Ana Sayfa İmplant İmplant Tedavisi Faydaları

İmplant Tedavisi Faydaları

Eksik diş tedavisi görmek isteyen kişiler için birkaç alternatif tedavi mevcuttur. Ancak implant tedavisi her zaman diğer tedavilere göre daha avantajlıdır. İmplant faydaları hakkında tüm bilgileri bu yazımızda topladık…

İmplant Tedavisi Faydaları

İmplant Tedavisi Faydaları

İmplant tedavisi hem çoklu diş kayıplarında hem de tek diş kayıplarında kullanılan bir ortodonti tedavi yöntemidir. Maliyet açısından diğer diş tedavilerine göre daha yüksek olsa da diğer diş tedavilerinden farklı olarak uzun yıllar kullanılabilir. Çene kemiğine sabitlenen vidalı yapay diş kökü sayesinde kişiler ağızlarında fazlalık hissetmez, yeme ve konuşma gibi rutin işlerde hiçbir şekilde aksilik yaşamazlar.

Elbette implant faydaları sadece bunlarla da sınırlı değildir. Her yaştan insana uygulanabilen implant tedavisi bir ömür boyu hiçbir probleme sebebiyet vermeden kullanılabilir. Peki, her durumda implant tedavisi yapılabilir mi? İmplant tedavisindeki avantajlar nelerdir? Gibi sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

İmplant diş tedavisi için ilk etapta kişilerin doktor kontrolüne gitmesi gerekir. Çünkü tedavi için kişilerin ağız yapılarının uygunluğu, her hangi bir problem olup olmadığı konusunu ancak doktor muayeneler sonrasında karar verebilir. İmplant tedavisine gerek duyulduğu durumlar ise;

 • Diş çekilme işlemlerinden sonra ağız içinde yer alan diş boşluklarında implant tedavisi uygulanabilir.
 • Eğer kişilerin ağzında hiç diş yok ise implant tedavisi uygulanabilir.
 • Özellikle azı diş kayıplarında en uygun tedavi yöntemi implanttır.
 • Alt çenede eğer hiç diş kalmamış ise buraya köprü gibi tedaviler mümkün olmayacağı için implant tedavisi yapılabilir.
 • Tek bir sırada birden fazla diş boşluğu varsa mutlaka implant tedavisi uygulanmalıdır.
  tedavisi uygulanmalıdır.
 • Çene kemiğinde incelmeler varsa implant tedavisi uygun olacaktır. Çünkü eriyen çene kemiğine protez dişler tam manası ile tutunamaz.

İmplant Tedavisinin Diğer Tedavilere Göre Avantajları Ve Faydaları

İmplant tedavisinin avantajları ise;

 • İmplant tedavisinin en önemli avantajı bir ömür boyunca kullanılabilir olmasıdır. Köprü tedavileri yaklaşık 10 yıl sonra yenilenmesi gerekir. Ama implant tedavilerinde böyle durumlar yaşanmaz.
 • Köprü tedavilerinde yapılan işlemler implant tedavisi için yapılmaz. Yani diğer dişlere zarar verilmeden tedavi nihayete erdirilir.
 • Doğal diş gibi göründüğü için estetik açıdan bir sorun yaşatmaz.
 • Köprü ve kaplama dişler konuşmayı zorlaştırır ve ağız içinde fazlalığa neden olur. Ancak implant tedavisinde fazlalık hissi yaşanmaz.
 • Total protezler gibi takılıp çıkartılmaz. Yani implant dişler sabittir ve asla ağızdan düşmez.
 • Titanyum malzemesi ile üretilen implant dişler çene kemiği ile bütünleşerek diş kökü oluşturur.
 • Kullanımı oldukça kolay ve pratiktir. Kişileri yormaz, ana diş gibi kullanımı kolaydır.
  Damak protezlerinin altına yiyecek artıkları sıkışır ancak implant dişlerde böyle sorunlar yoktur.
 • Temizliği kolaydır ve diğer dişler gibi fırçalamak yeterli olacaktır.

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplant tedavisi için doktor randevusu alıp, çene kemiğini kontrol ettirmeniz gerekir. Eğer çene ve ağız yapısı tedavi için uygun ise hemen tedaviye başlanabilir. Tedavi için ilk olarak diş etine kesi uygulanır, akabinde çene kemiğine bir oyuk açılır. Açılan oyuk içine vidalı diş yerleştirilir. Bu işlemlerden sonra kökün çene kemiğine kaynaması beklenir. Kaynayan implant kökün üzerine protez diş ilave edilir.

Elbette bu işlemler için belli bir süre geçmesi gerekir. Önce kök takıldıktan sonra yaklaşık ay boyunca kök ile çene kemiğinin uyumu gözlemlenir, daha sonra dişin üst kısmına geçilir. Çene kemiğine iyice tutunan implant kök bir ömür boyu kullanıma hazır hale getirilmiş olur.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...