Ana Sayfa Ortodonti Ortodonti Tedavilerinde Braket Kullanımı

Ortodonti Tedavilerinde Braket Kullanımı

Ortodonti Tedavilerinde Braket Kullanımı, sayesinde çarpık ve ayrık dişleriniz belli bir düzene girer. Görsel açıdan son derece önemli olan braket Kullanımı ile istediğiniz gülüşü rahatlıkla yakalayabilirsiniz.

Ortodonti ve Diş Teli Tedavilerinde Braket Kullanımı

Braket, çarpık, yamuk ve yanlış yerde çıkan dişlerin tedavisinde kullanılan bir aparattır. Herkesin diş yapısı aynı değildir. Bu yönde de braket tedavisi her hastada aynı değildir. Elbette Ortodonti Tedavilerinde Braket Kullanımı ile alakalı doktorlar hastalarına en iyi ve detaylı şekilde bilgiler verir. Bu yönde de braket kullanımı doğru bir şekilde yapılmış olur.

Ortodonti Tedavisinde Kullanılan Braket Çeşitleri

Braket, bir diğer adı ile diş telleri farklı şekillerde hastaların hizmetine sunulmuştur.

  • Paslanmaz çelik ve porselen braket kullanımı ile dişler istenilen görüntüye ulaşabilir.
  • Dişlerin hem iç kısmına hem de dış kısmına uygulanan braketlerde çeşitlilik fazladır.
  • Damak içine, yani dişlerin iç kısmına yerleştirilen braketler dışarıdan fark edilmez.
  • Özellikle çalışan kimseler için bu tedavi yöntemi oldukça avantajlıdır.
  • Bu tür braketlere linguan ortodonti ismi verilmektedir.

Yine herkesin bildiği klasik braketlere alternatif olarak geliştirilmiş, kapaklı braket sistemleri de mevcuttur. Kapaklı braket tedavisinde iki seçenek vardır biri şeffaf braketler bir diğeri ise metal braketlerdir.

Şeffaf plaklar da bir diğer alternatiflerden biridir. Bu plaklar, ağız içinde fazla çarpık olmayan dişler için uygundur. Çıkarılıp takılabilme özelliği sayesinde yemek yeme ve içecek içme esnasında çıkarılabilir. Kullanımı pratik ve oldukça konforludur.

Sabit Braket Tedavisi Diş Yüzeyine Zarar Verir Mi?

Braket tedavisinde kullanılan sabit diş telleri pek çok kişinin aklında soru işareti bırakabiliyor. Bu sorulardan biri de sabit braketler diş yüzeyine zarar verir mi? Sorusudur. Gerek sabit braketler gerekse çıkarılabilen plaklar hiçbir şekilde diş yüzeyine ve diş etlerine zarar vermez. Aksine dişlerin belli bir hizaya girmesini sağlayarak, diş aralarının ve diş fırçasının ulaşamadığı alanların çürümesini önler. Kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Braket Kullanımı Ağrı Yapar Mı?

Diş ağrıları insanların en fazla etkilendiği durumlardan biridir. Dolayısı ile braket kullanımı dişlerde ağrı yapar mı? Gibi sorular sıkça sorulur. Diş telleri, dişlerin düzelmesini ve olması gereken hizaya gelmesini sağar. Bu doğrultuda, dişlere belli baskı uygulanır. Bu baskı dişlerde hafif ağrılara neden olabilir. Fakat dişler ve ağız kısa sürede bu baskıya alışacak ve ağrılar ortadan tamamen kalkacaktır.

Sabit Braket Kullanımı Diş Rengini Değiştirir Mi?

Sabit Braket kullanımı diş renklerinin doğrudan değişmesine neden olmaz. Fakat fırçalanmayan ve gerekli bakımları yapılmayan dişlerde renk değişimleri söz konusu olacaktır. Özellikle braketlerin altında iz kalabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına günlük diş fırçalaması yapılmalıdır.

Braket Kullanımı Konuşmayı Etkiler Mi?

Braket kullanımı, konuşmayı etkilemez. Çünkü doktor kişilerin ağız yapısına göre diş teli uygulaması yapar. Bu da konuşmaya engel durumları direk olarak ortadan kaldırır. Çocuklar için de en uygun braket seçimi yapılacağı için konuşmalarını kesinlikle etkilemez.

Braketler Diş Yüzeyinden Çıkarıldığında Çarpıklık Geri Gelir Mi?

Braketler dişlerden çıkarıldığında çarpıklık geri gelmez. Buradaki amaç çarpıklığın tedavi dilmesidir. Bu nedenle dişlerde istenilen sonuca ulaşıldığında braketler diş yüzeyinden çıkarılır. Tedavi tam anlamı ile bitmeden çıkarıldığında ise istenilen sonuca ulaşılmamış olur. Yani çarpıklık durumları devam eder.

Diş Teli Fiyatları Nedir?

Diş teli fiyatları, çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Örneğin görünmez yani dişlerin arka kısmından uygulanan braketlerin fiyatları diğerlerine göre daha yüksektir.

Diş Teli Çıkartma Ücreti

Diş teli çıkartma ücreti, ortodonti tedavisi içindedir. Yani diş teli taktırma ve çıkarma ücreti farklı farklı alınmaz. Fiyatlar genel olarak braketler türüne göre 2.500 ila 9.000 tl arasında değişmektedir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikİmplant Üstü Protez Nedir?
Sonraki İçerikDiş Teli Türleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...