Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji nedir? Periodontoloji dişlerin çevresinde bulunan yumuşak ve sert dokuların anatomik, fizyolojik ve histolojik olguları inceleyen bilim dalıdır.

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji nedir

Periodontoloji, ağızın en önemli ve hassas parçası olan dişlerin çevresinde bulunan yumuşak dokuların ve sert dokuların anatomik açıdan fizyolojik ve histolojik olgularını inceleyen bilim dalına periodontoloji denilir.

Ayrıca ağız içindeki diş kenarlarında bulunan sert ve yumuşak dokular üzerinde ya da içerisinde meydana gelmiş ya da gelebilecek olan periodontolojik rahatsızlıkları teşhis eden ve tedavi yöntemlerini bulan ve bunları uygulayan tedavi sonrasında diş etlerindeki sağlıklı görünümün devam etmesini sağlayacak olan bilim dalı olarak da düşünebilinir. Yunancada peri kelimesinden gelen ve Türkçe karşılığı etraf olan ve yine Yunancada diş anlamına gelen odons kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.

Periodontoloji Diş Eti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Diş etlerinde kanamalar.
  • Diş etlerinde kızarma ve şişme.
  • Diş etlerinde geri çekilme ve bundan sebep açığa çıkan diş kök yüzeylerinde hassasiyet.
  • Diş eti yüzeylerinde veya dişler arasında siyah diş taşları kararmaları.
  • Dişeti arasından gelen iltihap, kanama.
  • Dişlerde sallanmalar, uzamalar.
  • Ağız içinde oluşan kötü kokular.

Periodontoloji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Periodontoloji tedavisi, diş etlerinde sorun olan hastalar uzman diş hekimleri tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Öncelikle hastanın kendi ağızının ve dişlerinin temizliğine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Hekimin önermiş olduğu periyotlarda diş üzerinde oluşan kalıntı ve plak oluşumları temizlenerek giderilmelidir.

Diş etlerinde derin sıkıntılar olan hastalarda ise küretaj işlemi yapılarak derinlemesine Periodontoloji tedavisi yapılır. İlerleyen safhalarda ise ilaç kullanımı desteği ile sorun çözümlenmeye çalışılır. Kafatasında dişler ile çene kemiği arasında bulunan bağların doku hastalıklarını periodontologlar yaparlar. Periodontoloji nasıl yapılır konusunda araştırmalar yaparken alanında en iyi hekimlerin seçilmesi sonrasında yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçmek için önemlidir.

Periodontoloji Tedavisine Neden İhtiyaç Duyulur?

Diş eti cerrahisi adı altında yapılan yani periodontoloji tedavisine neden ihtiyaç duyulur ile ilgili açıklamalara başlarken söylenebilecek en önemli konu hastaların yeterli bakım ve özeni göstermemiş olmasının başta gelebileceği denebilir.

Ancak bazı durumlarda nedeni belirlenemeyen çürük dişlerden dolayı, hastanın ağzında yapılan dolgu ve protez işlemlerinin yanlış uygulama yapılmasından kaynaklandığı bilinmektedir. Ayrıca yanlış diş fırçalama teknikleri, sürekli kullanılan ilaçlar, kanayan diş etlerinin görmezden gelinerek tedavisinde geç kalınması gibi birçok nedenden dolayı diş eti cerrahi uygulaması yapılmasına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Periodontoloji Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Hastanın ağzındaki diş etleri ile ilgili problemin derecesi doğrultusunda Periodontoloji tedavisi çeşitleri ikiye ayrılmaktadır. Birinci uygulama şekli greftlemedir. Bu tedavi şeklinde hastanın kendi damağından greft adı verilen parça alınarak diş eti çekilmesinin yaşandığı bölgeye uygulanarak çözüm elde edilmeye çalışılır.

Hekimlerin kullandığı bir diğer metod ise kaydırma tedavisidir. Bu tedavi yönteminde ise sağlam olan dokular eğer diş eti hastalığı yaşanan bölgenin yanında ise problemli bölgeye kaydırılarak üzeri kapatılır.

Periodontoloji Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çok ileri safhalarında yapılacak uygulamalar yeterli olmayacak ve periodontoloji hastalıkları ameliyat ile çözümlenmeye kadar gidebilecektir. Klasik olarak mekanik ya da lazer uygulamaları ile yapılacak olan bu cerrahi diş eti ameliyatları net çözümlerde başvurulan bir yöntemdir.

Bu tip bir durum yaşamamak adına hastaların diş ve diş etlerine çok iyi bakmaları gerekmektedir. Diş üzerinde kalıntıların oluşmamasına, periyodik dönemlerde diş eti plaklarının temizlenmesine, küretaj işlemleri ile hekimlerinin kontrolünde sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olunabilinir.

Periodontoloji Dokularının Özellikleri Nelerdir?

Ağız içerisinde bulunan dişlerin etrafında bulunan ve yumuşak ya da sert olarak değerlendirilen dokuların bileşenleri dişetlerinden, alveol ismi verilen kemikten, sement ve periodeontal ligametlerden oluşan ve periodonsiyum olarak adlandırılan doku birliğidir. Diş Hekimliği fakültesinde periodontoloji dalında eğitim almış ve bu alanda ihtisasını gerçekleştirmiş olan diş hekimlerine periodontolog denilir.

Ayrıca bu hekimler Periodontoloji bilim dalı üzerine uzmanlık ve doktora yaparak eğitim kalitesini yükseltmişlerdir. Dokularda karşılaşılabilecek hastalıkların tedavisi zararlı dokuların derecesi doğrultusunda 3 hafta ile 6 ay gibi bir zaman zarfında kesin sonuçlara ulaşılabilmektedir. Tedavi bitiminden sonra ise yapılan uygulamaya göre 3 ya da 6 aylık zamanlarda dokuların genel kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Sigara ve Ağız Sağlığı

Sigara içen her birey ağız kokusu ile yaşamak zorundadır. Sigaranın ağzımıza ve dişlerimize verdiği zarar makalemizin devamında.Sigara ve ağız sağlığı oldukça önemli bir konudur....