Ana Sayfa İmplant Ortopedik İmplant Nedir?

Ortopedik İmplant Nedir?

Ortopedik implant nedir? Sorusu daha çok bölgesel travma yaşayan ya da kemik yapısı hassas olan kişiler tarafından sıkça sorulur. Bu yazımızda implant yaptıracak olan kişiler için ortopedik implant nedir? Sorusunun cevabını yanıtlayacağız…

Ortopedik İmplant Nedir?

Ortopedik İmplant Nedir

Ortopedik implant; kişilerin ne sebeple olursa olsun vücudundan bir bölümünün travmaya uğramasında kullanılan bir implant türüdür. Yani kişilerde bacak kemiği, kalça kemiği veya diğer her hangi bir kemiklerine uygulanan tedavi türüdür. Bu tedavi şekli  diğer implant tedavilerine göre daha hassastır. Yani bir diş implantı tedavisinde titanyum, kobalt – krom içeriğinin kullanılması durumuna ortopedik implant tedavisi denir.

Ortopedik implant nedir? Gibi sorular sıkça sorulabilir. Bu tedavide titanyum, kobalt  ve krom bir arada kullanılır. Bu sayede travma oluşan bölge kemiğinde aşınma direnci daha düşük olacak ve tedavi başarısı artırılacaktır.

Ortopedik İmplant Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

Ortopedik implant, hassas bölgelere uygulanan bir implant türüdür. Diğer diş implantına göre daha kolay ve daha hızlı bir şekilde insan kemiğine uyum sağlar. Titanyum, krom ve kobalt karışımları içerisinde hiçbir şekilde vücuda zarar verici zehir bulunmadığı için zayıf olan bölgeye uygulanır. Bu sayede iyileşme süreci hızlanırken, zayıf olan çene kemiği de zarar görmez. Bu nedenle doktorlar tarafından sıkça tercih edilir.

Ortopedik İmplant Kimler İçin Uygundur?

İmplant tedavisi görecek kişilerin ilk olarak doktor kontrollerine gidip, daha sonra nasıl bir tedavi izleneceği hakkında detaylı bilgiler alması gerekir. Dolayısı ile ortopedik implantın kimlere uygulanıp, uygulanmayacağı konusunda da bu şekilde daha detaylı bilgiler edinilebilir.

Ortopedik implant kimler için uygun sorusuna bakıcak olursak:

  • Kemik bölgesinde travmatik bir durum yaşayan kişiler için uygundur.
  • Kronik rahatsızlığı olan kişilere uygulanabilir.
  • Yaş bakımından daha ileride olan kişilere uygulanabilir.
  • Bünye ve kemik yapısı hassas olan kişilere uygulanır.

Bunun dışında ortopedik implant için doktorun uygun gördüğü kişilere uygulanması doğru olacaktır.

Ortopedik İmplant Yaptıranlar

Ortopedik implant diğer implant tedavisine göre daha hassas bir tedavi türüdür. Bu konuda ortopedik implant yaptıranların yorumlarını sizler için bir araya getirdik.

  1. Kemik erimesi gibi bir sorunum olduğu için doktorum sağlığımı riske atmamak için ortopedik implant tedavisi uyguladı. Gayet başarılı ve rahat bir tedavi türü.
  2. Ben bir kaza geçirdim ve çene kemiklerim aşırı derecede hassaslaştı, iki dişime implant tedavisi yaptırmak istediğimde ise ortopedik implant yaptırmaya karar verdik.
  3. Yaşım biraz ileride olduğu için ortopedik implant yaptırmaya karar verdim, doktorumun dediğine göre daha hızlı bir şekilde iyileşme görülecekmiş.
  4. Ağzımda hiç diş yoktu, uzun süre damak protezi kullandım ama bu damak protezleri oldukça rahatsız edici olduğu için implant tedavisine karar verdim. Ama çene kemiklerim aşırı derecede incelmiş, ağzımın belli noktaları için implant tedavisi yapılacaktı. Doktorumla beraber ortopedik implant tedavisine karar verdik oldukça sağlam ve başarılı bir tedavi oldu.

Ortopedik İmplant Fiyatları

Ortopedik implant fiyatı diğer implant fiyatlarına göre daha maliyetlidir. Ancak bu konuda doktorunuzdan veya klinikten birebir fiyat almanız daha doğru olacaktır. Ortalama fiyat vermek gerekirse 2.000 tl gibi rakamlara implant tedavisi yaptırabilirsiniz. Elbette bu rakam net değildir.

Çünkü kişilerin ağzı ve çene yapıları farklıdır, dolayısı ile kullanılacak olan malzemeler de direkt olarak değişebilir. Kullanılacak malzemelere ve tedavi sürecine göre bu fiyatlar değişebilir. En doğru bilgi için ilk etapta muayene olmanız gerekir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...