Ana Sayfa İmplant İmplantın Tutmaması

İmplantın Tutmaması

Eğer implant  yaptırmak istiyorsanız mutlaka implant  hakkında tüm bilgilere eksiksiz hakim olmanız gerekir. İmplantın tutmaması hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilir ve detaylı implant tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

İmplant Hatası

İmplant tedavisi oldukça avantajlı diş tedavilerinden biridir. Bu nedenle pek çok kişi tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. İmplant tedavisi ilk birkaç hafta içinde zor olabilir ancak ilerleyen dönemlerde faydasını oldukça fazla görüp konforlu bir kullanım imkanı sağlayabilirsiniz. İmplant tedavisinde ise birkaç noktaya ekstra dikkat etmenizde fayda vardır. Tedavi sürecinde ilk olarak dikkat etmeniz gereken konu ağız hijyenidir. Ağız hijyeni tam anlamı ile yapılmadığında implant kökünde iltihaplanma ve enfeksiyon riski artacaktır. Bu da  implant tedavisinin başarısız olmasına neden olur.

İmplant tutmaması için pek çok farklı etmen mevcuttur. Bunlardan ilki sigara kullanımı, enfeksiyon kapması, şeker hastalığı ya da kronik rahatsızlıkların mevcut olması. Ve daha pek çok etmene bağlı olarak implantın tutmaması veya düşmesi gibi durumlar söz konusu olabilir.

İmplant Sonrası Enfeksiyon

İmplant sonrası enfeksiyon da implant dişin tutmamasına neden olabilir. Bu konuda geç kalınmadan hemen doktorunuza başvuru yapmanız gerekir. Diş kökünde oluşan enfeksiyon vidalı dişin düşmesine ve ilerleyen dönemlerde çene kemiğinde çürümelere neden olur.

Bu gibi problemlerin önüne geçmek için ise mutlaka alkol, sigara, soğuk ve sıcak yiyeceklerden uzak durup, ağız hijyeninizi en iyi şekilde sağlamanız tavsiye edilmektedir. Eğer implant tutmaması gibi durum söz konusu olacaksa, enfeksiyon riskini sıfıra indirmeniz gerekir. Gerekli tedavileri olduğunuz sürece implant dişin tutmaması gibi bir durum olmayacaktır.

İmplantın Tutuğu Nasıl Anlaşılır?

İmplant tedavisi olan herkes, implantın tutuğu nasıl anlaşılır? Sorusunu sormaktadır. Çünkü tutmayan implant diş kişiler için son derece zorlayıcı bir sürece sokacaktır. İmplantın tutuğunu anlamanın yolu ise;

 • İmplant tutuğunda doktor bu konu ile alakalı bilgiler verecektir.
 • Diş kökünde ağrı gibi problem görülmez.
 • Çene kemiğinde sızı ve diğer rahatsız edici her hangi bir durum yaşanamaz.
 • İmplant tedavisi sonrası kişilerde çiğneme fonksiyonlarında bir sorun yaşanmaz.
 • Konuşmada zorluk görülmez.
 • İmplant diş tutuğunda, diş kökü çene kemiği ile tam anlamı ile bütünleşir.

İmplant Sonrası Sorunlar

İmplant sonrası diş çene kemiğine kaynadığında kişilere konforlu bir kullanım imkanı sunar. Fakat bazı durumlarda implant sonrası sorunlar meydana gelebilir.  Bu sorunlara hemen müdahale edilmesi gerekir, aksi halde çene kemiğinde enfeksiyon yaşanır ve implant düşmesi sorunları meydana gelir.

İmplant sonrası yaşanabilecek sorunlar ise;

 • Diş kökünde şişme ve morarma,
 • Dişlerde ağrı,
 • Çene kemiğinde çiğneme kaybı,
 • Dudaklarda şişme ve morarma,
 • Baş ağrısı,
 • Konuşamama,
 • Enfeksiyon ya da iltihap durumları gözlemlenir.
 • Saf titanyum malzemeden yapılan implant kökü kullanılmadığında ise kansere kadar sağlık sorunları yaşanabilir.

Bu sorunların bir kısmı geçici olabilirken, bir kısmı kalıcı olabilir ve tedavisi oldukça zor olabilir. Özellikle diş kökünde enfeksiyon meydana gelirse ve hemen tedavi edilmez ise implant düşmesi meydana gelir.

İmplant Sonrası Ağrı

İmplant sonrasında bazı komplikasyonlar meydana gelebilir. Bunlardan biri de implant sonrası ağrı, olarak karşımıza çıkar. İmplant sonrası ağrı genelde 3 gün sürebilir ancak 3 gün sonra azalarak tamamen ortadan kalkar. Bu durum ise oldukça normaldir çünkü implant tedavisinde yapılan işlemler nedeni ile çene kemiği, diş eti ve diş sinirleri tahrip olabilir.

Bu tahribat sonucunda da ağrılar meydana gelir. Ağrı için doktorun verdiği ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Ancak implant sonrası geçmeyen ağrı söz konusu ise o halde hemen doktora başvurmanız gerekir. Çünkü bu durum iltihap habercisi olabilir. Hemen müdahale edilmesinde fayda vardır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...