Ana Sayfa İmplant İmplant Yaptırdım Pişmanım

İmplant Yaptırdım Pişmanım

İmplant diş ne kadar sağlıklı? Yaptıranlar memnun mu? İmplant yaptırdım pişmanım diyenlerin sayısı çok mu? Bu ve buna benzer konuları yazımızda en ince detayına kadar bulabilirsiniz.

İmplant Yaptırdım Pişmanım

İmplant Yaptırdım Pişmanım

Diş implantı insanların hizmetine sunulan en güzel hizmetlerden biridir. Çünkü yapılan implantlar, çene kemiğine kaynaşarak, tıpkı ana diş görevi görür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır. Bunlardan en önemlisi implantta kullanılan malzemedir. Burada saf titanyum kullanılması gerekir.

Çin, Malezya ve Bulgaristan gibi ülkelerde diş implantında saf titanyum yerine katkılı ya da sahte ürünler kullanılmaktadır. Bu durumda da hastalarda alerji, çene kemiğinde çürüme ve erime gibi durumlar gözlemlenebilir.Bazı ülkelerde implant diş uygulaması yasaklanmıştır. Yasaklanmasının sebebi ise ürünlerin kansere yol açıyor olmasıdır.

Denetimi yapılmayan veya ülkeye kaçak yolarla getirilen malzemelerden kesinlikle kaçınılması gerekir ve bu yönde iyi bir araştırma yapılması şarttır. Eğer implant yaptırdım pişmanım demek istemiyorsanız, bilinen diş sağlığı merkezlerinden hizmet almanız gerekir. Yine çene kemiğine yapılan yanlış bir uygulama ile diğer dişlerinizi de kaybedebilirsiniz. Bu nedenle implant yapacak olan doktorun seçimine iki kat önem vermeniz gerekir.

İmplant Dişin Zararları Nelerdir?

Diş tedavisi görecek kişiler ilk etapta implant zararları nelerdir? Gibi konulara dikkat etmelidir. İmplant diş için her hangi bir zararın varlığından bahsetmek doğru olmayacaktır. Ancak merdiven altı üretimi yapan bazı firmalardan alınan ürünler, çene kemiğinde çözülmelere neden olduğu için kanser yapmaktadır. Yine kemik erimesi, şeker ve diğer kronik rahatsızlığı olan hastaların konuyu doktoru ile konuşması ve bu yönde bir uygulamaya gidilmesi gerekmektedir.

İmplant Mağdurları

Ülkemizde implant mağdurları yok denecek kadar azdır. Fakat İstanbul’da bir doktor dişine implant tedavisi yaptırdıktan sonra bazı sağlık sorunları ile karşılaşmış ve çenesinin eridiğine şahit olmuştur. Yapılan araştırmalar neticesinde ise implant tedavisinde kök görevi gören maddenin saf titanyum yerine katkılı titanyum olduğu anlaşılmıştır. Bu da çenede yapısal bozukluklara ve diğer dişlerin kaybına neden olmuştur. Bu nedenle hastalar mağdur olmamak adına gerekli araştırmaları yapmalıdır. Sertifikalı ürünlerden tercih etmeleri önemlidir.

İmplant Diş Yaptırıp Pişman Olanların Yorumları

Gerek ülkemizde gerekse diğer ülkelerde pek çok kişi implant tedavisi görmüştür.

Bunlardan çoğu dişlerinden memnun kaldığını belirtse de bir kısım hastalar implant tedavisinden şikayetçi olmuştur. İpmlant diş yapıpta pişman olanlar ise şu şekilde kendilerini ifade etmiştir.

  • Basit gibi görünen bu işlem sonrası ağzımı açamadım, uyuşturucu iğne vurdukları halde çene kemiğimin delindiğini hissettim. Canım çok acıdı ve yara olan yerlerin iyileşmesi bir hayli zaman aldı. Şimdi olsa implant diş yaptırmam.
  • Annem implant diş yaptırdı sadece bir dişine tedavi uygulamasına rağmen annemin tüm yüzü şişti.
  • İmplant tedavisi için iyi araştırma yapmak gerekir. Hatta Türkiye’de en iyi bilinen hastanelerde bu tedaviyi yaptırmak elzemdir. Aksi halde benim gibi çok acı çekebilirsiniz.
  • İmplant diş tedavisi yaptıracaktım, uygulanan işlemleri animasyon şeklinde izledim ve yaptırmamaya karar verdim. Çünkü çene kemiğini bir matkapla deliyorlar o acı katlanılmaz.
  • İmplant sonrası dudaklarım ve boğazım şişti işe gidemedim neyse ki şişlikler iki gün sonra kayboluyor. Çok pişman değilim ama süreç çok yorucu geldi bana.
  • Benim bir dişim çok eskiden çekilmişti, dişin yeri ise iyice incelmiş bu nedenle matkapla delip vidaları yerleştirme gibi bir şansımız olmadı. Onun için ilk olarak greft dolgu yaptırmak zorunda kaldım, daha sonra gerekli işlemler yapılarak vidalar yerleştirildi. Birkaç gün ağrı ve acı oluyor daha sonra geçiyor. Eğer vidalar kemiğe kaynamışsa üst kısmını yaptıracağım. Süreç zorlu ama pişman olunacak bir durum yok denecek kadar az.
  • İmplant diş elbette iyi bir yöntem ama hiç ana diş gibi olmuyor. Hem yapımı zor ve zahmetli hem de kendi dişin yerini tutmuyor. Keşke dişlerime daha iyi baksaydım, şimdi tüm bu acıları yaşamıyor olacaktım.
  • Benim implant dişim düştü, sanırım kemik yapısı ile alakalı bir durum. Oysa en iyi malzemeyle yaptırmıştım şimdi pişmanım.
  • İmplant diş kanser yapıyor diye bir duyum aldım. Bazı ülkelerde yasaklanmış, ama ülkemizde son derece kaliteli ve uzman doktorlar var hatta yurt dışından bile pek çok kişi implant için geliyor, ben de yaptıracağım umarım pişmanlık duymam.
  • Eğer yaşım ileride olsaydı implant diş yaptırmazdım, çünkü kemiği bir matkap ile deliyorlar bu uygulama zaten ürkütücü, ama sonuç diğer tedavi yöntemlerine göre daha iyi.
Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikİmplant Yaptıranlar
Sonraki İçerikSGK İmplant Fiyatları

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...