Ana Sayfa İmplant İmplant Cerrahisi Tehlikeli Midir?

İmplant Cerrahisi Tehlikeli Midir?

İmplant, çene kemiğine ve diş köklerine uygulanan cerrahi bir tedavidir. Bu nedenle pek çok kişi için en önemli soru İmplant cerrahisi tehlikeli midir? Sorusudur. Eğer İmplant cerrahisi hakkında merak ettiğiniz konuları tek bir yazıda bulmak isterseniz içeriğimize bakabilirsiniz.

İmplant Cerrahisi Tehlikeli Midir?

İmplant Cerrahisi Tehlikeli Mi

İmplant, lokal ya da genel anestezi ile yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle bilhassa dişçi korkusu olan kişiler için kaçınılacak bir tedavi gibi görünebilir. Ancak İmplant sanıldığı kadar korku verici bir işlem değildir. İmplant tedavisi de tıpkı diğer cerrahi tedaviler gibi ufak riskler barındırabilir. Eğer kişisel olarak doktorunuz ile görüşüp detaylı bilgi alırsanız, korkularınızı yenebilirsiniz.

İmplant tedavisi uzun yıllardır yapılan en iyi diş tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak bu cerrahi işlem bazı kişiler için tehlikeli olabilir. Örneği; kalp rahatsızlığı olan kişiler için, şeker hastalığı olan kişiler için ve hamile olan kişiler için sakıncalı bir işlemdir. Yine sigarave alkol kullanımı yapan kişiler için de büyük riskler arz eder. İmplant cerrahisi tehlikeli midir? Sorusunun yanıtını sizler için hazırladık.

İmplant Tedavisinin Tehlikeleri Nelerdir?

İmplant tedavisinin tehlikeleri; tedavinin başlıca tehlikesi, kişilerde kronik rahatsızlıkların bulunmasıdır. Bunun nedeni ise cerrahi operasyonlarda karşılaşılabilecek kanama, tedavide kullanılacak ilaçların yan etkileri ve tansiyon riskleridir. Eğer kişilerde kronik bir rahatsızlık var ise önce doktor muayenesinden geçirip, akabinde tedaviye devam edilip, edilmeyeceğine karar verilir. Fakat kronik rahatsızlığı olan kişiler için bir diğer alternatif, lazer destekli İmplant tedavisidir. Burada yapılan cerrahi müdahalede herghangi bir risk faktörü olmadıüı için doktor tarafından kronik rahatsızlığı olan kişilere tavsiye edilebilir.

İmplant cerrahisinin tehlikesinden biri de doktorun deneyimsiz olmasıdır. Eğer mevcut tedaviyi yapacak doktor, alanında uzman değil ise ve yeteri kadar deneyime sahip değil ise bir takım sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sorunlar ise;

İmplant Tedavisinin Tehlikeleri

  1. Çene kemiğine fazla oyuk açılması; eğer doktor üst çene kemiğine gereğinden fazla oyuk açar ise sinüs kanallarını delebilir. Bu da kişilerde nerede ise hayati sorunlara neden olur. Eğer İmplant tedavisi yaptıracaksanız mutlaka doktorun uzmanlığına ve deneyimine dikkat etmeniz gerekir.
  2. Alt çene kemiğinin kısa oyulması; eğer alt çene kemiğindeki oyuk İmplant kökü kadar oyulmaz ise burada vidalı İmplant tam oturmayacak ve ağız içinde büyük rahatsızlıklara neden olacaktır.
  3. İmplantın enfeksiyon kapması; İmplant tedavisi olacağınız klinik yeteri kadar, steril değil ise enfeksiyon kapma riski yükselir. Bu da hem İmplant tedavisinin başarısız olmasına hem de çene kemiğinin çürümesine neden olur.

Tüm bunlar doğru bir şekilde yapıldığında İmplant cerrahisi riskli değil, aksine oldukça kolay bir işlem olacaktır.

İmplant Zararları Nelerdir?

İmplant cerrahisinde, her konuya ayrı özen gösterilmesi gerekir. İmplant zararları ise kişiden kişiye değişebilir. Burada en çok karşılaşılan sorun İmplant malzemelerin yeteri kadar kaliteli olmamasıdır. Çene kemiğine birebir uyum sağlamayan ve çene kemiğinde çözülmelere neden olacak tüm İmplant malzeme ve markalarından kaçınmak gerekir. Bu nedenle sertifikalı İmplant markaları tercih edilmelidir.

İmplant Kanser Yapar Mı?

İmplant cerrahisinin tehlikelerinden biri de kanser riskinin olmasıdır. Ülkemizde her ne kadar İmplant malzemeleri ve İmplant markaları devlet kontrolleri altında olsa da bazı kurumlar maliyeti düşürmek adına sahte İmplant markaları tercih edebiliyor. Bu gibi durumlarda iyi araştırma yapmanız gerekir. İmplant kanser yapar mı? Sorusunun cevabı da dolayısı ile kanser yapar olacaktır. Çene kemiği ile tam bütünleşmeyen malzemeler kemik içinde korozyona ve çözülmelere neden olur. Bu da çene kemiğinde kanser ve çürümelere neden olur.

İmplant Sonrası Yaşanabilecek Tehlikeler Nelerdir?

İmplant sonrası yaşanabilecek tehlikeler, genelde dişin şişmesi, diş kökünde enfeksiyon oluşması ve  İmplant dişin tutmamasıdır. Bu nedenle doktorun verdiği ilaçlar aksatılmadan alınmalı, sigara, aşırı sıcak ve sert yiyecekler gibi faktörlerden kesinlikle uzak durulması gerekir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikZinedent İmplant
Sonraki İçerikMedentika İmplant

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...