Ana Sayfa İmplant İmplant Üstü Protez Nedir?

İmplant Üstü Protez Nedir?

İmplant Üstü Protez nedir? İmplant Üstü Protez çeşitleri nelerdir? Ve İmplant Üstü Protezler hakkında en çok merak edilen soruları sizler için derledik. Diş protezi yaptırmadan önce yazımızı okuyarak aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

İmplant Üstü Protez

İmplant Üstü Protez Diş

İmplant üstü protezler, iki farklı şekillerde hastalara uygulanır. İlk etapta implant kökü çene kemiğine yerleştirilir ve akabinde hareketli, hareketsiz protezler vidalı kökü desteklemek amacı ile uygulanır. Ağzında hiç dişi olamayan ve damak poroteze kemik yapısı uygun olmayan kişiler için oldukça uygun bir tedavi yöntemidir. İmplant üstü protez, implant kök yerleştirildikten hemen sonra uygulanmaz, eğer çene kemiği implant kökünü kabul ederse implant üzerine protez uygulaması yapılır. İmplant üstü protez yapılırken ağzı içinde kanama ve şişlik gibi durumların kesinlikle yaşanmaması gerekir. Bu sayede daha net bir şekilde tedavi tamamlanmış olacaktır.

İmplant Üstü Protez Nedir?

Çoklu diş kayıplarında, tek diş kaybında veya ağzı içinde hiç diş yoksa hastaya implant tedavisi yapılır. İmplant sadece bir köktür ve çiğneme gibi fonksiyonları yerine getiremez. Bu nedenle ağızdaki yiyecekleri çiğnemek ve parçalamak amacı ile bu kökün üzerine protez uygulanır.  Görünüşü tıpkı diğer diş görünümüne benzer. Metal destekli olabileceği gibi desteksiz protezler de mevcuttur. Kişiler kendilerine en uygun protezi seçerken doktorundan onay almalıdır. Aksi halde ağız içinde ve diş etleri üzerinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

İmplant Üstü Protez Soruları

İmplant tedavisi görmek isteyen kişiler için en çok sorulan implant üstü protez soruları hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de soruları okuyarak merak ettiğiniz tüm konuların tümüne ulaşabilirsiniz.

Hiç Dişi Olmayan Birinde Hareketli Proteze Destek İçin Kaç İmplant Uygulanmalıdır?

  • Ağızda hiç dişin olmadığı durumlarda total protez (damak protezi) adı verilen tedavi uygulanmaktadır. Fakat bu protezler yemek yerken kişileri bir hayli zorlayabilir. Özellikle protezlerin altına kaçan yiyecek artıkları, diş etini rahatsız edebiliyor. Bu nedenle hareketsiz protez kullanımı yaygınlaşmıştır. İmplant üzerine yapılan çıt çıtlı protezler sayesinde kişiler yemek yerken zorlanmaz. Ancak çıt çıtlı olan bu protezler için alt ve üst çene kemiğinde an az 3 – 5 implant olması gerekir. Bu sayede protezler sağlam bir şekilde ağız içine yerleştirilir. Çıt çıtları sayesinde de istediğiniz zaman çıkarıp geri ağız içine yerleştirebilirsiniz.

İmplant Üzerine Yapılan Diş Protezleri Doğal Dişler Gibi Mi Görünür?

  • Estetik kaygıya düşen pek çok kişi bu soruyu sormaktadır. Bilhassa ön dişler için bu konu oldukça hassastır. İmplant üzerine yapılacak olan protezler için biyo uyumlu materyaller kullanılır. Bu sayede ana diş yapısı elde edilmiş olur. Yine doğal dişler gibi morfalajik yapıları sayesinde çiğneme fonksiyonları en üst seviyeye çıkarılmış olur. Ana dişlerin renginde veya ana diş rengine en yakın diş rengi seçilir. Bu sayede ana diş görünümü sağlanmış olur.

İmplant Üstü Protez Uygulanırken Anestezi Uygulanır Mı?

  • Ağız ve diş sağlığında hastaların en çok çekindiği konu acı ve ağrıdır. İmplant kökü uygulanırken hastalara lokal anestezi yapılır. Ancak implant üstü protez uygulamasında lokal anesteziye gerek duyulmaz. Çünkü süreç içinde çene kemiğine veya diş etine hiç müdahale edilmez ve sadece vidalı köke işlem uygulanır. Dolayısı ile lokal anesteziye ihtiyaç yoktur.

 İmplant Üstü Protez Fiyatları

İmplant üstü protez fiyatları, klinikten kliniğe ve doktorun uzmanlığına göre değişim gösterir. Devlet hastanelerinde 188 tl gibi rakamlara uygulanabilir. Genelde implant tedavisinde size çıkarılacak rakamlar bir bütün halindedir. Yani hem kökler için hem de implant üstü protezler için bir fiyat sunulur.

İmplant Üstü Protez Düşmesi

İmplant tedavisinden sonra uygulanan üst protezlerin en iyi şekilde sabitlenmesi gerekir. Ancak bazı tür protezler sabitlenmez. Bu konuda implant üstü protez düşmesi ve implant üstü protez sallanması gibi pek çok şikayet söz konusu olmuştur. Bu gibi durumlarda protezlerin yapışkanlık seviyesi azalmış olabilir.  Kendi doktorunuza gidip, ağzı içinde yaralar oluşmadan hemen önce tedaviye başlamanız tavsiye edilir.

İmplant Üstü Protez Çeşitleri

İmplant üstü protez çeşitleri, ağız içine sabit olan protezler ve takılıp çıkarılan protezlerden oluşur. Eğer bir ya da birkaç dişe implant tedavisi yapılacak olursa burada sabit protezler tercih edilir. Fakat ağız içinde hiç diş yoksa burada takılıp çıkarılabilen protezler daha fazla kullanılır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...