Ana Sayfa İmplant İmplant Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

İmplant Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

İmplant ameliyatı ne kadar sürer? Gibi sorular implant yaptıracak kişiler tarafından sıkça sorulan soruların başında gelir. Eğer sizin de implant tedavisi hakkında ve implant tedavisi süresi hakkında merak ettiğiniz sorular varsa yazımızı takip edebilirsiniz.

İmplant Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

İmplant Ameliyatı Ne Kadar Sürer

İmplant, tedavisi son günlerde adeta gündeme oturmuş diş tedavilerinden biridir. Günümüzde iş yoğunluğu fazla olan kişiler ise implant tedavisi görmeden önce implant ameliyatı ne kadar sürer? Gibi soruları sormaktadır. Çünkü kalıcı olarak yapılan bu dişin uzun sürdüğü gibi bazı düşünceler mevcuttur.

İmplant tedavisi bir aşamadan değil birkaç farklı aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar ise;

  • İlk olarak muayene aşaması mevcuttur. Hastaların dişleri ve çene yapıları iyice muayene edilir.
  • Eğer hastada implant tedavisini engelleyecek bir kronik rahatsızlık yok ise tedavi süreci başlar.
  • Tedavide ilk olarak diş etine bir kesi açılır, akabinde çene kemiğine vidalı kökün yerleşebileceği kadar bir oyuk açılır.
  • Oyuğun içine implant kök yerleştirilir.
  • Muayene hariç tüm bu işlemler yaklaşık 15 dakika ila 30 dakika sürmektedir.
  • Ama kişilerin kemikleri yetersiz ise burada greft uygulaması yapılır. Elbette bu işlem daha uzun sürmektedir. Çünkü vücudun farklı bölgelerinden alınan kemikler toz haline getirilip, yetersiz çene kemiğine eklenir.
  • Kemikler birbirine iyice kaynadıktan sonra ise tedaviye devam edilir.
  • Yani sadece implant kökün çene kemiğine yerleştirilmesi sadece 15 dakika gibi kısa bir zaman sürmektedir.

Kemik Tozu Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

İmplant diş yaptırmak isteyip de çene kemiği yetersiz olan kişiler için kemik tozu uygulaması yani greftleme tedavisi yapılır.  Dolayısı ile implant için çene kemiğinde yeterli yer olmayan kişilerin en çok merak ettiği konu kemik tozu ameliyatı kaç saat sürer? Sorusudur. Kemik tozu için kişilerin kendi kemikleri kullanılır.

Bunun için vücudun diğer başka bir bölgesinden kemik alınıp, yetersiz olan çene kemiğine bu tozlar ilave edilir. Bu işlem için birkaç saat yeterli olur. Ancak tedavi süreci yaklaşık 3 – 4 ay sürmektedir. Çünkü kemiklerin birbirine sıkıca sabitlenmesi için bu süre gereklidir.

İmplant Tedavisi Ağrılı Mı?

İmplant tedavisi konusunda en çok merak edilen soruların başında implant tedavisi ağrılı mı? Sorusu gelir. İmplant tedavisinde lokal anestezi yapıldığı için sanıldığı kadar ağrı duyulmaz. Hatta tedavi sürecinde kişiler hiç ağrılı değildir. Ancak tedaviden sonra anestezinin etkisi geçtiğinde ağrı ve acı durumları meydana gelebilir. Bunun nedeni de kemiğe ve diş etlerine yapılan cerrahi işlemler ve baskılardır.

Ağrılar için gerekli ilaçlar kullanıldığında ise ağrı ve acıların süresi oldukça fazla kısalacaktır. Eğer kişiler implant tedavisinden sonra sigara, alkol, sert ve sıcak yiyecekler tüketilirse ağrılar gözle görülür derecede artacaktır. Bu nedenle implant tedavisi olduktan sonra bu konulara dikkat edilmesi gerekir.

Diş Yapımı Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisinde diş yapımı ne kadar sürer? Gibi sorular gündemde oldukça fazla görülmektedir. İmplant diş yapımı toplam olarak 3 – 6 ay arasında sürmektedir. Yani ilk olarak implant kökün çene kemiğine iyice kaynaşması beklenir. Bu süre yaklaşık 2 ay kadar sürecektir. Daha sonra implant dişin üst kısmı yani protez kısmı yapılır.

Protez dişler yapıldıktan sonra ise ağızda istenmeyen her hangi bir komplikasyonun yaşanmaması için doktor hastayı sürekli olarak kontrol eder. Bu süreç her ne kadar kişiden kişiye değişse de yaklaşık 6 ay sürmektedir. Tam ne kadar süreceğini anlamak için hastaların doktor muayenelerine kişisel olarak gitmesi gerekir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikVidalı İmplant Nedir?
Sonraki İçerikOrtopedik İmplant Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...