Ana Sayfa İmplant İmplant Kimlere Uygulanmaz?

İmplant Kimlere Uygulanmaz?

Diş tedavilerinde önemli yere sahip olan implant tedavisi için akıllara takılan pek çok soru mevcuttur. Bunlardan biri de implant kimlere uygulanmaz? Sorusudur. Bu yazımızda implant kimlere uygulanmaz? Sorusuna yanıt vereceğiz…

İmplant Kimlere Uygulanmaz?

İmplant Kimlere Uygulanmaz

İmplant diş tedavisi her ne kadar pek çok kişinin ile tercih ettiği tedavi türünden olsa da bu tedavi için herkes uygun olmayabilir. Eğer implant tedavisi görmek istiyorsanız ilk etapta doktor kontrollerine gitmeniz ve burada ağız yapınız hakkında bilgi almanız gerekir. Çünkü bazı kişilerde çene kemiği ya da vücut fonksiyonları uygun olmayabiliyor. Bu nedenle implant tedavisi kimlere uygulanmaz? Gibi sorularınıza yanıt hazırladık. İmplant tedavisi için yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilir ve bu yönde tedaviye başlayabilirsiniz.
İmplant tedavisi için uygun olmayan kimseler ise;

  • Baş ya da boyun kısmına radyoterapi uygulanan kişiler için implant tedavisi uygun olmayacaktır.
  • Çocuklar için uygun değildir. Bunun nedeni ise daha kemik yapılarını tamamlamamış olmalarıdır.
  • Sigara kullanan kişilere implant tedavisi yapılmaz. Çünkü cerrahi işlemler sonucunda açılan yaraların içine sigara dumanı ya da sigara nikotini giderse, o bölge enfeksiyon kapacaktır. Enfeksiyon kapan diş bölgesinde vidalı diş kökü kemiğe tam tutunamaz. Yani
  • implant tedavisi tamamen başarısızlıkla sonuçlanır.
  • Diyabet hastaları için implant tedavisi yapılamaz.
  • Yüksek tansiyonu olan kişiler için uygun değildir.
  • Hemofili veya otoimmun hasatlıklarında implant tedavisi yapılmaz.
  • Bifosfonat, kortikosteroid gibi baskılayıcı ilaç kullanımı yapan kişilere implant uygulanmaz.
  • İmplant tedavisi her ne kadar lokal anestezi ile yapılıyor olsa da hamileler için de uygun bir tedavi yöntemi değildir.

İmplant Nedir?

İmplant 1960 yılından bu yana çene köküne uygulanan bir diş tedavisidir. Kalıcı olması sayesinde pek çok kişi implant tedavisi yaptırmak ister. Tedavide 3 farklı malzeme kullanılır. Kök kısmı için kemiğe uyum sağlayabilecek titanyum malzemeden yapay kök yerleştirilir. Dişin orta kısmı için vidalar yerleştirildikten sonra en üst kısım için protez diş uygulanır. Bu tedavi diğer diş tedavilerinden farklıdır ve ömür boyu kullanılabilir şekilde uygulanır.

İmplant nedir? Gibi soruların en basit cevabı çene kemiğine yapay diş uygulama işlemidir. Diğer dişlerden farklı olarak takılıp çıkarılamaz, yani kalıcı bir diş tedavi yöntemidir. Tedavi için diş boşluğuna bir oyuk açılır, eğer henüz diş çekimi yapılmış ise burada oyuk açılmasına gerek yoktur. Çıkan dişin yerine hemen vidalı diş kökünü yerleştirmek mümkündür.

İmplant Kimlere Yaptırılmaz?

İmplant kimlere yaptırılmaz? Gibi sorular daha çok kronik rahatsızlığı olan kişilerce çok sorulur. İmplant yaptıracak kişiler ilk olarak doktor kontrollerine gitmelidir. Çünkü herkesin ağız ve diş yapısı farklı olduğu için gerekli tetkiklerden sonra doktor onayı gerekir. Kronik rahatsızlığı olan, hamile ve sigara kullanımı yapan kişiler için implant tedavisi yapılmaz. Bunun dışında hemen herkese rahatlıkla implant tedavisi yaptırılabilir.

İmplant Tedavisi Ağrılı Mı?

Çene kemiğine oyuk açılarak yapılan implant tedavisi konusunda pek çok kişi implant tedavisi ağrılı mı? Sorusunu sormaktadır. İmplant tedavi sürecinde kişiler ağrı ya da acı hissi yaşamaz, çünkü kişilere lokal anestezi uygulaması yapılır. Bu nedenle acı ya da ağrı gibi durumlar yaşanmayacaktır. Ancak diş etine kesi açılacağı için ve çene kemiğine oyuk açılacağı için bu bölgede bulunan sinir ve kaslar ezilip, etkilenecektir. Bu da birkaç gün ağrı ve şişlik yapabilir. Elbette ağrılar ve şişlikler için doktor gerekli ilaçları yazacağı için ağrı ve acılar uzun sürmez.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...