Ana Sayfa İmplant İmplant Tedavi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

İmplant Tedavi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

İmplant sonrası beslenme: İmplant tedavisinde tüketilmemesi gereken besinler nelerdir? İmplant tedavi sürecinde sigara tüketiminin zararları nelerdir? Gibi sorularınızın yanıtını yazımızın devamında bulabilir,  bilinçli bir şekilde beslenme sağlayabilirsiniz.

İmplant Tedavi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı

İmplant Tedavi Sonrası Beslenme

Hastalar, her diş tedavisi sonrası mutlaka yediklerine içtiklerine özen göstermelidir. Günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen diş tedavi yöntemlerinden birisi de implant tedavisidir. Burada diş kaybı yaşayan kişilere özel bir tedavi uygulanır. İlk olarak, diş kaybının yaşandığı bölgedeki çene kemiğine bir delik açılır ve daha sonra saf titanyum malzemesi ile yapılmış olan vidalar yerleştirilir. Vidaların kemiğe sabitlenmesi beklenir, vidaların çene kemiğine tutunması ise 15 günü bulabilir. Elbette gün sayısı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Yapılan kontroller sonrasında eğer vidalar tam olarak yerine yerleşmiş ise dişin diğer kısımları sabitlenir. Elbette tedavi öncesinde, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında hastalar bazı konulara dikkat etmelidir. Özellikle yeme içme gibi durumlarda iki kat daha özenli olmaları gereklidir. Bu bağlamda implant tedavisi sonrası beslenme, hastalar tarafından doktora sorulmalı ve bu yönde beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Aksi halde diş tedavisinde büyük oranda problemler gözlemlenebilir.

İmplant Tedavi Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

İmplant sonrası nasıl beslenilmeli? Gibi sorular kapsamlı olmalıdır. Çünkü tedavi sürecinde ve tedavi sonrasında beslenmeye dikkat edileceği kadar, tedaviden yaklaşık 15 gün öncede kişiler doktorun tavsiye edeceği beslenme programına uyum sağlamalıdır. Çünkü yapılan işlem cerrahi bir operasyon olduğu için vücudun kendini hazırlaması gerekmektedir.

İmplant Öncesi Nasıl Beslenilmeli? Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli?

İmplant tedavisi öncesi kişiler birkaç konuya özen göstermelidir. Örneğin yoğun sigara kullanımı yapan kişiler implant tedavisinden yaklaşık 15 gün önce sigarayı bırakmalıdır. Yine alkol ve diğer zararlı alışkanlıklarda bu süre içinde bırakılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaç ya da kronik rahatsızlıklar için sürekli kullanılan ilaçlar varsa bunun bilgisi mutlaka hekime verilmelidir.  Öte yandan hastalar, vücudun daha sağlıklı ve daha enerjik olması adına bolca vitamin almaları gerekir. Kan temizleyen meyveleri tüketmekte oldukça önemlidir.

İmplant Diş Vidaları Takıldıktan Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İmplant tedavisinde en kritik nokta vidaların takılmasıdır. Titanyum köklerin, kemiğe kaynaması için hastalar nasıl beslendiklerine dikkat etmelidir. Çünkü yanlış beslenme şekli vidaların diplerinde ve kemik bölgelerinde enfeksiyonlara neden olabilir. İmplant kökler vidalandıktan sonra beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler ise;

  • İlk 24 saat içinde kişiler mümkün olduğunca yumuşak gıdalar tüketmelidir. Çünkü köklerin çeneye yerleştirilmesi için kemikte ve diş etlerinde bir takım cerrahi tahribatlara maruz kalırlar. Tahribatın daha da büyümemesi için çorba gibi gıdalar tüketilmesi gerekir.
  • Yaraların ve dikişlerin daha hızlı iyileşmesi için bol miktarda c vitamini alınması gerekir. Taze sıkılmış meyve suları veya meyve püreleri tercih edilebilir.
  • Süt, yumuşak peynir ve el yapımı sulu yoğurt tüketimi oldukça önemlidir asla ihmal edilmemesi gerekir.
  • Tedavi süresinde tüketilmesi tavsiye edilen en önemli gıda ise yumurtadır. Yumuşak haşlanmış yumurta tüketmekte önemlidir.
  • İmplant sonrası beslenme için daha çok sulu gıdalar tercih edilmelidir.
  • Besleyici özelliği fazla olan kivi, portakal, yumuşak elma ve muz gibi meyveler tüketilmelidir.
  • Hastalar implant sonrası, bol protein almalıdır. Bu konuya oldukça önem vermek gerekir.
  • Cips, gevrek, kızartma türleri, fındık gibi sert besinlerden bir süre uzak durmak gerekir.
  • Aşırı sıcak, aşırı soğuk tüketimi yerine ılık yiyeceklerden beslenmek gerekir.

Hastalar implant tedavisinden sonra ilk iki hafta bu şekilde yumuşak gıdalardan faydalanmalı daha sonra orta sertlikteki gıdalara geçiş yapabilirler. Elbette hangi besini nasıl tüketmeniz gerektiği hakkında doktorunuzdan daha detaylı bilgi almayı ihmal etmemeniz gerekir.

İmplant Tedavi Sonrası Sigara Tüketimi Doğru Mu?

İmplant tedavisinde yiyeceklere dikkat edildiği kadar implant sonrası sigara kullanımına da özen göstermeniz gerekir. Tedavi süresinde ve tedavi sonrasında kesinlikle sigara kullanımı yapılmamalıdır. Aksi halde diş kökünde iltihaplanma gibi problemler gözlemlenebilir. Hatta dikiş izleri kaybolmuş gibi görünse de kesinlikle sigara tüketilmemesi gerekir.

Çünkü sigara nikotini kan yolu ile diş köküne ulaşarak bölgede büyük bir tahribata neden olur. Yine sigara dumanı en ufak bir açıklıktan diş köküne sızabilir. Eğer sigarayı bırakamıyorsanız sık sık ağzınızı temizlemeniz ve dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Aksi halde ağız içinde bakterilerin çoğalmasına ve tedavinin olumsuz sonuçlanmasına zemin hazırlayabilirsiniz.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...