Ana Sayfa İmplant İmplant Enfeksiyonu

İmplant Enfeksiyonu

İmplant enfeksiyonu tedavi sonrası belli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. İmplant tedavisi gördüyseniz enfeksiyon konusuna ekstra önem vermeniz gerekir, çünkü diş etinde yaşanan enfeksiyon sorunu ileride implant tedavisinin başarınız olmasına neden olur.

İmplant Enfeksiyonu

İmplant Enfeksiyonu

İmplant enfeksiyonu, tedavisi diş sorunlarında gelinen en iyi noktalardan bir tanesidir. Üstelik bu tedavi yöntemi hemen herkese uygulanabilir. Fakat tedavi sonrası kişilerin dikkate alması gereken bazı kurallar mevcuttur. Eğer tedavi öncesi, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında doktorun önerileri dikkate alınmaz ise diş etlerinde ve çene kemiğinde iltihaplanma görülebilir.

Bu konu ise diş hekimlerinin en çok önem verdiği konulardandır. Çünkü iltihaplanan diş kökleri, zamanında önlem alınmazsa ileride İmplant tedavisinin olumsuzluklarla sonuçlanmasına neden olur. İşte tüm bu sebeplerden dolayı sizler için bu yazımızda İmplant enfeksiyonu, İmplant sonrası bakım, İmplant tedavisinde dikkatte alınması gereken tüm konuları ele aldık. Yazımızı sonuna kadar okuyarak konu hakkında daha detaylı ve doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

İmplant Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır?

İmplant diş yaptıranların en büyük korkularından biri diş enfeksiyonlarıdır. Eğer zamanında müdahale edilmez ise çene kemiğinde çürümeler meydana gelebilir. Bu nedenle implat diş yaptıranlar, özellikle implant enfeksiyonu nasıl anlaşılır? Sorusunun cevabını bilmeleri gerekir.

  • Dişleri fırçalarken, implant yapılan bölgeden kan gelmesi,
  • Diş etlerinde kızarıklık ya da morarma gibi durumların meydana gelmesi,
  • İmplant yapılan kısımda ağrı ve sızı gibi acıların yaşanması,
  • Kötü koku,
  • Yeme veya içme eylemini gerçekleştirirken, dişin sallanıyormuş gibi bir his uyandırması,
  • Aşırı hassasyet,
  • Bazı durumlarda diş etinin şişmesi, diş etinin şişmesi dışarından da gözlemlenebilir.

İmplant Diş Çürür Mü?

İmplant diş yaptırmaya karar veren kişilerin ilk aklına takılan sorulardan  bir tanesi implant diş çürür mü? Sorusudur. İmplant diş çürümez, ancak implant malzemesi bu durumda önemli rol oynar. İmplant malzemesi olarak çene kemiğine ve diş etine uyumlu olan bir malzeme kullanılır. Bu sayede malzeme çene kemiğine kaynaşır. Her ne kadar zaman geçse de implant kökünde kesinlikle çürüme meydana gelmez. Ama kullanılan malzeme saf titanyum değil ise çene kemiğinde çürümelere ve kemik içinde oksitlenmelere neden olur.

Bu oldukça sakıncalıdır, işte bu sebepten dolayı sertifikalı, %100 saf titanyum malzeme kullanılmalıdır. Aksi halde sadece çürümelerle kalmayıp, çenede kansere neden olabilir. İmplant dişin çürüyüp çürümediğini implant enfeksiyonu oluşunca anlayabilirsiniz. Eğer implant yaptıracaksanız güvenilir bir diş hekiminden ve güvenilir klinikten hizmet almanız gerekir. Ülkemizde saf titanyum olmayan implant malzemelerine kesinlikle izin verilmiyor, ancak bazı kliniklerde maliyeti düşürmek adına kaçak malzemeler kullanılabilir. Dolayısı ile iyi araştırma yapmanız ve fiyat konusunda çekimser davranmamanız hayati önem taşımaktadır.

İmplant Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

İmplant sonrası ağrı ne kadar sürer? Gibi  sorular sıkça sorulabilir. Çünkü implant sonrası ağrı çeken kişilerin aklına hemen implant enfeksiyonu gelir. Ancak her implant ağrısı enfeksiyonun habercisi değildir. İmplant tedavisi  bir cerrahi işlemlere tabi tutulduğu için çene kemiğinde, damarlarda ve sinirlerde cerrahi tahribatlar meydana gelir. Ancak tahribat süresi bir ya da iki gün içinde geçer. Bu nedenle implant ağrıları en fazla üç gün sürecektir. Doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrılar hafifletilebilir.

İmplant Çene Kemiğine Zarar Verir Mi?

Yapılan bir takım sağlık haberlerinde implant dişin çene kemiğine zarar verdiği söylenmektedir. Bu nedenle implant çene kemiğine zarar verir mi? Gibi sorularla sıkça karşılaşılabiliyor. Fakat doğru malzeme ve tedavi yöntemi ile implant dişler asla çene kemiğine zarar vermez. Eğer kişiler implant tedavisi sonrası bazı hususlara dikkat etmez ise o zaman implant enfeksiyonları yaşanır. Bu durumda da implant diş çene kemiğine zarar verecek hatta diğer diş köklerini bile olumsuz etkileyecektir.

İmplant Sonrası Diş Eti Morarması

İmplant sonrası diş eti morarması genel olarak üzerinde çok durulmaması gereken konuların başında gelir. Çünkü cerrahi kesiler sonrası bölgede morarmalar ve kızarıklıklar kaçınılmaz olacaktır. Ancak ilerleyen dönemlerde implant diş olan bölgede morarma meydana gelirse hemen doktor kontrollerine gidilmesi gerekir. Çünkü implant diş eti morarması ya da kızarması bir enfeksiyon habercisi olabilir. Bu nedenle özenli davranmakta fayda vardır.

İmplantın Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

İmplant diş yaptıran bazı kişilerde implant tutmaması gibi durumlar yaşanır. Fakat bu durum çok yaşanmaz dolayısı ile implant tutmadığı nasıl anlaşılır gibi sorular çokça sorulabilir.

  • Diş etinde morarma ve şişlik durumları geçmiyorsa,
  • İmplant dişin olduğu bölgede ağrı ve sızı gibi durumlar mevcutsa,
  • İmplant malzemenin düşmesi gibi bir problem söz konusu ise implant dişin tutmadığı anlaşılabilir. Bu nedenle doktor kontrollerini asla aksatmamak ve ağzı hijyenine ekstra özen göstermek gerekir.

İmplant Diş Ağrısı Geçmiyor!

İmplant diş ağrılarının en fazla bir hafta sonra tamamen geçmesi gerekir. Bazı kişiler ise implant diş ağrısı geçmiyor şeklinde şikayetlerde bulunabilir. Bunun birinci nedeni implant dişin çene kemiğine kaynamaması olabilir. Diğer bir nedeni ise implant yapılan bölgenin enfeksiyon kapmış olması olabilir. Eğer implant dişte ağrılar mevcutsa mutlaka ağzı hijyenine özen gösterilmesi ve daha sonra doktor kontrollerine gidilmesi gerekir. Yine implant dişlerin ve diş etlerinin enfeksiyon kapmaması için sigara, alkol, aşırı soğuk ve aşırı sıcak yiyeceklerden uzak durulması şarttır. Öte yandan diş temizliğine de özen gösterilmesi gerekir. Ancak bu sayede enfeksiyon ve iltihaplanma riskini en aza düşürebilirsiniz. Bilhassa iltihaplanmanın en büyük nedeni sigara kullanımıdır. Kişiler tedaviye başlamadan en az 15 gün önce sigara kullanımını bırakmalı ve diş tamamen iyileşene kadar sigaradan uzak durmalıdır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...