Ana Sayfa İmplant İmplant Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

İmplant Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

İmplant sonrası enfeksiyon belirtileri hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmanız gerekir. Çünkü İmplant tedavisi sonrası karşılaşılabilecek en ufak bir enfeksiyon bile İmplant diş tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir.

İmplant Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

İmplant Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

İmplant sonrası enfeksiyon vücutta oluştuğu andan itibaren hızlıca tedavi edilmesi gereken durumlardan biridir. İmplant tedavisinde ise hiç olmaması gereken bir komplikasyondur. İmplant tedavilerinde karşılaşılan enfeksiyon durumları İmplant dişlerin düşmesine ve kemiğe tam kaynamamasına neden olur. İlerleyen dönemlerde ise çene kemiğinde çürümelere ve daha pek çok sağlık sorunlarına yol açar.

İmplant sonrası enfeksiyon durumları daha çok sigara içen kişiler tarafından çok görülür. Bu nedenle implnat tedavisi olacak kişilerin tedavi sırasına ve kesi yaraları iyileşene kadar  hiçbir şekilde sigara içmemesi gerekir. Yine sıcak, soğuk, gazlı içecekler ve alkol gibi durumlar da implant enfeksiyonu nedenleri arasında yer alır. Tedavi gören kişilerin kesinlikle iltihaplanma ve enfeksiyon gibi durumlara ekstra özen göstermesi gerekir. Aksi halde çene kemiğinde çeşitli sağlık problemleri ile ve implant tedavisinde başarısızlıkla sonuçlanabilir.

İmplant sonrası enfeksiyon belirtileri ise;

 • İmplant diş yapılan bölgede kızarıklıklar görülür,
 • Diş etlerinde morarma ve kararmalar görülür,
 • Ağız içinde aşırı hassasiyet durumları mevcuttur,
 • Diş fırçalama esnasında diş etlerinden kan gelir,
 • İmplant sonrası enfeksiyon belirtilerinden biri de implant kökün sallanmasıdır.
 • Yine dışarıdan bakıldığında yanak bölgesinde şişlikler mevcuttur.
 • Baş ağrısı,
 • Ağız içinde hoş olmayan kötü koku,
 • Çiğneyememe,

Tüm bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Aksi halde olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

İmplant İltihabına Ne İyi Gelir?

İmplant köklerinde yaşanmaması gereken durumlardan biri de iltihaplanma ve enfeksiyondur. Siz de eğer implant iltihabına ne iyi gelir? Diye merak ediyorsanız, işte detaylar… implantta yaşanan iltihaplanma gibi durumlar için yapılan tedavi aşamaları;

 • Her şeyden önce iltihaplanma gibi durumlar implant tedavilerinde kesinlikle kaçınılması gereken durumların başında gelir. Bu nedenle doktorun verdiği ilaçları aksatmadan kullanmanız enfeksiyon riskini minimuma düşürecektir.
 • Eğer implant diş kökünde bir enfeksiyon mevcutsa vakit kaybı yaşamadan hemen doktora başvurmanız gerekir.
 • Doktor iltihaplanma yaşanan bölgeyi lazer ile temizler.
 • Eğer doktor sadece cerrahi aletlerle temizlemeyi uygun görüyorsa lazere ihtiyaç duyulmaz.
 • Bölge tamamen enfeksiyondan arındırıldığında antibiyotik tedavisine başlanır.
 • Fakat iltihaplanma ilerlemiş durumda ise burada implant kök çene kemiğinden sökülür ve tüm bölgedeki enfeksiyonlar temizlenir.
 • Çıkarılan bölge iyileştikten sonra tekrar implant kök mevcut yerine yerleştirilir.
 • Bu işlemler sonunda ise mutlaka antibiyotik tedavisine başlanır.
 • Eğer tüm bu işlemelerden sonra diş enfeksiyonu hala geçmemiş ise implant tedavisi başarısız olmuş demektir.

İmplant Tedavisi Sonrası Enfeksiyon Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

İmplant sonrası mutlaka doktorun vereceği talimatları birebir yerine getirmeniz gerekir. Burada kullanacağınız ilaçlar iltihaplanma riskini en aza düşürecektir. Bunun yanında alkol, sigara, sıcak, soğuk, sert yiyeceklerden mutlaka uzak durmanız gerekir. Ilık ve çorba tarzı yiyecekler tüketmenizde fayda vardır. Tüm bunların yanında ağız hijyeni de son derece önemlidir. Günde iki kez yumuşak kıllı diş fırçası ile dişlerin en az 3 dakika boyunca fırçalanması gerekir. İlk birkaç gün içinde diş kökünde ve diş etlerinde hassasiyet yaşamak oldukça doğladır. Bu iltihap ya da enfeksiyon olduğu anlamına gelmez. Sadece cerrahi işlemlerin verdiği tahribatlar sonucu ortaya çıkan ufak sorunlardır. Fakat çene kemiğinde ağrı, diş kökünde akıntı gibi durumlar mevcut ise hiç beklemeden doktora başvurmanız gerekir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...