Ana Sayfa İmplant İmplant İçin Yeterli Kemik Yoksa Ne Yapılır?

İmplant İçin Yeterli Kemik Yoksa Ne Yapılır?

İmplant için yeterli kemik yoksa neler yapılabilir? Greftleme tedavisi nedir? Kemik erimelerinde kemikleri güçlendirmek için neler yapılabilir? Gibi tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz. İmplant yaptırmadan önce bilmeniz gereken tüm bilgileri yazımızdan görüntüleyebilirsiniz.

İmplant İçin Yeterli Kemik Yoksa Ne Yapalır?

İmplant İçin Yeterli Kemik Yoksa

Diş eksikliği yaşayan kişiler için en iyi çözüm yollarından biri de İmplant tedavileridir. Çünkü İmplant tedavisi ile kişiler ana diş konforuna kavuşacaktır. Ancak İmplant tedavisi için eksik olan diş bölgesinde yeterli kemiğin olması şarttır. Yani diş çekim tedavisinden sonra uzun yıllar geçmiş ise bu bölgede kemik incelmesi meydana gelebilir. İmplant için yeterli kemik yoksa kemik greftleme işlemleri yapılmalıdır. Bu sayede mevcut çene kemiği daha güçlü hale gelir ve İmplant tedavisine başlanabilir. Ancak küçük yaştaki çocukların kemikleri daha gelişmemiş olduğu için küçük yaştaki çocuklara İmplant tedavisi yapılmaz.

İmplant Tedavisinde Yeterli Kemiğin Olup, Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kişilerde İmplant tedavisi için kemik dokusunun yeterli olup olmadığı ancak çekilen klinik röntgenler sonucunda öğrenilebilir. Bazı durularda ise röntgen yeterli olmayacaktır, çene kemiği kritik olan kişiler için 3d bilgisayarlı tomografiler çekilmesi gerekir. Bu sayede kişilerin kemik yapıları iyice Gözlemlenerek, İmplant Tedavisine Başlanabilir.

İmplant Tedavisi için Çene Kemiğini Güçlendirmek

Bazı kişilerde kemik dokusu yeterli olmayabilir. Bazı kişilerde ise kemik dokusu hiç yoktur, ancak bu durum kesinlikle İmplant tedavisine engel değildir. Çünkü kemiğe yapılacak olan greftleme yöntemi ile hiç kemik olmayan bölgelere bile kemik ilavesi yapılabilir. Çene kemiğini güçlendirmek için ilk olarak doktorun yapacağı işlemlerin tamamlanması gerekir. Daha sonra uygulanan tedaviler ile kişilere İmplant yapılabilir.

İmplant Kemik Erimesi Yapar Mı?

İmplant tedavilerinde pek çok kişinin aklına takılan esas soru ise İmplant kemik erimesi yapar mı? Sorusudur. Elbette İmplant dişler çene kemiği ile bir bütün hale gelir. Yani insan vücudu İmplant malzemesini kemikten ayırt edemez. Dolayısı ile İmplant dişler hiçbir zaman kemik erimesine neden olmaz. Fakat vücut ile %100 uyumlu olan saf titanyum malzeme yerine karışımlı ya da sahte İmplant malzemesi kullanılırsa burada kemik erimesi veya kemik çürümesi meydana gelebilir.

İnce Kemiğe İmplant Nasıl Yapılır?

İnce kemiğe İmplant yaptırmak için ilk olarak grefteleme işlemlerinin yapılaması gerekir. Ancak bu sayede istenilen sonuca ulaşılması mümkün olacaktır. Greftleme işlemi ise;
• Kemik erimeleri ve ya kemik yetersizlikleri gibi durumlarda greftleme tedavisi yapılır.
• Bu tedavi için ilk olara ince çene kemiği açılır.
• Kişinin bacağından kemik tozu toplanır.
• Toplanan kemik tozu, ince çene kemiğine yerleştirilir.
• Kişilerin kendi kemiğinden alınan kemik tozları, çene kemiğine sıkıca tutunduğu için ince kemikler kalınlaşarak güçlenir.
• Bu tedavi için bir süre beklenmelidir.
• Kemik tozları, kişilerin çene kemiğinde yeterli kalınlığa ulaşıldığında ise İmplant tedavisine geçilir.

İleri Derecede Çene Kemiği Erimesi

İleri derecede çene kemiği erimesi yaşayan kişiler için hem total protezler hem de İmplant tedavisi oldukça zor olabilir. Ama İmplant tedavisi için ileri derecede kemik erimesi büyük bir sorun değildir. Çene bölgesinde hiçbir şekilde yeterli kemik yoksa bile, burun bölgesinden, çene ucundan, kol bölgesinden ve kalça bölgesinden parça kemik alınır. Alınan parça kemik çene kemiğine yerleştirilir. Kemiklerin birbirini tutması beklenir. Bu sayede çene kemiği ne kadar zayıf olursa olsun güçlenecektir. Daha sonra İmplant tedavisine geçilebilir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikİmplant Kimlere Uygulanmaz?
Sonraki İçerikBego İmplant Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...