Ana Sayfa İmplant İmplant Diş Nedir? İmplant Diş Nasıl Yapılır?

İmplant Diş Nedir? İmplant Diş Nasıl Yapılır?

İmplant diş nedir? İmplant diş nasıl yapılır? Tek diş veya çoklu diş eksikliklerinde titanyum malzeme ile yapılan diş kökü uygulamasına denir.

İmplant Diş Nedir? Nasıl Yapılır?

implant diş nedir? Nasıl Yapılır?

İmplant diş, sağlık bölgesinde karşımıza çıkan en yeni gelişmelerden biri olarak kabul edilir. Çenede diş kökü çalışma görecek malzemenin titanyum olmasının nedeni ise vücudun bu malzemeyi kabul etmesi ve uzun ömürlü olmasıdır.

İmplant diş tedavisi çenede diş kökü görevi görür ve üzerine porselen ile diş yapılır. Bu uygulama sonrası hastalar dişlerini doğal diş gibi rahatlıkla kullanabilir. Uzun ömürlü olması nedeni ile de ömür boyu sorunsuz bir şekilde kullanıma uygundur.

Uygulandığı bölgedeki diğer dişlere hiçbir şekilde müdahale edilmez. Sorunlu diş yeri neredeyse direk olarak oraya uygulanır.

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant yaptırmak isteyip fakat işlemleri hakkında bilgi sahibi olmadıkları için korku duyabiliyorlar. İmplant nasıl yapılır? Sorunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

  • Her diş yeri için bir tane implant diş yapılmaktadır.
  • İlk etapta sorunlu bölge tespit edilir.
  • Daha sonra uygun ölçülerde diş bölgesine bir delik açılır.
  • Deliğin içine vida şeklindeki titanyum malzeme monte edilir.
  • En son olarak üzerine porselen malzemeden diş tamamlanır.

Elbette tüm bu bölgeler için steril bir ortama ihtiyaç vardır. Aksi halde diş yeri enfeksiyon kaplanabilir ve kullanımı daha büyük sağlık problemleri beraberinde gelir.

Bu işlem henüz yeni bir tedavi yöntemi olduğu için mutlaka işinde uzman ve bilgi ilişkilerini içerir. Yanlış veya hatalı en ufak girişim çenedeki diğer dişlerin kaybıyla da sonuçlanabilir. Bu konuda dikkatli uzman seçimi son derece önemlidir.

İmplant fiyatları hakkında bilgi almak için makalemizi okuyun..

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hastaların çok sorduğu sorulardan bir tanesi implant diş tedavisi ne kadar sürer? Sorusudur. Diş için ilk olarak titanyum malzemeden gerekli kökler, çene kemiğine yerleştirilir. Akabinde dikişlerin erimesi beklenir. Elbette kök yapısında sonra dişin geri kalan kısmı hemen takılmaz.

Bu da bir hafta gibi bir süre dişin tedavisinin uzamasına neden olan faktörlerdendir.

Tedavisi iki aşamadan meydana gelir. Yapay dişin çene kemiğine kaynama bölümüdır. Tedavi aşaması yaklaşık bir hafta gibi bir süre tamamlanırken, titanyum malzemenin çene kemiğine kaynama süresi 3 ila 6 ay arasında değişebilir.

İmplant yapılırken, çeneye lokal anestezi yapılır. Kişilerde oluşan uyuşukluk hissi 1 – 2 saatte kaybolur. İşlem yapabiliyorsunuz. Tedavinin en iyi yanı ise ağrıların içindirdır.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

İmplant yaptırmak istediklerinde pek çok soru ile meşgul olabilirler. İmplant diş tedavisi hangi durumlarda yapılır? İmplant tedavisi diş kaybı sonrası inceleme.

Kaza nedeni ile diş kırılmalarında, dişlerde geri dönüşü olmayan çürüklerde ve yaşlılık nedeni ile neden diş kayıplarında bu tedavi edilir.

İmplant Diş Bakımı Nasıl Olur?

İmplant tedavisi her ne kadar ana dişe en yakın bir tedavi olsa da bakımlarının düzenli bir şekilde düzenlenmesi şarttırtır. Burada hastalar dişlerinin bakımını her zamanki gibi yapmalıdır. Fakat diş fırçası seçiminde yumuşak kıllı diş fırçasıları tercih edebilirsiniz.

Yine aşırı sert ve asitli yiyecek, içeceklerden uzak durmalıdır. Diş macunu seçerken implant için kullanılan diş macunları seçilmelidr. Bu şekilde diş bakımları tam olarak yerine getirmiş oluruz.

Tüm bunlara ek olarak düzenli doktor kontrolleri asla ve asla aksatılmıyor. İmplant hemen hemen herkes için uygundur. Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa ilk olarak doktor onayı almanız faydalı olacaktır.

İmplant Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İmplant  hastalıkları konusunda teknoloji ile birlikte kısa süre ve zahmetsizce tedavi ediliyor. Eksik diş yapısı, çürük dişler, rahatsız edici diş yapısı gibi diş hastalıkları sağlığı da olumsuz etkilemektedir.

İmplant yöntemiyle tedavi ediliyor. İmplant tedavisi taptırmadan önce bilmeniz gerekenler, tedaviyi yaptırmak isteyen hastalar için faydalı sonuçlar doğurur.

  • İmplant Tedavisinde Hekimin Önemi

İmplant tedavisi için uzman ve tecrübeli hekimler tercih edilir. Hastanın çene kemiği yapısı, diş eti hastalıkları ve sağlığı tedaviye başlamak için oldukça önemlidir. İmplantta kullanılan vidalar geniş ve kalın yapılardadır. Çene kemiğinin yapısı bu vidaların yerleştirilmesi için gerekli. Çene yapısının uygun olması implantın başarılı sonuçları vermesinde etkileyici faktördür.

  • İmplant Tedavisinde Diş Etinin Önemi

İmplant için diş etlerinin sağlıklı olması şarttır. İmplant ağızda kalan ve gerçek dişlerden farksız yapıda olduğu. İmplant kaybolan özgüvenin yerine gelmesini sağlar. Güzel dişler kazanmaktadır. Sonra fiziki olarak da kolaylıktadır. Tam olan dişler ile çiğneme yemearak yeme, içme ve sağlıklı sindirim geri kazanılır.

İmplant Diş Tedavisinde Kemik Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Biride bireyin kemik yapısıdır. Kemik yapısı tespiti radyolojik muayene ile ilişkili. İmplant tedavisinde genel sağlık durumu iyi olan olgun yaşta hastaya tedavi uygulamaktadır.

Belli bir yaş sınır olmayan implant gelişim zamanını tam tamamlamamış çocuklarda nadir uygulayabilirsiniz. İmplant üzerine gelecek yükler azaltılmalı, darbelere karşı dikkat edilmeli ve enfeksiyondan korunmalıdır.

En sigara oluşmasını tetikleyen dış etkenlerden biri sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı içermekte olan maddeler nedeniyle iyileşme süresinde enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar.

İmplant tedavisi konusunda uzman hekim tarafından hasta bilinçlendirilmektedir. Bu şekilde fobi ve önyargılara karşı hasta rahatlatılarak gerekli önlemleri ve önlemleri.

İmplant diş yapılmadığı hastaya lokal anestezi yada genel anestezi uygulamalarından hangisini tercih etmek istediği sorularak hastaya göre işlem uygulamaktır.

İmplant ağızda hissedilmeyecek şekilde, gerçek dişlerden farksızdır. Hasta için önemli olan kullanım içindir çok çok tercih edilmektedir.

İmplant kullanılır kullanılan hiçbir madde kansere neden olmamalıdır. Vücuda hiçbir yan etkisi olmamakla birlikte ağız ve diş sağlığı için önemli ve en uygun tedavidir.

Devlet Hastanelerinde İmplant Diş Yapılır Mı?

İmplant tedavisi herkes tarafından tercih edilmektedir. Özel poliklinik, özel diş hastaneleri ve üniversitelerde implant tedavisi için merak edilenlerden biride devlet hastanelerinde implant tedavisi yapılır mı? Sorularıdır.

İmplant tedavisinin şartlanması. SGK birimi karşılamamaktadır. Ancak mecburi, sağlık riskini oluşturur ve günlük yaşamını engelleyen hükümet devlet hastanelerinde müdahale gerçekleşmekledir.

Devlet hastanelerinde implant tedavisi masrafları karşılanacaktır. Ancak SGK Kurumu tebliğinde implant tedavisi için ayrıcalıklı hastalar için bir madde bulunmaktadır. İmplant Olması gerektigi Önerilen hastaya Müdahale devlet hastanesinde bulunarak SGK için tercih edilir .

 

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikİmplant Fiyatları
Sonraki İçerikZirkonyum Kaplama Fiyatları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...