Ana Sayfa İmplant İmplant Çeşitleri

İmplant Çeşitleri

İmplant çeşitleri mevcuttur, burada hastanın ağız ve kemik yapısı göz önüne alınarak belli bir tercih yapılmaktadır. Eğer implant tedavisi görmek istiyor ve daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı takip edebilirsiniz.

İmplant Çeşitleri

implant çeşitleri

İmplant Çeşitleri: Diş implant tedavisi, kalıcı bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle pek çok kişi tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. Fakat herkesin kemik ve diş yapısı aynı olmadığı için farklı implant çeşitleri hastaların hizmetine sunulur. Burada önemli olan, kişilerin kendi kemik ve çene yapılarına en uygun implantı seçmek olmalıdır.

İmplant, diş eksikliklerinde, diş kırılmalarında, diş çürüklerinde kişilerin tercih edebileceği bir tür diş tedavisidir. Uzun ömürlü ve dayanıklı olan diş implantı, yeme fonksiyonlarına yardımcı olduğu kadar konuşma fonksiyonlarının da tam anlamı ile yerine getirilmesini sağlamaktadır. Hemen herkese rahatlıkla uygulanabilen, implant tedavisi için farkı implant modelleri ve markaları mevcuttur. Örneğin kemik yapısı dar olan bireyler için daha ince implant kökleri kullanılırken, daha kalın çene kemikleri için kalın vidalı diş kökleri kullanılır.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Her ağız yapısına uygun, farklı versiyonlarda implant çeşitleri mevcuttur. Bunlar ise;

  • Subperriostalimplant çeşitleri,
  • Intranukozal insertler implant çeşitleri,
  • Endosseöz (endostal) implant çeşitleri,
  • Endodontik stabilizatörler implant çeşitleri,
  • Transosseözimlpant çeşitleri ,

Subperiostal İmplant Nedir?

İmplant tedavi görmek isteyen kişiler için subperiostal implant nedir? Sorusu sıkça sorulmaktadır. Subperiostalimplant, çene kemiği açığa çıkartılarak yapılan bir implant tedavisidir. Diş etine cerrahi kesiler açılır ve çene kemiği ortaya çıkartılır. Kemiğin üzerine kafes seklindeki implant kök uygulanır. Bu sayede çene kemiği ile implant birbirine kaynar. İlerleyen dönemlerde ise ana diş görevi görecektir.

Sunperiostal implant tedavisi alveoler kemiğin üzerine yapılır. Çiğneme fonksiyonlarında ise ağırlığı eşit olarak çene kemiğinin tamamına yayar. Bu sayede ağırlık tek tarafa değil, eşit olarak ağız içine yerleşmiş olur. Daha çok çene kemiği dar olan kişilere uygulanan bir implant çeşididir.

Endosseöz İmplant Çeşitleri

Endosseözim iplant çeşitleri, oldukça uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Bu tedavi şeklinde ise çene kemiğine bir oyuk açılır. İmplant kökü bu oyuğun içene yerleştirilir. Kök ile kemiğin birbirine tutunması için 15 gün kadar beklenir. Kemik ile implant kökü birbirine tam anlamı ile kaynağında ise implant tedavisinin ikinci ve üçüncü aşamalarına geçilir.

Endosseöz implant  vidalı şekilde üretilebileceği gibi silindir seklinde de üretilebilir. Bu implanta verilen diğer isimler ise vidalı implant, silindirik implant ve blade implantır. Çene kemiğine kaynayıp, insan kemiğinden ayırt edilemez. Bu nedenle kişiler bu implant çeşitlerini ömür boyu kullanabilirler.

İmplant Ameliyatı Nedir?

Çene kemiğine uygulanan implant, tedavisi cerrahi bir işlemdir. Bu tedavi sürecinde kişilere lokal anestezi uygulaması yapılır. Kişiler kesinlikle ağrı ya da acı gibi durumlarla karşılamaz. İmplant ameliyatı nedir? Diye sorulacak olursa, çene kemiğinin oyularak içine implant yerleştirme işlemi de denebilir. Bu işlem yaklaşık 30 dakika kadar sürebilir. İşlem öncesi ve sonrası kişiler doktorun önerdiği yiyecekleri tüketmelidir. Aksi halde istenmeyen bir takım reaksiyonlarla karşılaşılabilir.

İmplant Tedavisi Ve Zirkonyum Nedir?

İmplant diş tedavisi için titanyum malzeme kullanılmaktadır. İmplant sadece kök şeklinde ağız içine yerleştirilir. Akabinde dişin üst kısmı yapılması gerekir. Burada kişilere birkaç seçenek sunulmaktadır. Diş etine ve ağız içine uygulanabilecek en doğal malzeme ise zirkonyumdur. Bu nedenle ipmlant tedavisi ve zirkonyum nedir? Gibi sorular sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Zirkonyum ve implant farklı iki malzemedir. Biri dişin kök kısmını oluştururken, bir diğeri yani zirkonyum dişin üst kısmını oluşturur. Kişiler isterlerse, porselen kaplama gibi alternatifleri de değerlendirebilirler. Fakat dişin kök kısmını oluşturan implant için saf titanyum malzemeden başka bir malzeme alternatif olarak değerlendirilemez. İmplant  marka ve çeşitleri ise tamamen isteğe bağlı şekilde tercih edilebilir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...