Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar sonucu diş kaybına yol açabilen bakteri birikimi vakalarını tanımlar.

Diş Eti İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Diş eti iltihabı, ağrı gibi spesifik belirti veya semptomlar göstermeden başlangıç ​​aşamasındadır ve daha sonraki, daha ileri evrelerde bile semptomlar çok az ve hafif olabilir.

Diş eti hastalığına eşlik eden belirti ve bulgular genellikle minimal ve hafif olsa da, çoğu durumda özellikle diş eti iltihabına özgü belirti ve semptomlar eşlik eder. Diş eti iltihabı belirtileri şunları içerir:

 • Diş fırçalarken diş etleri kanar
 • Diş eti kızarıklığı, şişmesi ve aşırı hassasiyet
 • Ağızdan sürekli olarak kötü bir koku veya kötü bir tat gelir
 • Diş etleri ve diş yüzeyi arasında derin boşlukların görünümü
 • Diş kaybı veya diş hareketi
 • Çeneler kapalıyken dişlerin konumlarında ve birbirleriyle buluşup yapışma şekillerinde meydana gelen değişiklikler
 • Yapay dişlerin (Diş protezi) yerlerinde veya diş kronlarının yerleşiminde (Taç Diş) değişiklikler

Bu belirtilerden herhangi birini fark etmeseniz bile diş etlerinde belirli bir dereceye kadar iltihaplanma olması ve diş eti iltihabının sadece azı dişleri gibi dişlerin sadece bir kısmını etkilemesi olasıdır. Diş eti iltihabını diş hekimi veya periodontist teşhis edebilir ve diş eti iltihabının ciddiyet derecesini belirleyebilir.

Diş Eti İltihabının Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Diş eti iltihabının nedenleri dişlerin yüzeylerinde bir mikrop tabakasının oluşmasıdır. Buna ek olarak diş eti iltihabına neden olabilecek sebepler de vardır, örneğin:

Hormonal değişiklikler

Hamilelikte, ergenlikte, menopozda veya adet döngüsü sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler gibi bu hormonal değişiklikler diş hassasiyetini arttırır ve diş eti enfeksiyonu olasılığını artırır.

Bazı ilaçların kullanımı

Bazı ilaçlar tükürük üretiminin azalmasına ve diş etlerinde anormal tabaka oluşumuna neden olduğu için ağız boşluğunun bütünlüğünü etkileyebilir. Tükürüğün diş etlerini ve dişleri koruyan özellikleri ve faydaları vardır.

Bazı ilaçlar, örneğin:

Dilantin gibi antikonvülsanlar

Farenjit tedavisinde kullanılan ilaçlar, örneğin: Procardia ve Adalat

Kötü alışkanlıklar

Sigara içmek, diş etlerinin kendini yenileme veya kendiliğinden iyileşme yeteneğine zarar verebilir.

Yanlış hijyen alışkanlıkları

Dişlerinizi fırçalamamak veya günlük olarak diş ipi kullanmamak gibi bu alışkanlıklar diş eti iltihabının gelişimini kolaylaştırabilir.

Aile geçmişi

Ailede inflamatuar periodontal hastalığın varlığı, genetik olarak diş eti iltihabının ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir.

Diğer hastalıklar

Vücuttaki diğer hastalıklar diş etlerinin durumunu ve bütünlüğünü etkileyebilir, bu hastalıklar arasında şunlar sayılabilir:

 • Kanser hastalığı
 • Vücudun bağışıklık sistemini etkileyen AIDS
 • Vücudun farklı gıdalarda bulunan şekerleri emme yeteneğini etkileyen diyabet, diyabetli insanları diş eti iltihabı da dahil olmak üzere diş enfeksiyonları geliştirme riskine karşı diğerlerinden daha savunmasız hale getirir.

Diş Eti İltihabının Komplikasyonları Nelerdir?

Komplikasyonlar şunları içerir:

 1. Tekrarlayan periodontal apseler
 2. Dişi kemiğe bağlayan doku olan periodontal bağda artan hasar
 3. Diş boşluklarını içeren çene kemiği olan alveolar kemiğin artan hasarı ve kaybı
 4. Dişeti çekilmesi
 5. Gevşek dişler
 6. Diş kaybı

Diş Eti İltihabı Nasıl Teşhis Edilir?

Diş eti iltihabının semptomlarını, doktorun aşağıdakileri muayene ettiği düzenli bir diş hekimi ziyareti sırasında ortaya çıkabilir:

 • Diş etlerinde kanama
 • Diş etleri ve dişler arasındaki boşluklarda şişkinliklerin varlığı, cepler ne kadar büyük ve derinse, diş eti iltihabı o kadar şiddetli ve tehlikelidir.
 • Dişler hareket eder
 • Diş hassasiyeti
 • Dişleri çevreleyen ve destekleyen kemiklerdeki atrofi veya kırılganlığı tespit etmek için çene kemiklerinin incelenmesi

Diş Eti İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Anti-gingivitis periodontal tedavi, sağlıklı diş eti dokusunun diş yüzeylerine sağlıklı bir şekilde yeniden yapışmasını uyarmayı ve kolaylaştırmayı, şişliği azaltmayı ve cep derinliğini azaltmayı, böylece diş etlerini tedavi etmeyi ve diş eti iltihabı riskini azaltmayı veya alevlenmeyi durdurmayı amaçlar.

Diş eti tedavisine alternatifler, hastalığın evresine ve hastanın genel sağlık durumuna ek olarak, hastanın vücudunun önceki diş eti iltihabı tedavilerine nasıl tepki verdiğine göre değişir.

Diş eti tedavisi olanakları, mikrop miktarını kontrol etmeye ve azaltmaya yönelik cerrahi olmayan tedavilerden periodontal tabakayı restore etmeyi amaçlayan cerrahi prosedürler gerektiren tedavilere kadar uzanır.

Dişlerin üzerinde biriken mikrop tabakasını gözlemleyerek ve tedavi ederek diş etlerini enfeksiyonlardan tamamen iyileştirmek neredeyse her durumda mümkündür. Germ tabakasının doğru tedavisi, diş etlerinin kullanılmasına ek olarak altı ayda bir uzmanla profesyonel temizliği içerir. Diş eti bakımı ve dişlerin günlük olarak fırçalanarak temizlendiğinden emin olunması gerekir.

Diş Eti İltihabının Nasıl Önlenebilir?

Ağız ve diş bakımı nasıl olmalıdır

Önleme yöntemleri şunları içerir:

Dişleri fırçalamak

Dişlerin fırça ile temizlenmesi diş yüzeyinde mikrop tabakasının birikmesini engeller.

Diş ipi kullanmak

Diş hekimi tavsiyesi ile diş ipi kullanmak yemek artıklarından ve mikroplardan kurtulmaya yardımcı olurken, bunları dişler arasındaki boşluklardan ve diş eti çizgisinin altından uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Gargara kullanın

Amerikan Diş Hekimleri Birliği’nin talimatlarına göre, antibakteriyel gargara ürünleri ağızdaki mikrop miktarını azaltmaya yardımcı olabilir ve bu da bir mikrop tabakasının ortaya çıkmasına ve diş eti enfeksiyonlarının oluşmasına engel olur.

Sağlıklı alışkanlıkları takip edin

Ayrıca kötü alışkanlıklarımızın sağlıklı alışkanlıklar ile değiştirilmesi diş eti iltihabı gelişme riskinin veya ciddiyetinin ve şiddetinin azaltılmasında faydalı olabilir. Bu alışkanlıklar arasında:

 • Sigara içmeyi bırakın
 • Psikolojik baskıya maruz kalmamak
 • Dengeli bir diyet sürdürün
 • Dişleri kuvvetle çekmekten kaçının

Amerikan Periodontoloji Akademisi’nin verileri, ağız hijyeni sağlayan ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdüren kişilerin %30’unun genetik nedenlere bağlı olarak periodontal enfeksiyon geliştirme riskinin yüksek olduğunu belirtmektedir.

Genetik nedenlerle diş eti iltihabına yatkın olan kişilerin diş eti iltihabı geliştirme olasılığı diğerlerine göre altı kat daha fazladır. Bir aile üyesi diş eti hastalığından muzdaripse, diğer aile üyelerinin bunu geliştirmesi daha olasıdır.

Bir kişinin diş eti hastalığına karşı doğal bir yatkınlığı varsa, ilgilenen hekim muhtemelen ona normalden daha sık aralıklarla diş muayenesi yapmasını ve sık aralıklarla alanında uzman kişilere diş temizliği ve diş muayenesini yaptırmasını tavsiye eder.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Sigara ve Ağız Sağlığı

Sigara içen her birey ağız kokusu ile yaşamak zorundadır. Sigaranın ağzımıza ve dişlerimize verdiği zarar makalemizin devamında.Sigara ve ağız sağlığı oldukça önemli bir konudur....