Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Kemik Tozu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kemik Tozu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kemik tozu tedavisi ameliyatı, implant cerrahisinde sıkça kullanılır. Peki, kemik tozu nedir? Nasıl yapılır? Ve hangi durumlarda yapılması uygundur? Sorularının cevabı aşağıda yer almaktadır.

Kemik Tozu Nedir?

Kemik tozu kullanımı, implant tedavilerinde yetersiz kemiğin bulunduğu bölgeye uygulanan tedavi yöntemidir. Eğer kişilerde kemik erimeleri ya da çene kemiğinde incelme gibi durumlar söz konusu ile vidalı implant uygulaması yapılamaz.

Gelişen tıp teknolojisi sayesinde bu soruna da çözüm bulunmuştur. Eğer hastada yeterli genişlikte çene kemiği yok ise greftleme yani kemik tozu tedavisi uygulanır.

kemik tozu tedavisi ameliyatı nasıl yapılır?

Kemik Tozu Tedavisi Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş çekim işleminin üzerinden uzun yıllar geçmiş ise çekilen dişin kemiği incelebilir. Bu da implant vidalamanın nerede ise imkansız bir hale gelmesine neden olur.

Yine yaş ilerlemesine bağlı olarak, kemik erimeleri meydana gelmiş ise yine implant tedavisi yapılamaz. İşte tam bu noktada kemik tozu tedavisine başvurulur.

Tedavi için yeteri kadar kemik bulunmayan bölgeye greftleme yapılır. Kemik tozları ise sığır ve at kemiklerinden alde edilmektedir.

Hayvanlardan alınan kemik tozları, steril hale getirildikten sonra, kemik tozları uygun ölçülerde bloklar haline getirilir. Daha sonra ağız içinde yetersiz olan bölgeye eklenir. Bu sayede kemiklerde yeterli kalınlığa ulaşılır.

İmplant diş hakkında daha fazla bilgi almak için tıklyarak makalemizi okuyabilirsiniz.

Yurt dışında hayvansal kemiklere ek olarak insan kemikleri de kullanılır. Fakat ülkemizde hayvansal kemiklerin kullanımı daha yaygındır.

Bununla birlikte, kişilerin kendi kemikleri de kullanılabilir. Örneğin kalça kemiğinden alınan bir parça kemik tozu gerekli işlemlerden geçirilerek kişilerin çene kemiğine eklenir. Tüm bu işlemlere ise greftleme tedavisi denir.

Kemik Tozu Ameliyatı Nasıl Yapılır? (Video)

Kemik Tozu Tedavisi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  • Yumuşak doku ameliyatı olarak ta adlandırılan kemik tozu ameliyatı ne kadar sürer
  • İmplant tedavisinin süresini artır mı?
  • Kemik dokusu yetersiz olan kişilerce sıkça sorulmaktadır. Kemik tozu tedavisi 2 – 3 ay sürebilir.
  • Burada kemiklerin birbiri ile bir bütün haline gelmesi ve iyice sağlamlaşması beklenir.
  • Gerekli tedavi sonrası her şey yolunda ise implant tedavisine başlanır.

Kemik Tozu Nelerde Kullanılır?

Kemik tozu nelerde kullanılır? Gerek kişinin kendi kemiği kullanılarak yapılan gerekse hazır olarak hayvan kemiklerinden yapılan kemik tozu tedavisi daha çok implant tedavilerinde kullanılır.

Ancak bu tedavi herkes için yapılmaz. Sadece implantın yapılacağı bölgede yeterli kemik kalınlığı olmayan kişilere uygulanır.

Yani sadece implant dişin olacağı bölgede bu tedavi yapılmaktadır.

Kemik Tozu Nasıl Elde Edilir?

Kemik tozu canlılardan alınan kemiklerin toz haline getirilip, steril edildikten sonra bloklar haline getirilmesi işlemidir. Bu kemik tozları, farklı insanlardan alınabileceği gibi, at, sığır ya da kişinin kendisinden de alınabilir.

İmplant Kemik Erimesi Yapar Mı?

İmplant markası doğru seçildiğinde kesinlikle kemik erimelerine neden olmaz. Aksine, kişiler diş çekim tedavisi gördükten sonra çekilen dişin yerinde kemik incelmeleri meydana gelir.

Bu gibi durumlarda ise kemik tozu tedavileri başlar.

Eğer hastalar diş çekim işlemi yaptıktan hemen sonra implant tedavisi görür ise implant tedavileri hem daha kısa sürede tamamlanır hem de tedavi süreci daha kolay bir şekilde atlatılır.

Sallanan Dişe Kemik Tozu Tedavisi Yapılır Mı?

Sallanan dişe kemik tozu yapılması doğru olabilir. Ancak bu işlem öncesi mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

Öncelikle implant dişin neden sallandığı konusu araştırılmalıdır. Eğer implant diş kökünde enfeksiyon sorunu varsa mutlaka enfeksiyonun iyice temizlenmesi gerekir.

Bazı durumlarda da çene kemiği implant diş için küçük gelebilir, dolayısı ile diş sallanmaları meydana gelir. Bu gibi durumlarda da kemik tozu tedavisine gidilir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikMode İmplant ve Yorumları
Sonraki İçerikPeriodontoloji Nedir?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız ve diş bakımı herkesin hassasiyet göstermesi gereken konuların en başında geliyor. Diş bakımı ve ağı bakımının önemini nedir?Ağız ile diş bakımına özen göstermeyen...