Ana Sayfa Ortodonti Ortodontik Aparey Nedir?

Ortodontik Aparey Nedir?

Ortodontik aparey nedir? Ortodonti tedavisinde sabit apareyler mi? Yoksa çıkarılabilir apareyler mi? Kullanılmalı. Apareylerin diğer tedavi yöntemlerine göre tedavi süreci hakkında bilgi almak isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Ortodontik Aparey Nedir?

Ortodontik Aparey

Ortodontik aparey nedir? Sorusu son zamanlarda sıkça sorulmaya başlamıştır. Ortodonti tedavilerinde kullanılan malzemelerden biri de ortodontik apareylerdir. Bu ortodontik apareyler, diş tellerinin aksine dişerden çıkarılıp geri takılabilir. Ortodontik apareylerden bazılarında vakumlama sistemleri kullanılırken, bazılarında vidalı sistemler kullanılır.

Ortodontik aparey sistemleri kişilere özel olarak hazırlanır. Burada yapılan ilk aşama hastanın dişlerini ve ağız yapısını muayene etmek ve akabinde diş ölçüleri almak olacaktır. Diş ölçülerinin kalıplarına göre diş teknisyenleri tarafından kişisel ortodontik apareyler hazırlanır. Dişlere uygulanan bu apareyler zaman zaman değiştirilir. Değiştirme işlemi için bazı durumlarda diş doktoruna başvurmak gerekir, bazı apareyler ise hastaların kendi çıkarabileceği türdedir.

Hareketli Ortodontik Apareyleri Nedir?

Ağız içi hareketli apareyler, istenildiği zaman çıkarılıp takılabilir. Yer tutucu, pekiştirici ve en çokta erken dönem ortodonti tedavilerinde kullanılır.

Hareketli apareylerin kullanıldığı durumlar ise;

 • Çarpışık dişlerin düzeltilmesi durumunda,
 • Yanlış diş dizilimlerinde,
 • Alt ya da üst çenelerde oluşan kavisli durumlarda,
 • Düşme, çarpma ve herhangi bir travma sonucu dişlerin konumunda meydana gelen değişikliklerde kullanılır.
 • Çarpık dişlerde oluşan diş eti rahatsızlıklarında kullanılır.
 • Diş arasında oluşan boşluk durumlarında hareketli apareyler kullanılır.
 • Erken yaşlarda oluşan diş dizilimi bozukluklarında,
 • Diş telli tedavisinden sonra yapılan pekiştirme tedavilerinde ortodonti apareyler kullanılır.
 • Gece diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi sorunlarda kullanılır.

Sabit Apareyler

Ağız içi sabit apareyler, daha çok çene sorunlarında kullanılır. Ağız içine sabitlenen bu apareyler, diş yüzeyine ve diş arakasına uygulanabilir. Dar çene sorunlarında, birbiri üstüne binmiş diş sorunlarında, geriye çekilmiş çene sorunlarında ve aşırı çarpışık diş sorunlarında kullanılır.

Sabit Apareyler Nasıl Uygulanır?

Sabit apareyler ağız içine yerleştirilmeden önce diş muayeneleri yapılır.  Dişlerde meydana gelen sorunlar tespit edilir. Daha sonra kişilerin dişlerine uygun apareyler hazırlanır. Sabit apareyler uygulanmadan önce ağzı içinde çürük diş ya da tedavi edilmesi gereken diş varsa bunların tedavileri yapılır. Akabinde dişlerin ön ve arka yüzeylerine özel yapıştırıcılar uygulanır. Yapıştırıcı üzerine sabit apareyler ve braketler uygulanır. Uygulama sonrası birkaç gün ağız içine ve diş yüzeyine uyumu gözlemlenir.  Sabit apareyler, yay ya da piston – tüp yardımı ile dişler üzerinde itici kuvvet oluşturur. Bu kuvvet sayesinde dişlerin pozisyonları olması gerektiği noktaya gelmiş olur.

Sabit Apareylerin Avantajları Nelerdir?

Ortodonti tedavisinde sıkça kullanılan sabit apareylerin oldukça fazla avantajı mevcuttur. Bunlar ise;

 • Bazı diş teli seçeneklerine göre kıyaslanırsa daha hızlı sonuç alınan bir ortodonti tedavisidir.
 • Tüm yaş gurubuna uygun bir tedavi türüdür.
 • Metal diş telleri, dişlerde ya da diş etlerinde alerjik reaksiyona neden olabilirken, sabit apareylerde alerjik reaksiyon gibi sorunlar gözlemlenmez.
 • Ağız içinde dişlere dışarıdan gelebilecek her türlü baskıyı engeller.
 • Tedavide daha iyi gözlemleme imkanı sunar.
 • Diğer ortodonti tedavilerine göre daha uygun maliyetlidir.
 • Çene ve diş bozukluklarında, hızlı sonuç verir.
 • Özellikle çocuklarda çene gelişimine yardımcı olur.
 • Diğer geleneksel diş tellerine göre daha estetik görüm sağlar.

Sabit apareyler de diğer çıkarılabilir apareyler gibi ortodonti tedavilerinde kullanılan bir yöntemdir. Takılıp çıkarılan apareyler, diş fırçalama, yeme ve uyuma gibi durumlarda çıkarılabilir. Fakat sabit apareyler kişiler tarafından çıkarılmaz. Sadece doktor tarafından gerekli görüldüğü durumlarda kullanılır. Tedavi süreleri ise kişiden kişiye göre değişmektedir, ancak diş tellerine göre daha kısa sürede tedavi eder.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...