Ana Sayfa İmplant Ön Diş İmplant Yapımı

Ön Diş İmplant Yapımı

Ön dişlerin implant yapımı nasıl olur? Ön diş implant nasıl yapılır? Bu ve buna benzer soruların cevabını makalemizde anlattık.

Ön dişleri implant yaptırmak

Ön Diş İmplant Yapımı

Yapay diş kökleri olarak adlandıracağımız ve ağız içerisinde eksik olan dişlerin yerine konularak görünüm ve kullanımını güzelleştirmek amacıyla yapılan tedavi yöntemine implant diş denilir. İmplant dişler insan vücudu ve ağız yapısına en uyumlu ana maddesi titanyum metali olan ve bu bileşimle hazırlanan yapay bir diş çeşididir.

Ağız içerisinde çene kemiğinin yapısına uygun olarak içine yerleştirilir. Normal dişler gibi çiğneme fonksiyonları ve ezme fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlar. Estetik olarak da güzel bir görünüm oluştururlar. Ağız içerisinde kaybedilmiş olan dişlerin yerine uygulanabileceği gibi herhangi bir şekilde enfeksiyon almamış ya da iltihap yapmamış diş eti üzerine kayıp edilen dişlerin yerine konulabilir. Ön dişleri ile ilgili bu tarz sorunu olanlar için ön diş implant çokça kullanılmaktadır.

İmplant Neden Tercih Edilir?

Son yıllarda özellikle çok revaçta olan implant tedavisi insanların çene kemiğindeki eksik dişlerini ya da problemli dişlerinin yerine aynı segmentte diş yerleştirmek için uygulanır. Ağız içerisindeki diş eksiklikleri hem sağlık açısından hem de görünüm itibari ile insanlar için önem arz etmektedir. İmplant yapabilmek için bazı kriterlerin yerinde olması gerekmektedir.

Çene kemiği dokusunun implant tedavisinin yapımına uygun olması gerekmektedir. İmplantlar ile sabit ya da hareketli olarak protez yapımı sağlanabilir. Eğer hastanın ağzındaki kemik yoğunluğu implant yapımına elverişli değil ise öncelikle ağız içinde bir kemik oluşturulması gerekmektedir. Bunun içinde kemik grefti yapılır. Kemik grefti ön diş implant yapmadan önce alt ve üst çene de kemik kısımlarının tekrar bir işlemidir. Burada yeniden kemik dokusu oluştururken güçlendirme ve onarım çalışmaları yapılmaktadır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanların ağız sağlığı önemsemesi gereken en önemli durumlardan bir tanesidir. Uzun süre herhangi bir şekilde dişlerinin bakımını yapmayan insanlar da maalesef zamanla diş kayıpları yaşanmaktadır. Gerek görsel gerekse sağlık açısından yaşanılan diş kayıplarında implant diş tedavisi uygulanmaktadır. Dişin herhangi bir tarafında ön arka ya da üst alt fark etmeksizin implant diş tedavisi ortamı sağlandığı sürece uygulama yapılabilmektedir.

İmplant Özellikleri Nelerdir?

Şimdiye kadar yapılan tedavi yöntemlerinde implant uygulamaları ile ilgili olarak çok yüksek bir başarı oranı elde edilmiştir. Ağız içerisinde bir veya birden fazla diş kaybı yaşandığında şayet diğer dişlerde bir sıkıntı yok ise titanyumdan yapılan implant tedavisi önerilmektedir. Titanyum diş kemiği ile en uyumlu olan bileşenlerden bir tanesidir. İmplant yapıldıktan sonra tıpkı kendi dişiniz gibi yemeğinizi de,  çiğnemenizde,  koparmanızda,  içmenizde ve ezmenizde hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Ağızda olması gereken hijyenin en kolay şekilde ve kemik kaybı yaşanmadan sağlanması açısından çok faydalıdır. İmplant diş yapıldığı zaman konuşmanızda herhangi bir şekil bozukluğu olmaz. Yüz yapınıza ve ağız yapınıza en uygun şekilde yapılacak olan implant tedavisinde kısa sürede başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Ağız içerisinde meydana gelebilecek olan yumuşak doku zararlarının diş kayıplarına meydan vermesi nedeniyle yapılan ilk implant tedavisinde tüm problemlerin ortadan kaldırılması sağlanır. İmplant yapıldıktan sonra çok uzun bir süre bakımları yapıldığı sürece kullanılabilmektedir.

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

Çene kemiği ile ilgili yumuşak doku yoğunluğuna sahip ve uyumlu olan diş hastalarına hekimlerin uygun gördüğü şekilde implant uygulaması yapılabilinir. Diş kemiğinin yoğunluğu ve diş kemik gelişimini tamamlamış olan ve 18 yaşından büyük olan bütün hastalara diş implantı tedavisi uygulanabilmektedir.

Herhangi bir şekilde üst yaş sınırlaması bulunmayan ve dayanıklı olması nedeniyle çok tercih edilen implant için hastada kontrolsüz bir diyabet hastalığı, kalp rahatsızlığı ve kan pıhtılaşması ile ilgili bir sorun varsa bu hastalıkların tedavisine devam ettikleri doktorlarından mutlaka onay almaları gerekmektedir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Sigara ve Ağız Sağlığı

Sigara içen her birey ağız kokusu ile yaşamak zorundadır. Sigaranın ağzımıza ve dişlerimize verdiği zarar makalemizin devamında.Sigara ve ağız sağlığı oldukça önemli bir konudur....