Ana Sayfa İmplant İmplant Kanser Yapar Mı?

İmplant Kanser Yapar Mı?

İmplant Kanser Yapar mı? Ağız içi kanser nedeni implant mı? İmplant tedavisinde risk faktörleri nelerdir? Gibi soruların cevapları uzunca bir süredir araştırma konusu olmuştur. Ama yapılan araştırmaların sonucunda implant tedavisinin doğrudan kansere neden olduğu saptanamamıştır.

İmplant Kanser Yapar Mı?

İmplant Kanser Yapar Mı

Pek çok Avrupa ülkesinde yasaklanan ve kolay kolay yapılmasına izin verilmeyen implant tedavisi için farklı görüşler ortaya çıkmıştır. İmplantın kullanımı kansere yol açar veya implant çene kemiğini eritir gibi söylemleri her yerden duymanız olasıdır. Fakat uzmanlara göre en iyi diş tedavi yöntemlerinden biri implant tedavisidir. Kansere tol açmadığı gibi uzun ömürlü ve sağlamdır. Bu nedenle sağlıklı olan herkes kolaylıkla implant tedavisi görebilir.

Vücutta ortaya çıkabilecek kötü huylu tümörlerin çoğu ağız ve baş bölgesinde meydana gelmektedir. Bilhassa ağız içi enfeksiyonlar kanser ve tümör gibi hastalıkların daha kısa sürede çoğalmasına neden olur. Özellikle alkol ve sigara kullanıcıları bu türlü sağlık sorunlarından daha kolay etkilenebiliyor. İmplant tedavisi görmek isteyen kişiler de implant kanser yapar mı? Sorusunu sıkça sormaktadır. Sizler için bu yazımızda implant tedavisinde karşılaşılabilecek sorunlar ve implantın kanserle olan ilişkisinden bahsedeceğiz. Sizde yazımızı sonuna kadar okuyarak detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

İmplantın Zararları Neler?

Diş eksikliği yaşayan insanlar için en iyi çözüm yollarından biri implant tedavisidir. Dolayısı ile risk faktörleri göz önüne alınarak yapılan bu tedavide kanser gibi durumlar gözlemlenmez. Fakat bir takım zararları görülebilir. İmplantın zararları nelerdir? Diye sorulacak olursa;

  • Eğer kemiklerde yumuşama varsa implant tedavisi yapılmaması gerekir. Aksi halde kemiklerde enfeksiyon gibi sorunlar yaşanır ve ilerleyen dönemde kansere neden olabilir.
  • Diş etindeki hücrelerin hacminin büyümesi,
  • Ödem, şişlik ve morarmaların görülmesi,
  • Yanlış tedavi sonucunda çene kemiğinin hasar görmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Öte yandan kronik hastalığı olan ve çok sigara içen kimselerde kanser olma olasılığı diğerlerine göre daha fazladır. Özellikle sigara ve alkol kullanımı, implant tedavisinde kanser riskini artırmaktadır. Kemiğe açılan delikten nikotin ve duman girmesi durumunda, yaralar hasar görecek ve bu bölgelerde enfeksiyon oluşacaktır. Tedavi boyunca sigara tamamen bırakılmalıdır.

Kansere Neden Olan İmplant Markaları

Bilindiği üzere implant diş tedavisinde kullanılacak malzemelerin markaları mevcuttur. Firmalar ürettikleri yapay dişler için insan sağlığına olumsuz etki göstermeyecek malzemeleri seçmelidir.

  • Yapay diş kökü için seçilecek malzeme, saf titanyum olmalıdır. Katkılı ya da saf olmayan yapay diş kökü, çene kemiğinde erimelere, enfeksiyonlara ve kansere neden olur. Ülkemizde ise implant tedavisinde kullanılacak her malzeme denetlenir. Bu nedenle malzemeden dolayı oluşabilecek kanser riski yok denecek kadar azdır. İmplant diş tedavisinde ucuz ya da merdiven altı üretim yapan firmalardan uzak durulması gerekir. Sertifikalı ürünler tercih edilmelidir.
  • İmplant tedavisinde gerekli olan malzemelerden biri de diş üzerine yapılacak olan protezlerdir. Bunlar en az yapay kök kadar önemlidir. Burada da mutlaka diş ve ağız içine uyum sağlayacak malzemelerden üretilmelidir. Daha çok zirkonyum ve porselen kaplama tercih edilmelidir. Özellikle zirkonyum kaplama insan vücuduna daha iyi uyum sağladığı için tercih edilebilir.
  • İmplant diş tedavisinde doktorun kalitesi ve deneyimi, burada dikkat edilecek en önemli noktalardan biri doktor seçimidir. Alanında uzman ve daha önce bu tedaviyi yapmış hekimler tercih edilmelidir. Aksi halde işinde uzman olmayan kimseler çene kemiğine kırıkları neden olabilir. Yine üst çenede delik açarken sinüs kanallarının delinmesine neden olabilir. Eğer doktor deneyimi değil ise ve gerekli planlamaları hesaplamazsa, çene kemiğine büyük delikler ya da yetersiz delikler açabilirler.
  • Kalp rahatsızlığı ya da kronik rahatsızlığı olan kimselerin de tedavide ekstra dikkatli olması gerekir. Tedavi öncesi hastalıklar hakkında doktor bilgilendirilmeli gerekirse başka tedaviler ile beraber implant tedavisi gerçekleştirilmelidir. Fakat implant diş tedavisine engel bir hastalık söz konusu ise farklı alternatif tedaviler düşünülmelidir.
  • Tedaviden önce ve sonra kontroller aksatılmamalı, doktorun yazdığı ilaçlar gününde kullanılmalıdır.

Bu gibi durumlar anında tedavi edilmezse zamanla kansere neden olabilir. Yani implant tedavisi doğrudan kansere neden olmaz fakat diş tedavisi gerektiği gibi yapılmaz ise dolaylı olarak kansere yol açabilir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...