Ana Sayfa İmplant Oxy İmplant Nedir?

Oxy İmplant Nedir?

Oxy implant diş hekimleri tarafınca en çok kullanılan markalardan biridir. Eğer siz de oxy implant nedir? Diye merak ediyorsanız oxy implant hakkındaki tüm merak ettiğiniz konuları yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Oxy İmplant Nedir?

Oxy İmplant Nedir

Günümüz teknolojisinin hızla ilerlemesinden diş hekimliği sektörü de nasibini almış gözüküyor. İnsanların ağızlarında bulunan diş eksikleri dış görünüm itibariyle kötü bir görüntü sağlamakta ve mekanik sindirim anlamında kişinin yediklerini ağız boşluğunda ezip yutağa göndermesinde sorunlar oluşmaktadır.

Eski usul diş sağlığı ve tedavisi yöntemlerinde bu boşluklara boşluğun yanındaki iki diş kesilerek üçlü şekilde kaplama protez yapılmakta idi. Tedavi yöntemlerinin son dönemde gelişmesinden sonra implant dediğimiz yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemde ağız boşluğundaki eksik diş bölgesinin altında çene kemiği delinerek titanyum kaplama olan vidalar yerleştiriliyor. Bu vidanın üzerine diş görevi görecek olan protez yerleştiriliyor. İmplant tedavisinde komşu dişlere hiçbir şekilde zarar verilmez, yan dişlerin kesilmesi gerekmez. Fakat burada dikkat edilmesi gereken esas konu implantın markasıdır. Diş sağlığı alanında en çok kullanılan implant markalarından biri de oxy implanttır. Oxy implant nedir? Kaliteli midir? Gibi sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Oxy İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Vida ile çene kemiğine vidalanan protez diş ana dişiniz gibi işlev görür.
  • İmplant tedavisi 18 yaşını geçmiş, çene gelişimi tamamlamış herkese uygulanabilir. (yirmilik dişlerin çıkması sonraki süreçte olacağından 20 yaş dişlerinin oluşumunu beklemek daha uygun olacaktır)
  • Şeker hastalığı olanların implant tedavisinden önce hastalıklarının yoluna girmiş olması gerekir.
  • Ayrıca kan sulandırıcı kullanan hastaların implant yaptırmadan önce bu ilacı kesmiş olması gerekir.
  • Öte yandan implant kemiğe uygulanan bir yöntem olduğundan kemik erimesi olanların bu yöntemle diş yaptırmaları tavsiye edilmez.

İmplant tedavisi lokal anestezi uygulanarak yapılan bir yöntemdir.

Öncelikle hastanın ayrıntılı olarak çene filmi çekilir. Çenenin implant tedavisine uygun güçte olduğu tespit edildiğinde tedaviye karar verilir. İmplant iki yöntemle uygulanan bir tedavidir. Birinci yöntemde vida takılıp üzerine geçici bir protez konularak deneme sürecine bırakılır 1-2 ay gibi bekleme sürecinden sonra gerçek protez dişe yerleştirilir. İkinci yöntemde ise önce vida çene kemiğine yerleştirilir ve diş eti ile üzeri kapatılır. 3 aylık iyileşme sürecine bırakılır. İyileşme sonucunda diş eti tekrar açılarak protez yerleştirilir. Önce geçici bir köprü kullanılarak uygulanan yöntemler de bulunabilmektedir. Protez diş takılır takılmaz hasta gülebilir, yemek yiyebilir. Dişin işlevsel kullanımında bir gecikme söz konusu değildir.

Oxy İmplantların Özellikleri

Oxy implantlar genel olarak implant üretiminin merkezi konumunda olan İtalya’da Miomec firması tarafından üretilmektedir. Söz konusu üretim tesisi Colico şehrindedir. Biomedical mühendisliğinin son teknolojisi ile ürünlerin üretiminin yapıldığı tesis, implant konusunda Dünyada kendisini kanıtlamış öncü bir kurumdur. Türkiye’ye özel ithalat koşulları ile Türk milletinin çene yapısı ve yemek kültürü ayrıca araştırılarak tasarlanan oxy implantlar, Avrupa’nın en ünlü diş hekimlerinin laboratuvar çalışmaları sonucunda üretilmiş ürünlerdir.

Hexagon (altıgen) geometrik yapısı ile oxy implantların abutment (dayanak) noktaları normal implantlara göre daha güçlü ve platform switching (platform değiştirme) özelliğine sahip olarak üretilmiştir. Normal implantlara göre daha az ağız yapısını tahriş özelliği vardır. Yüzey boyun bölgesinin uzunluğu 0.5 mm olan oxy implantlar, uygulama esnasında kendi yiv bölgesini açma kabiliyetine sahip, yuvarlak tepe noktası tasarımı ile daha kolay normal diş görünümü ve kullanımı sağlayan bir yapıya sahiptir. Ayrıca oxy implantların çene yapısına uyum sağlama oranı normal implantlardan çok daha yüksektir.

Oxy İmplantların Düşme Riski

Nasıl ki doğal dişlerinizin darbe sonucunda düşme veya ağız içi enfeksiyon sonucunda kaybedilme ihtimali varsa Oxy implantların da aynı sebeplerle kaybedilme ihtimali vardır. Diş eti hastalıkları implantın en yaygın kaybedilme hastalığıdır. Erken teşhis durumlarında implant kurtarılabilmektedir.

Diş eti hastalıklarının ilerlemesinde, gingivit, piyore gibi rahatsızlıklara kadar gelmedi durumunda implantı kaybetme riski oluşmaktadır. Her zaman yapılması gereken ağız içi hijyen konusuna azami hassasiyet gösterilmesi gerekiyor.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikOxy İmplant Fiyatları
Sonraki İçerikStraumann İmplant Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...