Ana Sayfa İmplant Lazer Destekli İmplant Nedir?

Lazer Destekli İmplant Nedir?

Lazer destekli implant nedir? Kimler için uygundur? Ve nasıl yapılır? Gibi soruların cevabını sizler için hazırladık. Özellikle kronik rahatsızlığı olup ta implant tedavisi görmek isteyen kişiler bu yazımızı mutlaka okumalıdır.

Lazer Destekli İmplant Nedir?

Lazer Destekli İmplant Tedavisi

Minimal invaziv, olarak adlandırılan lazer destekli implant, pek çok kişinin merak konusudur.  Geleneksel implant tedavilerinden farklı olarak ağrı, acı ve diğer komplikasyonları en aza indiren bir yöntemdir. Eğer siz de lazer destekli implant nedir? Diye soracak olursanız, konuyu yazımızdan takip edebilirsiniz.

Lazer destekli implant tedavisi yeterli çene kemiği dolgunluğuna sahip olan herkese uygulanabilir. İşlem öncesi, hastalardan 3 boyutlu bilgisayar tomografisi istenir. Bu sayede çene kemiği net bir şekilde görülebilir. Yani çene kemiği kalınlığı yeterli olmayan kişilere ne lazerli implant tedavisi ne de geleneksel implant tedavisi uygulanmaz. Bu tür kişilerde önce kemik dolgusu yapılır ve daha sonra implant tedavisi yapılır.

Lazer Destekli İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer destekli implant tedavisi henür birkaç yıllık bir tedavi türüdür. Dolayısı ile lazer implant tedavisi nasıl yapılır? Sorusu pek çok kişi için en çok merak edilen konuların başında gelir. Detaylar ise;

 • İlk etapta kişiler muayene olmalıdır.
 • Muayene sırasında 3d bilgisayarlı görüntüler alınır.
 • Eğer yeterli kemik kalınlığı mevcut ise işleme başlanır.
 • Geleneksel implant tedavisinde olduğu gibi çene kemiğine implant kökü için yuva açılmaz. Önce diş etinden bir kapak çıkarılır. Daha sonra implant kökün yerleşeceği yuva açılır.
 • Daha sonra implant kökü yerleştirilir.
 • İmplantın orta kısmı da yerleştirildikten sonra en üst protez de sabitlenir.
 • İşlem yaklaşık olarak 1,5 dakika ila 2 dakika arasında değişir.
 • Kanama ve dikiş gibi durumlar kesinlikle yaşanmaz.

Lazerli İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Kuşkusuz en ideal diş tedavisi yöntemlerinden biri implant tedavisidir. Ancak, implant tedavisinde gelinen en yeni nokta lazer destekli implant tedavisidir. Bu bağamla lazer destekli implant tedavisinin avantajları hakkında bilinmesi gerekenler ise;

 • Geleneksel implant tedavisi gibi aylarca sürmez. İşlem yalnızca birkaç dakika içinde tamamlanır.
 • Kanama yaşanmaz, lazer implant tedavisi olacağı için diş etine ve çene kemiğine cerrahi baskılar uygulanmaz.
 • Kısa sürede bittiği gibi ağrı ve acı gibi durumlar da yaşanmaz.
 • Ağız fonksiyonları ve konforu tedavinden çok kısa bir süre sonra başlar. Geleneksel implant tedavisinde yaklaşık bir hafta kadar ağızda ve çenede şişlikler yaşanır. Ama lazer implant tedavide şişlik ve morluklar yaşanmaz.
 • Lazer implant tedavisinin en iyi yanı ise herkese uygulanabilir olmasıdır. Yani geleneksel implant tedavileri şeker hastaları, kalp hastaları ve kronik rahatsızlığı olan kişilere uygulanmazken, lazerli tedavisi bu kişilere de uygulanabilir.
 • Çene kemiğinin dokusunu bozmaz.
 • Erbium – YSGG lazer ile kesilen bölge ve kemik çok kısa sürede iyileşir.
  Diğer implant tedavilerinde implanttın kemiğe kaynaması beklenirken, bu tedavide hemen porselen diş implanttın üzerine eklenir. Yaklaşık 2 saat içinde tüm işlem tamamı ile bitmiş olur.
 • Geleneksel implant tedavilerinde dikiş yerleri olur ve buralara yiyecek artıkları birikebilir. Yihyecek artıkları iyi temizlenmez ise zamanla iltihaplanma ve enfeksiyon riski yaşanır.
 • Ancak lazer destekli implanta kesi, dikiş ya da açık bir alan kalmayacağı için yiyecek artıkları implant köküne birikmez. Yani implant tedavisinde en çok korkulan enfeksiyon durumları da yaşanmaz.

Lazer Destekli İmplant Fiyatları

Lazer destekli implant fiyatları, kliniklere ve doktorun deneyimlerine göre değişir. Yine kullanılacak implant malzemesi ve yapılacak diş sayısı da fiyatı etkiler. Yani fiyat öğrenmek için ilk olarak muayeneye gitmeniz gereklidir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Sigara ve Ağız Sağlığı

Sigara içen her birey ağız kokusu ile yaşamak zorundadır. Sigaranın ağzımıza ve dişlerimize verdiği zarar makalemizin devamında.Sigara ve ağız sağlığı oldukça önemli bir konudur....