Ana Sayfa İmplant İmplant Düşmesi Neden Olur?

İmplant Düşmesi Neden Olur?

İmplant yaptıracak olan kişilerin en büyük korkularından biri implant düşmesi veya implantın başarısız olmasıdır. Düşen implant tekrar takılır mi?

İmplant Düşmesi Neden Olur?

İmplant Neden Düşer

İmplant neden düşer? İmplant tedavisinde uyulması gereken bir takım kurallar mevcuttur. İmplant tedavisinde göz ardı edilen konular, ilerde daha büyük sorunlara neden olacaktır. Özellikle implantın düşmesi tedavide yaşanan en büyük problemdir.

İmplant farklı nedenlerden dolayı düşebilir. Fakat en büyük nedeni diş etlerinde yaşanan iltihaplanma ve enfeksiyon durumlarıdır. Diş kökü enfeksiyon kaparsa, implant kök çene kemiğine tutunamaz. Dolayısı ile implant düşme sorunları yaşanır. Bu nedenle tedaviden 15 gün önce, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında kişilerin kesinlikle sigara, alkol, sıcak ve aşırı soğuk ürünleri tüketmemeleri gerekir. Yine doktorun verdiği ilaçları aksatmamakta önemli detaylar arasında yer alır. Bu sayede implantın tutmaması gibi sorunlar da ortadan kalkmış olacaktır.

İmplant Protezi Sallanıyor! İmplant Düşer mi?

İmplant tedavisinden sonra karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de implant protezi sallanıyor gibi konulardır. Eğer vidalı dişte bir sorun yok ise ve sadece implant protezi sallanıyorsa bu durumda doktor tedavisi daha kolay olacaktır. Çünkü yapay kök sağlam olduğu sürece protezin değiştirilmesi oldukça kolay bir işlem olacaktır. Burada kişilerin protez markalarına önem vermesi gerekir.

İmplant protezinin sallanmaması için ise dikkat edilmesi gereken konular;

  • Kesinlikle sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Ceviz, fındık veya daha sert gıdalardan uzak durulması gerekir.
  • Ağız ve diş hijyenine de özen gösterilmelidir. Hijyene özen gösterilmediği durumlarda hem vidalı köke hem de diş üzerindeki proteze zarar gelecektir.
  • İmplant üstü protez markasına da ekstra özen gösterilmelidir. Bazı markalar maliyeti düşürmek adına daha kalitesiz malzeme kullanabiliyor.

Düşen İmplant Tekrar Takılır Mı?

İmplant düşmesi sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler için düşen implant tekrar takılır mı? Sorusu sıkça sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir. Örneğin eğer implant diş enfeksiyon sonucu düşmüş ise öncelikle enfeksiyon olan bölgeler iyice temizlenir. Enfeksiyon geçtikten sonra düşen implant tekrar takılabilir. Bazı kişilerde ise implant düşmesi kronik rahatsızlıktan dolayı yaşanır.

Bu durumda büyük olasılık ile tedavi sonlandırılır. Bazı hastalarda da kemik yetersiz geldiği için implant düşer, bu durumda greft tedavisine başlanır. Elbette düşen implant sorunu için mutlaka doktor kontrolleri gereklidir. Kişiler yapay dişlerinde sallanma gibi durumlar ile karşı karşıya kalırlarsa dişin düşmesini beklemeden hemen tedavi için doktora gitmeleri gerekir.

İmplant Diş Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisi uzun soluklu ve çok fazla özen gerektiren durumlardan biridir. Bu bağlamda, implant diş takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler asla göz ardı edilmemesi gerekir. Eğer dikkat edilmez ise dişin düşmesi gibi durumlar yaşanabilir.

İmplant dişin düşmesi durumları:

  • İmplant diş takıldıktan sonra kesinlikle enfeksiyon riski olmamalıdır. Sigara ve alkol gibi durumlar enfeksiyon riskini attırarak dişin düşmesine neden olur.
  • Ağız hijyenine özen gösterilmeli, her gün iki kez dişler en az iki dakika boyunca fırçalamalıdır.
  • Sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ilk haftalar çorba içilmelidir.
  • Diş bölgesine darbe gelmelidir.
  • Doktorun verdiği ilaçlar aksatılmadan kullanılmaya devam edilmelidir.

İmplant Takıldıktan Sonra Yemek

Aslında implant tedavisinde en çok dikkate alınması gereken konu implant takıldıktan sonra yemek konusudur. Burada kişilerin protein bakımından zengin olan yiyecekleri gıdaları tüketmeleri tavsiye edilir. Örneğin haşlanmış yuyurta, yumuşak et yemekleri ve bol yeşillik tüketmek en doğrusu olacaktır.

Aşırı sert gıdalar diş köküne zarar vereceği için implantın düşmesine ya da sallanmasına sebebiyet verecektir. Bununla beraber gazlı içecekler bilhassa kola tüketiminden kesinlikle uzak durulması gerekir. Gazlı içecekler yerine ayran tüketimi yapılabilir.

Tüm bu konulara dikkat edildiği sürece implant düşmesi gibi sorunlar da ortadan kalkacaktır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...