ile estetik sorunu yaşamak istemeyen kişiler yaptırabilir.
 • Sosyal yaşantısında gülüşünden ödün vermek istemeyen kişiler lingual tedavisinden faydalanabilir.
 • Diş kenetlenmesi ve diş gıcırdama gibi problemleri olan kişiler için uygundur.

Görünmeyen Diş Teli Nasıl Uygulanır?

 • Daha önce de belirttiğimiz gibi herkes için tedavi süreci aynı ilerlemez. Bu nedenle ilk olarak kişilerin muayeneye gitmesi gerekir.
 • Muayene sonrası, kişilerin diş ve çene yapılarına göre lingual teller tasarlanıp, hazırlanır.
 • Hazırlanan diş telleri, ağzın iç tarafından yani dişlerin arka tarafından özel yapıştırıcılar ile dişlere sabitlenir.
 • Diş telleri takıldıktan sonra rutin muayeneler ve gözlemler işliğinde dişlerin düzelmesi beklenir.
 • Lingual tedavi süresi 1 yıl ile 1,5 yıl arası değişebilir.
 • Tedavi bittikten sonra diş telleri dişlerden çıkarılır.

Görünmez Diş Tellerinin Avantajları Nelerdir?

Elbette her diş teli çeşidinin kendine has avantajları mevcuttur. Fakat görünmez diş teli olarak adlandırılan lingual diş tellerinin avantajları daha fazladır. Bunlar ise;

 • Metal diş telleri gibi ağız içinde rahatsız edici bir görünüm yaşatmaz. Dolayısı ile estetik kaygı içinde olan herkes yaptırabilir.
 • Yetişkin kişiler, gülüşlerinin zarar görmesini istemez, özellikle iş yaşantısında daha estetik görünmek isteyen kişiler için harika bir alternatif ortodonti tedavi türüdür.
 • Lingual belli bir yaş gurubuna değil, herkese uygulanır.
 • Alerjik bünyeye sahip olan bireyler için en ideal tedavi türüdür. Diş diplerinde ve diş etlerinde alerjik reaksiyona neden olmaz.
 • Tedavi süresi diğer klasik diş telleri ile aynıdır.

Görünmez Diş Teli Fiyatları Nedir?

Her açıdan avantajlı olan lingual tedavisinde kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri görünmez diş teli fiyatları gibi sorulardır. Lingual diş teli fiyatları, diğer geleneksel diş tellerine göre daha yüksektir. Fakat kişiler fiyat konusunu klinikler ile ve doktorları ile görüşmelidir. Bu sayede kişisel olarak fiyat çıkarılması mümkün olacaktır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...