Ana Sayfa İmplant İmplant Takıldıktan Sonra Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

İmplant Takıldıktan Sonra Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

İmplant takıldıktan sonra uyuşukluk ne zaman geçer? İmplant sonrası ağrı ne kadar sürer? Ve implant sonrası yapılması gereken tüm detayları konumuzda bulabilirsiniz.

İmplant Takıldıktan Sonra Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

İmplant Takıldıktan Sonra Uyuşukluk Ne Zaman Geçer

İmplant cerrahi bir işlem olduğu için lokal anestezi altında yapılır. Dolayısı ile ağzı içinde ve çenede bazı uyuşukluklar meydana gelebilir. Bu uyuşukluğun geçmesi için ise birkaç saatin geride kalması gerekir. Daha sonra uyuşukluk hissi tamamen ortadan kalkacaktır. Eğer kişi lokal anestezi değil de genel anestezi alır ise yaklaşık olarak iki saat içinde yine uyuşukluk son bulacaktır. Burada uyuşukluk geçtikten sonra ilaçların düzenli ve zamanında alınması son derece önemlidir. İmplant takıldıktan sonra uyuşukluk ne zaman geçer? Gibi soruların cevabını doktor, cerrahi operasyon öncesi bilgisini verecektir.

İmplant Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisinde en çok korkulan nokta ağrıların olma ihtimalidir. Ancak implant tedavisinde sanıldığı kadar fazla ağrı olmaz. İmplant sonrası ağrı ne kadar sürer? Sorunun cevabı ise yaklaşık iki gün sonra ve tam bir hafta sonra tüm ağrılar ortadan kalkacaktır. Kişilerde ağrı tedavisi için gerekli ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlar ise hastaya doktor tarafından reçete edilir.

Dolayısı ile kişiler implant cerrahisinden sonra aşırı ve dayanılamayacak ağrılar ile karşılaşmazlar. Elbette ağrıların hiç yaşanmaması ve uzun sürememesi için hastaların da yapması gereken bazı işlemler ve uyması gereken bazı kurallar mevcuttur. Tüm bu kurallara riayet edildiğinde ise ağrılar minimum düzeye inecektir.

İmplant Sonrası Kanama Olur Mu?

İmplant tedavisinde merak uyandıran bir diğer soru ise implant sonrası kanama olur mu? Sorusudur. İmplant cerrahi bir işlem olduğu için kanama olması normal görülür. Çünkü burada yapılan işlem diş etine kesi açılması, çene kemiğinin oyulmasıdır. İmplant sonarsı kanamalar çok uzun sürmese de bir miktar kanama yaşanır. Ancak lazerli implant teknolojisinde kanama gibi durumlar asla yaşanmaz. İmplant cerrahisi sonrası kanamaların geçmesi için tampon uygulaması yapılır. Bu sayede kanama aşırı boyutta olmaz.

İmplant Sonrası Buz Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisinden sonra çene kemiğinde ve diğer komşu diş diplerinde bir takım morluklar ve şişlikler meydana gelir. Bilhassa çoklu implant tedavilerinde ağız içi şişlikler fazlaca görülür. Ancak bu şişlikler için buz tedavisi uygulanmalıdır. Yani implant sonrası buz tedavisi ne kadar süre uygulanmalı? Gibi soruların cevabı en az 3 gün olmalıdır.

Üç gün boyunca şiş çeneye buz kompresi yapılır. Bu sayede şişlikler en kısa zamanda son bulur. Özelikle çenede ve yanakta oluşacak morluklar için de buz tedavileri yapılmalıdır. Bu sayede şişlik ve moruklar 2 ila 3 gün içinde kendiliğinden yok olacaktır. Anca sigara, sıcak ve soğuk yiyecekler tüketildiğinde ağız içi şişlik miktarı artar ve buz tedavileri işe yaramaz. Bu nedenle kesinlikle doktorun önermediği hiçbir yemek tüketilmemelidir.

İmplant Sonrası Ne Zaman Yemek Yenir?

İmplant tedavisinden sonra diş etine açılan kesi yarasına dikişler atılır. Yine implant tedavisinde anestezi yapıldığı için kişilerin en çok merak ettiği konu implant sonrası ne zaman yemek yenir? Sorusu olmuştur. İmplant sonrası yeme içme için en az iki saat geçmesi gerekir. Elbette implant sonrası her gıda tüketilmez. Yiyeceklerin sıvı olması, gazsız ve asitsiz olması önemlidir. Bu nedenle doktorlar hastaları için daha çok hafif gıdaları ve çorbaları tavsiye etmektedir.

İmplant Sonrası Dudakta Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

İmplant tedavisi çeneye ve dudağa yapılan lokal anestezi ile mümkündür. Yani implant sonrası dudakta uyuşukluk ne zaman geçer sorusu da sıkça sorulur. Anestezi sonrası dudak uyuşması yaklaşık 3 saat sonra tamamen geçecektir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız ve diş bakımı herkesin hassasiyet göstermesi gereken konuların en başında geliyor. Diş bakımı ve ağı bakımının önemini nedir?Ağız ile diş bakımına özen göstermeyen...